«Судний» день
Геннадія Труханова взяли на поруки, а Олександра Турчинова допитали у «справі Януковича»![](/sites/default/files/main/articles/15022018/4truhanov.jpg)
Увагу громадськості в четвер привернули одразу два судові процеси. Перший — в Солом’янському райсуді Києва обирали запобіжний захід міському голові Одеси Геннадію Труханову. В результаті, як і прогнозував наш експерт у вчорашньому номері (стаття — «кейс Труханова»), мера Одеси відпустили. Єдине, що не під заставу в 50 млн. грн., як цього вимагала Спеціалізована антикорупційна прокуратура і припускав експерт, а через те, що його взяв на поруки народний депутат від БПП Дмитро Голубов.
Тим часом, поки Труханову обирали запобіжний захід біля суду відбулися сутички, в яких постраждали 20 осіб, чотирьох навіть госпіталізували. У Національній поліції заявили, що вогнепальне поранення в ноги дістав один поліцейський. Спочатку сутички трапилися між людьми в чорних балаклавах, якій прийшли «підтримати» Труханова, з одного боку та представниками Національних дружин і батальйону «Донбас» з іншого. Згодом відбулися сутички між останніми та правоохоронцями (hromadske.ua).
Звичайно, така картинка не додасть позитивного іміджу Україні. Як може розвиватися ситуація далі, зокрема чому саме депутат Голубов взяв на поруки Труханова можна почитати у згаданому матеріалі.
Другий судовий процес про державну зраду колишнього президента Віктора Януковича. В цей день на допиті в Оболонському райсуді столиці перебував секретар РНБО України Олександр Турчинов.
Під час допиту в.о. президента в 2014 р. Олександр Турчинов відповів на закиди адвокатів Януковича, що нібито опозиція в лютому 2014 року не мала права брати владу в свої руки. За словами Турчинова, саме Янукович зірвав виконання угоди «про врегулювання кризи в Україні», яку 21 лютого 2014 року уклали влада і опозиція (pravda.com.ua). Він зазначив, що після того, як президент-втікач не виконав один з пунктів цієї угоди щодо підписання ним відновлення Конституції 2004 року, угода перестала бути «правовим і зобов’язуючим документом».
За словами Турчинова, він довго чекав, що Янукович повернеться до Києва і виконає це своє зобов’язання, але цього не сталося. Секретар РНБО зазначив, що він тоді намагався навіть знайти Януковича, але марно, і через 10-15 днів, як голова Верховної Ради і в.о. президента, підписав закон про відновлення Конституції сам.
Натомість адвокати Януковича парирували Турчинову. Наприклад, Віталій Сердюк зауважив, що на той момент Янукович був в Україні, а саме в Харкові, і звідти навіть зробив відеозвернення, в якому заявив, що залишається легітимним президентом. У відповідь секретар РНБО заявив з посиланням на слова Яценюка, що «Янукович вів себе неадекватно й відмовлявся повертатися до Києва».
Захист Януковича фактично переводив судовий процес в русло того, що це нинішня влада зруйнувала країну і якщо Росія напала, то значить потрібно було захищатися. Відповідаючи на запитання адвоката, чому раніше Турчинов казав, що в України були сили та засоби відстояти Крим та Донбас, а зараз спростовує це, секретар РНБО заявив: «Після того, як в країні розпочалась російська агресія, після того, як російські війська почали захоплювати військові частини, почались сепаратистські заколоти в різних регіонах, в країні була паніка. Щоб паніка не переросла в хаос і безлад, треба було негайно щось робити. Я знав, що буде багато диванних героїв, які будуть розповідати, що можна було зробити якось інакше... Але я змушений був говорити, що є армія, яка захистить народ. Я ж не міг вийти і сказати перед всіма, що у нас нічого нема, а ви всі — беззахисні».
Звичайно, це робота адвокатів — захищати свого підзахисного. Але всім потрібно пам’ятати, що ґрунт для російського наступу готувався протягом багатьох років до початку агресії, коли українську армії поступово руйнували. Або пригадаємо хоча б Харківські угоди 2010 р., коли Кремль взяв Януковича ще «гарячим» після виборів.