Перейти до основного вмісту

Службі безпеки України – 23

Президент: «Трансформування СБУ має відбуватися відповідно до стандартів та критеріїв НАТО і Євросоюзу»
25 березня, 19:05

Урочистості з приводу цієї дати були не зовсім святковими. «Не в урочистих залах ми з вами знаходимось», — тривожно звернувся до присутніх в Головному управлінні СБУ Петро Порошенко. Нагадаємо, що 21 березня у Волновасі, виконуючи свій професійний та громадянський обов’язок був вбитий капітан Віктор Мандзик. Його вдова разом із Президентом відкрила пам’ятну дошку з іменами трьох загиблих працівників СБУ, родичі яких в цей день отримали нагороди з рук голови держави.

«Трансформування СБУ має відбуватися відповідно до стандартів та критеріїв НАТО та Євросоюзу. Сьогодні разом із 23-ю річницею створення Служби безпеки України ми відзначаємо її друге народження — початок відновлення Служби з тієї руїни, на яку СБУ перетворили «п’ята колона» разом із російськими спецслужбами. У цей час, коли на порядку денному стоїть питання збереження територіальної цілісності нашої держави, я твердо вірю у ваш патріотизм, високий рівень професіоналізму, у те, що кожен з вас є вірним сином України. Хай законослухняні співвітчизники вас поважають, а вороги — бояться», — відзначив Президент.

ЗВЕРНЕННЯ ДО ДОСВІДУ ПРОФЕСІОНАЛІВ-ПЕРШОПРОХІДЦІВ НЕОБХІДНО ДЛЯ ТОГО, ЩОБ НЕ ДОВОДИЛОСЯ НАШИМ ДЕРЖАВНИМ СЛУЖБАМ «ХОДИТИ ДО ШКОЛИ» ДВІЧІ. НА УРОЧИСТОСТІ БУВ ПРИСУТНІЙ І ПЕРШИЙ КЕРІВНИК СБУ ЄВГЕН МАРЧУК

«Ми працюємо заради того, щоб Україна жила спокійно, щоб людина відчувала себе в безпеці», — наголосив голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко під час урочистостей.

Нагадаємо, що 20 вересня 1991 року Верховною Радою України було прийнято постанову «Про створення Служби національної безпеки України». Цією ж постановою було ліквідовано Комітет державної безпеки УРСР. 25 березня 1992 року Верховна Рада ухвалила Закон «Про Службу безпеки України», який готувався і розроблявся тодішнім головою СБУ Євгеном Марчуком.

Так сталося, що доля Служби безпеки України, як і низки інших структур, які покликані боронити безпеку країни і її громадян, за кілька десятків років виявилась складною. Кілька разів Україна наражалась на небезпеку зовнішньої агресії. В 1994-му році — факт, про який не у всіх колах прийнято згадувати — Росія вже намагалась загарбати Крим. Саме Служба безпеки тоді завдяки оперативним і рішучим діям завадила захопленню міського управління СБУ в Севастополі. Вже через десять років Росія загострила ситуацію на Тузлі. Тоді наші держави знаходились буквально за крок до конфлікту.

Нажаль поступове «вимивання» патріотичних і професійних кадрів політиками, що мали далеко не завжди державницькі позиції, створили відповідне підґрунтя для неможливості ефективного захисту національних інтересів як Службою безпеки України так і іншими державними органами. Зараз треба відверто сказати, що нищення органів безпеки відбувалось не з вчорашнього дня. І в цьому плані варто не зациклюватись лише на періоді Януковича після якого в будівлі СБУ, як сказав Президент, вітер віяв і в сейфах тліли папери. Руйнація органів безпеки почалась ще з часів, зокрема, за керівництва спецслужбою Леоніда Деркача, коли політики стали на службу не країні, а власним інтересам, які в багатьох аспектах перетинались з інтересами сусідньої, як виявилось зовсім не дружньої, країни. Посилення ролі окремих олігархів, тотально корумпована, порочна система влади перетворила СБУ на кишеньковий механізм для реалізації завдань заради особистих інтересів.

Під час участі в урочистостях з нагоди 23-ї річниці створення Служби безпеки України Президент Петро Порошенко вручив державну нагороду орден «За мужність» дружині капітана СБУ Віктора Мандзика, загиблого від рук злочинців під Волновахою. «На першому фронті боротьби за захист незалежності, суверенітету і територіальної цілісності України стали офіцери СБУ. Серед них був і капітан Віктор Мандзик, який не побоявся стати на шляху злочинців. Справа нашої честі – знайти і покарати його вбивць, щоб це вбивство не залишилося безкарним і щоб вся Україна продовжила справу Віктора», – заявив Президент.

Ще з часів Леоніда Кучми почалось проведення спільних колегій ФСБ і СБУ, які тривали протягом декількох років. Однією із тем засідань таких колегій була, наприклад, тема посилення спільних заходів по забезпеченню безпеки структур Чорноморського флоту. Фактично тоді СБУ і почала перетворюватись на «філію ФСБ», як доречно охарактеризував її Петро Порошенко у своєму виступі, щоправда акцентуючи на період часів Януковича. Справді, період правління Віктора Януковича виявився для Служби безпеки остаточно нищівним, так би мовити «контрольним пострілом». Саме при Януковичу головами цієї структури виявлялись росіяни з далеко не патріотичними нахилами. Апофеозом руйнації цього життєво важливого для держави органу стало захоплення її будівель на Донбасі. Мушу стверджувати, як свідок тих захоплень, що відбувались вони в квітні 2014-го року (вже через місяць після втечі Януковича) доволі злагоджено. Така злагодженість не могла бути реалізована без тотальної зради.

«Президент говорив щодо подій, які стосуються лютого-березня 2014 року, коли Служба почала формуватися, — коментує «Дню» радник голови відомства СБУ Маркіян Лубківський. І він сказав, що коли Наливайченко сюди прийшов, то тут гуляв вітер, а в сейфах тліли рештки документів. Якби тоді ми мали б Службу і всі ті хто працював на Україну були консолідовані і не були отруєні, токсовані режимом Януковича, то можна було б і працювати. Нажаль Служба по суті відбудовувалася з нуля Наливайченком. Щодо затримань. Затриманий колишній керівник контррозвідки Володимир Бік — він номер третій в списку. Порушені кримінальні справи практично по всьому тодішньому керівництву СБУ. Хтось втік, хтось був затриманий. Є заарештовані офіцери, які дають свідчення».

Під час урочистих заходів з нагоди 23 річниці СБУ голова відомства Валентин Наливайченко нагородив офіцерів та командирів відомства нагрудними знаками «За доблесть». «Наш човен - човен СБУ - іде вперед під вітрилами гідності, під вітрилами тих людей, які віддали життя заради того, щоб раз і на завжди змінити і державу і українця, зробити кожного з нас вільнішими, сильнішими і впевненішими», - сказав Наливайченко. Також у рамках відзначення річниці в Національній академії СБУ відбулась церемонія покладання квітів до пам’ятного знаку на алеї Героїв Небесної сотні. Курсанти СБУ вшанували пам'ять Небесної сотні хвилиною мовчання.

Наразі перед СБУ стоїть низка завдань і питань. Одне з них — це залучення «старої гвардії» спеціалістів, які фактично були усунуті ще за часів Леоніда Кучми. Звернення до їхнього досвіду необхідно для того, щоб не доводилось нашим державним службам «ходити до школи» двічі. Друге питання — це використання свіжого, молодого ресурсу, який вже довів свою патріотичність і професіоналізм при реальній загрозі. За рік СБУ відроджується заново, з руїни. Інколи в крові і сльозах, в умовах однієї з найпідступніших і жорстоких воєн. Відродження СБУ не може бути без ґрунтовного оновлення всього державного апарату, без ствердження державницької філософії розбудови країни.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати