Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Рух до країни «заквітчаних балконів»

У Києві відбувся Форум переможців Програми «Простір змін»
10 червня, 00:00

«Мінімальні кроки до створення нової якості життя» — такими словами можна охарактеризувати діяльність учасників та переможців проекту «Простір змін», заснованого Фондом «Open Ukraine». Мета «Простору змін» — відшукати по всій країні молодих людей, які самостійно втілюють у життя програми розвитку суспільства: від встановлення сміттєвих баків до покращення умов пересування для людей з обмеженими можливостями. За висловом Арсенія Яценюка — засновника Фонду Open Ukraine та ініціатора Програми «Простір змін», головна ціль організаторів — знайти «агентів змін». «Це люди, які щойно отримали нову соціальну відповідальність. Вони повинні нести свої ідеї в суспільство і стати лідерами громадської думки та дати шанс іншій частині суспільства бути такими ж цікавими», — говорить про переможців «Простору змін» Арсеній Яценюк. А таких — чимало, переконалися організатори. Загалом до участі в програмі було залучено 230 проектів з усіх регіонів України, 43 з яких — стали переможцями Програми. 10 учасників отримали від Фонду «Open Ukraine» гранти в сумі 25 тисяч гривень для втілення свого задуму.

Приїхавши минулої п’ятниці до Києва на Форум переможців Програми «Простір змін», учасники не просто об’єднали невеличкі території якісних змін, що вони ж самі їх і створили в своїх містах, містечках і селах, — спілкуванням між собою, обміном досвідом учасники утворили великий український простір нової якості, який тепер ширитиметься країною. Такі люди є творцями соціального капіталу, запевняють організатори. Серед переможців — ті, що створюють соціальне таксі у Львові, школу для молодих татусів у Кіровограді, раду з питань енергозбереження в Полтавській області, безкоштовну пральню для людей з фізичними вадами у Вінниці та багато інших проектів. Організатори завбачливо спроектували Форум переможців таким чином, щоб учасники мали якомога більше можливостей для спілкування один з одним. Спочатку — представлення власних проектів та виступи учасників, пізніше — дискусія з членами наглядової ради проекту — головним редактором газети «День» Ларисою Івшиною, керуючим Партнером «Horizon Capital» Наталією Яресько, журналістом Єгором Соболєвим, головою правління Альянсу «Нова Енергія України» Валерієм Боровиком і народним депутатом України, засновником Фонду «Open Ukraine» та ініціатором Програми «Простір змін» Арсенієм Яценюком. Це було цікаво. Всі зійшлися на тому, що українське суспільство потребує загальної гуманізації та розвитку громадянського суспільства, а ще — потрібно шукати живих і небайдужих. Рецептів дуже багато. «Коли йдете по своєму місту, подивіться, де є зелені, заквітчані балкони. Ось там живе ваша людина, яка противиться засміченості, невпорядкованості, хаосу», — порадила молодим людям Лариса Івшина. Як зізнавались учасники, саме підтримка членів наглядової ради для них була дуже важливою, адже легше втілювати в життя зміни тоді, коли перед очима приклади вже досягнутого успіху.

На переможців «Простору змін» чекають майстер-класи, консультації, всіляка допомога з боку Фонду. У Києві вони отримали важливі контакти та свідчення того, що мають підтримку у власній країні. Тепер за ними — важка робота по втіленню розроблених ними проектів та розширення простору змін.

Очевидно, на зарубіжні гранти громадянське суспільство в своїй країні не побудуєш, яких би обсягів вони не були. «Open Ukraine» довів: в Україні є люди, які розуміють, що не вклавши в розвиток країни свої рідні українські гривні, ми не отримаємо ні якісних змін, ні людей, які готові бути рушієм цих змін, ні, до слова, виборця, що хоче жити в іншій країні, за іншими правилами... Старт даний. Приєднуйтесь до простору змін!

КОМЕНТАРI

Володимир БРИЗКІН, переможець конкурсу «Простір змін», м. Вінниця:

— Зараз у мене вже є проекти, новіші за той, який переміг у «Просторі змін», тому більше хочеться говорити про них. Проблема не-читання в Україні набула загрозливого масштабу. Дуже важливо, щоб культура читання, а також розуміння того, чому потрібно читати, дійшла не тільки до людей при влади, від яких залежить державна підтримка читання, а й до кожного: батька, матері, дитини. Якщо дитина недоотримає досвіду читання, вона не може отримати якісну освіту, не може бути повноцінним громадянином своєї країни. Тому саме на цій проблемі — заохоченні дітей до читання — я зосереджений. Працюю волонтером у проектах «Книгоманія» та «Кращий читач року», започаткованих «Форумом видавців».

Наталія БІГУН, переможець конкурсу «Простір змін», с. Пляшева Радивилівського району Рівненської області:

— Мій проект — розвиток зеленого туризму на селі як спосіб підвищення рівня життя селян. Крім забезпечення фінансового доходу, таким чином ми ще й плануємо збагатити духовний світ мешканців села, адже спілкування з туристами, які є представниками не тільки різних регіонів України, а й різних країн світу, — це насамперед культурний обмін. У нашому селі ми створили громадську організацію «Спілка сприяння створенню сільського зеленого туризму на Радивилівщині». Ми робимо дуже багато, зокрема розробляємо заходи з проведення дозвілля для туристів... Найважливіше, що програма «Простір змін» віднайшла в кожному регіоні людей, які щось роблять: можливо, не глобальне, а місцевого значення, проте важливе для громади. А ще — мені дуже сподобалася зустріч з Арсенієм Яценюком. Я вражена його простотою, безпосередністю і вдячна йому за підтримку ініціативних молодих людей.

Андрій ДЕМЧУК, переможець конкурсу «Простір змін», м. Острог:

— Форум переможців став унікальним не тільки тому, що зібрав успішних людей, а й тому, що ці люди прагнуть змін для своєї країни. Вони зібралися, щоб показати: насправді країною керують не кілька десятків політиків, а ті, хто просуває зміни у своїх районах, містах. Як зазначили організатори, цією зустріччю наша співпраця з Фондом не закінчиться, у подальшому буде реалізовано ще не один цікавий проект.

ЦИТАТА «Дня»

Арсеній ЯЦЕНЮК: Пропало ще не все

Депутат від НУ-НС Арсеній Яценюк пропонує провести всеукраїнський референдум, згідно з яким, будь-які зміни до Конституції вноситимуться виключно за результатами народного волевиявлення. Про це він учора заявив журналістам, коментуючи відповідну ініціативу «Фронту змін».

За словами Яценюка, його політична сила ініціює референдум з трьох питань:

— Про необхідність проведення референдуму для внесення будь-яких змін до Конституції;

— Про неможливість продовження повноважень будь-якої вищої посадової особи або установи поза конституційними термінами;

— Про «беззаперечне та обов’язкове право народу на волевиявлення і реалізацію результатів цього волевиявлення як закону для всіх державних інститутів».

Це, на думку Яценюка, дозволить створити «запобіжники», що не дозволять «нікому переписувати Конституцію під себе». Журналісти поставили Арсенію Петровичу резонне запитання: навіщо зараз ініціювати референдум стосовно Конституції, якщо переговори між БЮТ та Партією регіонів щодо цього питання провалилися.

— Я переконаний, що пропало ще не все, бо це не вперше пропадає... Я сам був свідком, як мінімум, двох таких переговорів, і це вже треті, — зауважив Яценюк. — Зараз знову створиться ситуація, коли хтось почне переживати за своє політичне майбутнє, знову почнуть давити на своїх політичних лідерів ті люди, які контролюють український парламент та основні фінансові потоки.

За переконанням Яценюка, тиск спонсорів політичних сил може змусити їх повернутися до переговорів.

— Без запобіжника нічого не буде. Більше того, я не знаю, що буде після президентських виборів. Уявіть, що хтось знову захоче, вже будучи президентом, переписати Конституцію під себе, а таке бажання постійно крутиться, — зазначив він.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати