Скоріше б!
Харків’яни починають стомлюватися від кампанії![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20041014/4185-4-1.jpg)
«День» продовжує серію публікацій про особливості передвиборної ситуації в регіонах. Третій, після Луганщини та Криму, об’єкт нашої уваги — Харківська область.
Політична орієнтація Харківщини завжди викликала найбільший інтерес, адже жоден кандидат на посаду президента, жодна партія ніколи не могли хоч якось упевнено спрогнозувати, кому місцеве населення віддасть перевагу. До того ж, на цих виборах про своє бажання спробувати себе в ролі президента країни заявили кілька харків’ян, декому із них ЦВК відмовила в реєстрації. Це цікавий регіон, де відкрито висловлювати свою думку не бояться лише начальники штабів кандидатів на посаду президента. Тому важкий тягар вибору за своїх громадян традиційно перебирає на себе міська й обласна влада.
Ще на початку виборчої кампанії на зустрічі однієї з делегацій зарубіжних експертів з головою Центрвиборчкому Сергієм Ківаловим йшлося про те, що спостерігачі США зафіксували на сході України, зокрема в Харківській області, один із найвищих показників масових порушень закону про вибори президента. Вельми поширеними порушеннями тут стали примушення держслужбовців під загрозою звільнення до збирання підписів за одного з кандидатів, а також до участі в мітингах на підтримку одного з кандидатів. Різні громадські організації також неодноразово вказували на подібні порушення. Найбільше піддавалися «обробці», звісно, «бюджетники» — вчителі, медики, а також транспортники і працівники сільського господарства.
Рівень соціального напруження в міру наближення термінів виборів поступово збільшується. Люди, які з досвіду знають, що передвиборні блага швидко закінчуються, максимально користуються наданими їм учасниками президентських перегонів можливостями. Так, до громадських приймалень коаліції «Харківщина за Януковича» звернулися вже понад 17 тисяч осіб. Найчастіше просять вирішити соціальні та комунальні проблеми, а також надати матеріальну та правову допомогу. Вирішення проблем знайшли майже в половині випадків, проте для розрядки розжарювання атмосфери цього виявилося недостатньо. Ще в червні начальник обласного управління Пенсійного фонду Віктор Пугачов підрахував, що після підвищення пенсій Харківській області щомісяця знадобиться ще 20 мільйонів гривень. Для виплати підвищеної пенсії треба, щоб середня зарплата в області становила близько 600 гривень на місяць. У Харківській області до цього рівня ще далеко. На підприємствах працівникам офіційно нараховують мінімальну зарплату, а значну частину видають «у конвертах». Крім усього іншого, останнім часом різко почали зростати ціни на продукти, пальне. Усе це лише збільшує невдоволення людей, які хочуть якнайшвидшого вирішення ситуації з виборами, сподіваючись, що після цього зможуть спокійно зайнятися своїми справами. До речі, передбачуючи цей чинник, глава Харківської облдержадміністрації Євген Кушнарьов заборонив під час збору врожаю відволікати сільських жителів на якісь політичні заходи, що в якійсь мірі сприяло благополучному закінченню сільгоспробіт.
За результатами опитування Центру політичного консалтингу, харків’яни однаково підтримують кандидатів на посаду президента Ющенка та Симоненка, Віктор Янукович трохи відстає, хоча в сфері піару його обласна команда діє дуже активно, залишаючи конкурентів далеко позаду. Велику роль у передвиборній ситуації відіграють партії. Президент Харківського відділення Всеукраїнської асоціації політичних консультантів України Валерій Дудко вважає: «Ми виходимо на той етап, коли партії стають суб’єктами виборчого процесу. Зараз вибори — це рейтингова оцінка партій, можливість для них продемонструвати себе народу». Напередодні виборів у Харкові створено коаліцію суспільно-політичних сил «Харківщина за Януковича». Кількість наочної агітації за єдиного кандидата від влади дала підставу начальнику харківського штабу Анатолія Кінаха Володимиру Панченку заявити: «Виборців активно запевняють у тому, що вони не мають альтернативи».
Більшість начальників штабів кандидатів на посаду президента обурює те, що реальними кандидатами вважають лише двох учасників перегонів. Зі слів начальника харківського штабу Петра Симоненка Олексія Перепелиці, на селі взагалі не знають про те, що на вибори йдуть більше ніж два кандидати. Найбільшою проблемою О. Перепелиця вважає відсутність у населення об’єктивної інформації про всіх кандидатів і їхні програми. Водночас усі експерти погоджуються з тим, що насправді бажання та часу читати програми населення не має. Великий вплив на людей має телебачення, а також масові мітинги та наочні допомоги у вигляді плакатів. Хоча тут, як стверджує голова координаційної ради коаліції «Харківщина за Януковича» Василь Тацій, важливо не перегнути палицю. Щоб стримати надмірний запал деяких агітаторів, Василь Тацій порекомендував співгромадянам про всі факти примусового збирання підписів повідомляти в громадські приймальні та штаб коаліції.
Харківська влада з усією серйозністю готується до виборів. Як повідомив заступник начальника обласного УВС Микола Цвиря, 31 жовтня на кожній виборчій дільниці в Харкові й області чергуватиме щонайменше один міліціонер. Із цією метою залучатимуть практично всі підрозділи міліції — понад дві з половиною тисячі чоловік.