Справу зроблено. Хай живе нова ЦВК
«Нові члени Центрвиборчкому повинні втратити політичний зв'язок зі своїми політсилами», — експерт«ЦВК не вакантна — закон зобов’язує мене внести кандидатури через місяць після того, як попередній склад буде відправлений у відставку. Але є приємна новина — перед прес-конференцією я підписав листа до Верховної Ради з внесенням кандидатур до складу ЦВК», — це відповідь Президента Петра Порошенка під час спілкування з журналістами 3 червня, коли у нього поцікавилися — чому досі не призначений новий склад Центральної виборчої комісії.
І от нарешті у вівторок на сайті парламенту з’явилися тексти постанов про звільнення 12-х старих і призначення 11-х нових членів ЦВК. Самі представники «Блоку Петра Порошенка» раніше неодноразово публічно заявляли, що склад ЦВК от-от оновлять. Остання така обіцянка була після місцевих виборів восени минулого року. Однак, стара ЦВК все одно пережила себе на два роки — її термін повноважень спливав 1 червня 2014 року.
Як відомо, напередодні дострокових президентських виборів 2014-го Верховна Рада внесла поправки до закону «Про Центральну виборчу комісію», які дозволили членам ЦВК працювати й після семирічного терміну до призначення нового складу. Аргументація — потрібно було надати право цій комісії оголосити результати президентських виборів. В підсумку, утворилася правова колізія, коли з одного боку, в законі чітко говориться про сім років повноважень членів комісії, а з іншого боку — продовжується їхня діяльність до призначення нового складу.
Цим політики, зокрема Президент, фактично і користувалися два роки. За словами, експертів, це потрібно було нинішній владі для того, щоб слухняна Центральна виборча комісія забезпечила необхідні результати, як це вона робила для попередньої влади, на всіх необхідних після Євромайдану виборах. Нагадаємо, що після президентських відбулися ще парламентські і місцеві вибори. А голову ЦВК Михайла Охендовського влітку 2015 р. Петро Порошенко навіть нагородив орденом Ярослава Мудрого V ступеня.
Отже тепер, коли власне «робота вже зроблена», Президент запропонував парламенту звільнити у зв’язку із закінченням терміну повноважень 12 з 15 членів ЦВК, зокрема, Тамару Астахову, Юрія Данилевського, Ігоря Жиденко, Тетяну Лукаш (секретар комісії), Андрія Магеру (заступник голови ЦВК), Михайла Охендовського (голова ЦВК), Броніслава Райковського, Жанну Усенко-Чорну (заступник голови ЦВК), Олександра Чупахіна, Юлію Швець, Олександра Шелестова, Валерія Шелудька. Ще троє членів Олександр Осадчук, Олег Діденко і Катерина Махніцька були призначені вже постмайданним парламентом у квітні 2014 року, відповідно їхні повноваження триватимуть до 2021 р.
Кого ж пропонує Петро Порошенко? Призначити 11 членів комісії: Аллу Басалаєву (кандидатура від групи «Відродження»), Михайла Вербенського (БПП), Романа Гребу (НФ), Ольгу Желтову (БПП), Олега Конопольського (НФ), Світлану Кустову (БПП), Ольгу Лотюк (БПП), Віталія Плукаря (БПП), Євгена Радченко («Самопомочі»), Надію Синицю (НФ), Леонтія Шипілова (НФ).
Першим тестом для нових членів ЦВК, за яких ще має проголосувати парламент, дострокові вибори на семи мажоритарних округах, які відбудуться вже 17 липня. Але справжнім випробуванням можуть стати організація та проведення виборів на окупованій частині Донбасу, які передбачені Мінськими домовленостями.
«ЗАРАЗ СКЛАВСЯ НАЙБІЛЬШ ПРИЙНЯТНИЙ СКЛАД МАЙБУТНЬОЇ ЦВК»
Олександр ЧЕРНЕНКО, народний депутат, «Блок Петра Порошенка»:
— Вочевидь, зараз склався найбільш прийнятний склад майбутньої ЦВК, який може бути підтриманий парламентом, саме тому лише зараз з’явилося це подання Президента. Те, що Президент не подав Охендовського у новому списку кандидатів до ЦВК — це логічно і правильно.
Нинішній склад ЦВК, який збираються звільнити, працював по-різному. Так, достатньо нормально були проведені президентські вибори в травні 2014 року. Але найбільше питань викликали місцеві вибори, особливо по Маріуполю та Павлограду. Вже тоді стало очевидно, що ЦВК певними своїми рішеннями компрометує сама себе.
Новий склад кандидатів до ЦВК, який подав Президент, я повністю не знаю, але відомі мені кандидатури не викликають заперечень та побоювань щодо їх професіоналізму. Довибори до Ради по мажоритарних округах можуть стати певним випробуванням до нової ЦВК, але я б не ставився до цього як до остаточного тесту. Не слід очікувати від Комісії надто багато, оскільки ЦВК працює виключно у межах своїх повноважень — вона не може розслідувати порушення, а вирішує лише питання формування комісій і інших організаційних моментів.
«ПРЕТЕНЗІЙ ДО РОБОТИ ПОПЕРЕДНЬОГО СКЛАДУ ЦВК БУЛО ДУЖЕ БАГАТО»
Руслан СИДОРОВИЧ, народний депутат, «Самопоміч»:
— Претензій до роботи попереднього складу ЦВК було дуже багато, і його заміна була не просто правом Президента, а обов’язком. Ми бачили велику кількість порушень, на які Комісія не реагувала, а найбільшим лакмусовим папірцем стали вибори у Кривому Розі та довибори до Ради по округу №205.
Якщо подивитись на момент внесення подання на призначення членів ЦВК, то побачимо певні паралелі із ситуацією по генпрокурору: президентське подання про звільнення Шокіна з’явилося у перший понеділок, коли Рада три тижні поспіль не мала пленарних засідань. Нинішнє подання знов відбулося у непленарний тиждень. Більш того, на носі 7 виборчих процесів по мажоритарних округах, тому є певне побоювання, що процедура призначення ЦВК може впертися в технічні проблеми з організацією цих виборів.
Я б не поспішав коментувати конкретні прізвища нового складу Центривобрчкому, але даний перелік є достатньо цікавим і неоднозначним. Є питання і щодо того, у який спосіб ВРУ дасть необхідні 226 голосів за новий склад, оскільки попередні важливі рішення приймалися не голосами коаліції, а за допомогою інших політичних сил.
У страшному сні не хотів би уявити, що вибори на окупованій частині Донбасу будуть проводитись зараз, оскільки навіть Президент заявляв, що до моменту відновлення української влади на цих територіях ні про які вибори не може йти мова. Водночас на плечі ЦВК лягає велика відповідальність, бо виборчий процес є перманентним, є процес об’єднання територіальних громад і з’явилося чимало тих, де потрібно проводити місцеві вибори. Тож робота ЦВК із забезпечення міжнародних демократичних стандартів виборів є дуже відповідальною. Якщо вдасться обрати новий склад ЦВК саме вибори на мажоритарних округах стануть першими для неї показовими — наскільки вона зможе забезпечувати дотримання законодавства за міжнародними стандартами.
«ДЛЯ ЦВК БУДЬ-ЯКІ ВИБОРИ — ЦЕ ТЕСТ НА ПОЛІТИЧНУ ЗВАЖЕНІСТЬ»
Ольга АЙВАЗОВСЬКА, координатор громадської мережі «ОПОРА», член політичної підгрупи у Мінських переговорах:
— Думаю, подання на нових членів ЦВК сформовано саме зараз, тому що це питання вже давно перезріло, але весь цей час знаходилися виправдання непризначення у зв’язку із якими «сакралізували» Комісію, яка насправді не має аж такої політичної ваги, щоб затягувати це призначення. Ще восени фракції зверталися до Президента зі своїми поданнями, відбулися місцеві вибори, які начебто виправдовували факт неперепризначення. Далі розпочалася парламентсько-урядова криза, після завершення якої виправдань щодо неподання вже бути не могло.
Для ЦВК будь-які вибори — це тест на політичну зваженість, відданість законодавству та міжнародним стандартам в частині їх організації. Є всі шанси, аби ці кандидатури були призначені наступного пленарного тижня, і у них будуть всі шанси до 17 липня (коли відбудуться вибори на мажоритарних округах) увійти у курс справи, тим паче, більшість з них мають відповідний досвід, юридичну освіту, і для них це буде не нова сфера. Говорити про політичну залежність чи незалежність можна після початку їхньої роботи, але станом на зараз у поданні є 5 представників «БПП», 4 від «Народного фронту», по одному від «Самопомочі» та «Відродження». Не внесено подання від «Батьківщини», РПЛ та «Опоблоку». Станом на четвер було рішення щодо 10 кандидатур, тепер їх кількість збільшилась до 11. Петро Порошенко заявляв про неможливість внесення чинних членів комісії і він начебто надав пропозицію фракціям надати альтернативні пропозиції. Не можу стверджувати, чи була надана пропозиція від «Опоблоку» та «Батьківщини» чи в зв’язку з цим не внесено представників цих фракцій. Наскільки відомо, прізвище Греби Романа Володимировича з’явилося від «Народного фронту» скоріше на заміну Андрію Магері.
Мені також пропонували стати членом ЦВК і моє ім’я навіть було внесено до списку без погодження зі мною і без озвучення пропозицій — про це я дізналася зі ЗМІ. У грудні на зустрічі з громадськими організаціями Президент особисто запропонував це, але я відмовилась, бо вважаю, що можу бути більш ефективною як громадський експерт, а не як член ЦВК чи посадова особа. Це дає більшу свободу дій, думок та поглядів.
Новопризначені члени ЦВК мають термін повноважень 7 років. Не виключаю, що протягом 7 років у якийсь період можуть відбутися вибори на нині тимчасово окупованих територіях. Але говорити, що вони будуть найближчим часом, поки що не доводиться. Чи впорається ЦВК із цим завданням — треба робити висновки на основі аналізу персональної роботи її членів. Після того як вони будуть призначені на ці високі посади (а голова ЦВК прирівнюється по рангу до міністра), якщо вони при виконанні своїх обов’язків керуватимуться чимось іншим, а не законодавством України, це підпадає під відповідальність. Жоден член ЦВК чи апарату не має недоторканності, тому всі вони мають бути свідомими, що ставши посадовцями такого рангу, вони повинні втратити політичний зв’язок зі своїми політсилами, інакше Комісія буде піддаватися постійній критиці.