Перейти до основного вмісту

Скільки можна «шикувати» виборців?

07 лютого, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛІЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХІВУ «Дня»

Скільки політичних казок про світле майбутнє доводилося слухати українським громадянам! Пригадаймо, як під головуванням компартійних вождів ми будували світле майбутнє — комунізм. А що з цього вийшло? Величезна країна розвалилася, залишивши під уламками мільйони пограбованих громадян. А партійні вожді, які вели нас у світле комуністичне майбутнє, розвернулися на 180 градусів, поміняли знамена і знову опинилися в перших рядах борців — тепер уже за світле капіталістичне майбутнє. Пересічні ж громадяни під «мудрим керівництвом» тих самих компартноменклатурних вождів, стійко долаючи негаразди та злигодні перехідного періоду, розпочали будівництво нового життя. Щоправда, не всі усвідомлювали: а що ж ми будуємо? Коли новообраний лідер нової країни, він же представник старої партноменклатури, питав: а що ж ми будуємо? — він безумовно лукавив: номенклатура чудово знала, що вона будує та для кого. У результаті за кілька років в окремих незалежних державах для ставлеників компартноменклатури, які становили десяту частку відсотка від чисельності населення, був побудований комунізм, а для решти — епоха виживання. Для того, щоб період епохи виживання тривав якнайдовше, народ підтримували в стані необізнаності з приводу того, що ми будуємо та куди йдемо. Тому одні політики вказували в напрямку Європи, другі — в напрямку Росії, а рухалися одночасно в двох напрямках — тобто нікуди не рухалися.

Якщо китайська компартноменклатура поставила за мету відродити країну — ми всі бачимо результат цього в наших магазинах і на ринках, а європейці скликають наради з питання, як захиститися від потоку китайських товарів. Була поставлена мета — і досягнуто результату.

Колишня радянська компартноменклатура ставила за мету розділити та приватизувати країну своїми ставлениками, і цієї мети досягнуто: промисловість і сільське господарство розорили, за копійки приватизували, залишилося прибрати до рук землю.

Ці приклади дуже наочно показують, що результат залежить не від того, під знаменами якого кольору проводиться реформування країни, а від того, яку мету перед собою ставить правляча еліта та чи існує кадровий потенціал, що може поставлену мету реалізувати.

Під час нинішньої виборчої кампанії на старт вийшли 45 політичних партій і блоків, причому всі обіцяють народу стільки благ, що всіх навіть не запам'ятаєш. Тому коли агітатори сунуть вам у руки агітаційні матеріали, дуже цікаво пригадати, що обіцяли представники цієї політичної сили на минулих виборах і що вони виконали.

Наприклад, усі ми пам'ятаємо, що після того, як лідер однієї з донині процвітаючих партій провів бурхливу ніч у Верховній Раді в керівному кріслі, на світ з'явилася нова Конституція. Усі цим пишалися, усіх це влаштовувало. Але щойно певна частина партійного тіла була відділена від керівного крісла, та влада, що була сформована згідно з прийнятою під керівництвом партійного лідера Конституцією, перестала цю партію влаштовувати, і вони вийшли на вулиці з плакатами «Геть злочинний режим!». А всміхнений із плакатів під час минулої виборчої кампанії партійний лідер закликав голосувати за чесну владу.

У результаті їхня «чесна влада» виявилася нічим не кращою за ту, яку вони називали «злочинним режимом». Навіть глава держави з прикрістю зазначає, що, попри заміну кадрів, обличчя влади залишилося колишнім. А вищезазначені партійці мовчать, бо вони нині «біля керма». Ціна «чесної влади» для них виявилася еквівалентною кільком міністерським портфелям і посадам у виконавчій владі. І зараз вони, ніби нічого не сталося, знову вказують нам шлях у світле майбутнє. На вулицях міст знову з'явилися їхні намети, агітатори роздають перехожим партійну макулатуру, закликаючи будувати Європу в Україні. Спостерігаючи все це, так і хочеться спитати: «Скільки можна «шикувати» виборців?»

Як тут не пригадати слів А. Лінкольна «Можна весь час обдурювати декого, можна деякий час обдурювати всіх, але не можна весь час обдурювати всіх».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати