Спроба демократизувати суспільство знову провалилась
Серед найбільших здобутків народних депутатів на цьому тижні могло б стати прийняття Закону «Про політичні партії», який розглядався четвертий раз у третьому читанні 8 липня. Однак парламент не проголосував ні за деякі окремі статті закону, а ні за закон у цілому. Залишилися непроголосованими стаття, яка стосується заборони політичних партій, стаття, яка передбачає правила вступу в політичні партії, обліку членів та обмеження членства, і перехідні положення закону.
Блокували питання ліві, яких не злякала навіть перспектива розпуску партій у разі неприйняття даного законопроекту. За деякими даними за закон не голосували і «зелені». На думку автора законопроекту Олександра Лавриновича комуністи не розуміють, що закон спрямований на врегулювання діяльності політичних партій і на захист їх інтересів.
Окрім цього важливого моменту, прийняття закону про партії означало б виконання одного із зобов'язань, взятих Україною перед Радою Європи. Однак на переконання комуніста Валерія Мішури, «не варто поспішати таким чином виконувати зобов'язання перед РЄ». За його словами, потрібно ще раз уважно виписати усі норми закону. В інтерв'ю «Дню» В.Мішура зазначив, що не лише комуністи блокували закон, у якому, за його словами, існує багато нечіткостей, які з юридичного боку дають можливість двояко трактувати деякі статті.
На прохання кореспондента «Дня» важливість закону прокоментували лідери політичних партій та громадських організацій. Так, на думку лідера «Відкритої політики» Анатолія Матвієнка, якщо не існуватиме цього закону, то це буде ще один аргумент на користь того, що ми не можемо творити демократичне суспільство — цей закон допоможе здійснювати громадський контроль за діяльністю влади. На думку А.Матвієнка, комуністи голосують «проти» тому, що вважають, що це може зашкодити їхнім «передвиборним президентських претензіям».
Таку ж позицію розділяє лідер одного з крил Руху Юрій Костенко, який заявив «Дню», що лише на основі цього закону можна збудувати демократичне суспільство, структуризувати його та демократизувати державу. За його словами, відсутність цього закону призвела до того, що сьогодні при владі опинилися не політичні партії, а кланово-мафіозні угруповання.
До речі, побоювання комуністів можна було б зрозуміти, якби зазначений закон передбачав перереєстрацію політичних партій. У цьому випадку комуністи могли б зазнати утиску з боку влади. Відомо також, що останнім часом місцеві націоналісти активно піднімають питання про заборону КПУ. Однак, як зазначив кореспондентові «Дня» автор законопроекту про політичні партії, процедури перереєстрації законом не передбачено.