Перейти до основного вмісту

Ще один рецепт

Як розв’язати політичну кризу
14 квітня, 00:00

Днями громадсько-політичне об’єднання «Український форум» провело розширене засідання Громадянської конституційної асамблеї «Шляхи правового розв’язання політичної кризи в Україні». Пропонуємо вашій увазі текст резолюції, яку прийняли учасники асамблеї.

«Ми, учасники розширеного засідання Громадянської конституційної асамблеї «Шляхи правового розв’язання політичної кризи в Україні», вважаємо , що розвиток політичних подій, спричинений протистоянням інститутів влади, масовими порушеннями і недотриманням вимог Конституції України усіма гілками влади і головою держави, неприйняття Конституційним Судом України протягом восьми місяців жодного рішення, створює небезпеку для самого існування нашої держави. Указ Президента про дострокове припинення повноважень Верховної Ради України, низка постанов Верховної Ради, прийнятих у відповідь, вочевидь порушують конституційне право громадян України на волевиявлення. Адже належних умов для проведення позачергових виборів народних депутатів України не створено. Конституційно-правова невиваженість дій і рішень вищих органів державної влади останнім часом набула ознак ланцюгової реакції. Необхідно негайно припинити сповзання України до правового і суспільно- політичного хаосу!

Ми вимагаємо від лідерів держави:

— призупинити дію указів і рішень, прийнятих протягом останніх тижнів, які суперечать конституційним приписам і спрямовані на ескалацію протистояння між інститутами державної влади;

— поновити прозорі і відкриті для суспільства консультації на високому рівні, за участю парламентських та інших політичних сил, які брали участь у виборах 2006 року. Без цього жоден зі сценаріїв з мирного врегулювання політичної кризи в Україні нездійсненний;

— терміново оприлюднити і реалізувати спільний план дій, спрямованих на врегулювання політичної кризи.

Ми закликаємо лідерів держави і представників політичних партій:

— уникати заяв і публічних висловлювань, що несуть образливий для опонентів, агресивний зміст та провокують ще більше загострення політичної напруги, поглиблення протиріч у суспільстві і можуть небезпечно дестабілізувати ситуацію в державі;

— з усією відповідальністю і обережністю ставитися до залучення громадян до участі у масових вуличних акціях, убезпечити умови їх проведення. Залучення до таких акцій неповнолітніх вважаємо неприпустимим.

Ми виступаємо з ініціативою створення Громадянської платформи захисту конституційного ладу в Україні з метою:

— запобігання подальшій ескалації політичних та міжінституційних конфліктів;

— забезпечення постійного громадського контролю за правовими і політичними ініціативами та діями органів державної влади, посадовців;

— створення нейтрального майданчику примирення між сторонами конфлікту.

Ми запрошуємо представників політичних партій, громадських об’єднань, усіх людей доброї волі підтримати нашу ініціативу.

Ми пропонуємо такий план заходів для розв’язання політичної кризи і довгострокової стабілізації ситуації в країні.

— Завершити конституційну реформу, зокрема — виключити з тексту Основного Закону двозначні тлумачення та вдосконалити ті формулювання, які наразі слугують підставою для волюнтаристських трактувань механізму взаємодії між гілками влади та повноважень окремих владних суб’єктів. У найближчий термін має бути завершена реформа органів місцевого самоврядування, як складова частина конституційної реформи.

— Створити спільну Конституційну комісію для напрацювання, у форматі відкритого діалогу, змін до Конституції, маючи на увазі, що проект Закону «Про внесення змін до Конституції України» має бути розглянутий протягом поточної сесії Верховної Ради України, а узгоджені зміни до Основного Закону остаточно ухвалені на початку наступної сесії Верховної Ради — у вересні 2007 року.

— Конкретні дати та процедуру проведення виборів усіх рівнів слід визначити у Перехідних положеннях до Закону про внесення змін до Конституції України.

Ми, засновники Громадської платформи з захисту конституційного ладу, домовились про створення робочої групи для розробки:

— рекомендацій щодо змін до Конституції України, які можуть бути покладені в основу роботи Конституційної комісії;

— проекту змін до Закону України «Про вибори народних депутатів України» з метою уточнення процедури проведення дострокових виборів та вдосконалення виборчої системи, яка на минулих виборах не виправдала себе.

Лише за послідовної реалізації планів з врегулювання кризової ситуації в Україні можуть бути сформовані передумови не тільки для тривкого політичного компромісу і примирення, а й для появи нової якості взаємодії між інститутами влади. Органи державної влади, обрані з дотриманням усіх норм і приписів українського законодавства на засадах повної правової легітимності, відкритості для громадського контролю зі збереженням принципів регіонального і політичного представництва, стануть надійним фундаментом для вільного і стабільного розвитку нашої держави».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати