Перейти до основного вмісту

Списки виборців: після президентських виборів — та сама плутанина

20 вересня, 00:00

На Донеччині почалася активна підготовка виборчих списків для парламентських виборів 2006 року, що стануть основою майбутнього державного реєстру виборців.

У регіоні створені спеціальні робочі групи підрахунку виборців, які вже провели свій перший семінар на цю тему. Як з’ясувалося під час семінару, сьогодні роботу зі складання списків виконати якісно та вчасно майже нереально, оскільки досі не вирішили безліч найрізноманітніших проблем у цій сфері.

Наприклад, списки виборців складають на основі інформації паспортних столів відділень міліцій і Донецької обласної адресно-довідкової бази. Це не електронний архів даних, а звичайна картотека, яка, до того ж збереглася дуже погано. Тому списки, крім того, що доводиться передруковувати вручну, то оператори ще й вимушені «спотикатися» буквально через кожне прізвище, які необхідно перекладати з російської українською. Більш того, в деяких населених пунктах Донеччини таких картотек узагалі немає, тому членам робочих груп доводиться особисто ходити по будинках і записувати необхідні дані. Такий «перепис населення», за їхніми словами, не просто дуже складний, але ще й просто не ефективний.

Крім того, за словами заступника начальника відділу у справах громадянства, міграції та реєстрації фізичних осіб УМВС України Володимира Бучка, міліція, на яку покладена основна робота зі складання списків, не може працювати оперативно ще й тому, що ніколи не займалася подібною справою і не має «у своєму розпорядженні зайвих рук» для цієї роботи. А паспортна служба, що могла б допомогти в цьому питанні, на жаль, дуже малочисельна (в різних відділеннях до її складу входять щонайбільше семеро осіб). Тому зараз, за словами В. Бучка, списками займаються курсанти Донецького інституту внутрішніх справ, які працюють на 75 комп’ютерах у дві зміни. На сьогодні курсанти на добу відпрацьовують дані на 10 тисяч осіб — при тому, що загалом їм треба опрацювати 3,5 мільйона карток.

Однак крім цих складнощів, робочі групи мають і проблеми з технікою для набору списків, а також із самою програмою, у яку потім доведеться вносити дані. Як повідомила учасникам семінару член ЦВК Жанна Усенко-Чорна, яка займається контролем дотримання норм Закону України «Про вибори народних депутатів» (у редакції від 7.07.2005 р.), на території Донецької та Луганської області зараз на подібне програмне забезпечення проводять тендер, але терміни його завершення затримуються, отже, затримується і термін виконання головного завдання.

Крім того, запізнюється й фінансування роботи зі складання списків, хоча вже відомо, що на ці цілі ЦВК виділила 27 млн. грн.

Однак попри всі проблеми, з яким доводиться стикатися укладачам списків — причому, часто не з їхньої вини, — для завершення роботи вже встановлені певні терміни. «Сьогодні в нас є дві основні дати, що стосуються складання списків виборців на вибори 2006 року. Це — 1 листопада, коли списки повинні бути винесені на суд громадян Донецької області, і 1 лютого — коли списки слід остаточно затвердити та передати в окружні виборчі комісії», — заявила Ж. Усенко-Чорна.

У відповідь на ці її слова заступник голови Донецької облдержадміністрації Юрій Гримчак, який проводив нараду, одразу пообіцяв, що в разі необхідності групи працюватимуть цілодобово, а Жанна Усенко-Чорна також додала, що розуміє всі проблеми, але тут уже нічого не поробиш — «закон є закон».

Утім, попри все, представниця ЦВК підсумувала, що роботу зі складання списків у Донецькій області здійснюють добре, і подякувала за це органам місцевого самоврядування та виконавчій владі, а також Юрію Гримчаку особисто, пообіцявши, що списки створюють у такому квапливому порядку востаннє. При цьому Ж. Усенко-Чорна доручила також місцевій владі активізувати роботу з інформування населення регіону, якому наказується якнайшвидше прийти на допомогу робочим групам і повідомити про себе всі необхідні дані, а також перевірити їх правильність. За словами представниці ЦВК, це робиться тому, що «наші люди все звикли відкладати на останній день», а вирішувати все треба вже зараз, бо після 1 лютого списки уже не виправлятимуть.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати