Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Тарас ЧОРНОВIЛ: «Зараз ми знову починаємо «з нуля» відновлювати єдність і порозуміння»

07 лютого, 00:00

Народний депутат Тарас Чорновіл тепер більшість часу проводить у робочих передвиборчих поїздках регіонами України. Відомо, що в Партії регіонів він відповідає за гуманітарний напрямок. Тому запитання до нього стосуються саме цієї сфери.

— Пане Тарасе, як Ви оцінюєте політичну ситуацію в Україні та хід виборчої кампанії?

— Найбільше турбує кілька речей, насамперед – спроба розпустити парламент і ввести президентське правління, що є прямою ознакою державного перевороту. Щодо виборчих перегонів, то партія зобов'язується відстежувати порушення виборчого законодавства, щоб не було людського протистояння і використання адмінресурсу.

— Чи існує, на Вашу думку, в Україні проблема «Схід—Захід», і в чому вона полягає?

— Останніми роками було докладено чимало зусиль, аби зняти протистояння Заходу й Сходу, яке дійсно існувало в країні. Тож уже, можна сказати, без перешкод їздив голова Львівської облради чи адміністрації до Донецька, з Донецька приїжджали до Львова, зав'язувалися нормальні стосунки і контакти. Влаштовували візити дітей, студентів зі Сходу на Захід і навпаки. Нарешті з'явився грунт, на якому Україна могла об'єднатися, — внутрішні інвестиції. Донбас, Південь України піднімалися в економічному плані досить швидкими темпами. Швидше, ніж це відбувалося в Західній Україні, де сьогодні, на жаль, спостерігається стагнація економіки. Великі підприємства, потужні холдинги східноукраїнського регіону були готові прийти в Західну Україну і піднімати промислові об'єкти колись всесоюзного значення, що там були, забезпечити робочими місцями висококваліфікованих працівників. Адже там — колосальний пласт інженерної еліти. Якби це відбулося, то ніхто ніколи вже не зміг би розколоти Україну на Схід і Захід. Не вистачило, може, року-півтора. «Помаранчеві» події звели ці процеси нанівець і загострили проблему розколу нації.

Тому зараз ми знову починаємо «з нуля» відновлювати єдність і порозуміння. На одній із прес-конференцій член першої п'ятірки Партії регіонів Георгій Скудар дуже правильно заявив, що одне з фундаментальних завдань партії і майбутньої фракції у Верховній Раді України — домогтися економічного вирівнювання всіх регіонів країни. Тобто промисловець зі Сходу говорить, що його найперше завдання — піднімати економіку Львівщини, Тернопільщини та Івано-Франківщини. Як на мене, це гідна позиція, спрямована на відновлення єдності країни саме на економічному базисі з велетенською надбудовою психологічного, морального, мистецького характеру. І тоді львівський професор, прочитавши лекції на Донеччині і побачивши там такі ж розумні очі студентів, не стане у Львові нікого підбурювати тим, що у Донецьку живуть люди, які прагнуть зла Україні, Західній зокрема.

— Ваша політична сила у своїй передвиборчій програмі декларує надання російській мові статусу другої державної. Який, на Вашу думку, механізм впровадження двомовності?

— Друга державна мова – дуже складний, конституційний процес. Ми не прагнемо розколювати Україну. Збираємося поступово розв'язувати мовну проблему і для російськомовних громадян, і для людей, для яких інша мова є рідною — мова національних меншин. Над нею працюватимуть науковці, які за допомогою тих же «круглих столів», що будуть проходити як на Сході, так і на Заході, зможуть знайти безболісний, прийнятний для всіх варіант. По тому до справи візьмуться законодавці, депутати фракції «Регіони України», які вироблять низку законопроектів щодо мовного питання. Затим цю доктрину ми пропонуємо винести на загальноукраїнський референдум. Тільки тоді, коли громадяни України підтримають її загалом, ми будемо проводити її через Верховну Раду. Це виважена позиція, яка не передбачає протистояння і розколу на базі мовного питання.

— Розкажіть, будь-ласка, про той інцидент, що стався з Вами в Тернополі.

— Коли я збирався заходити до приміщення Тернопільської радіокомпанії, молодики з місцевої організації «Пора» спробували заблокувати дорогу. Я запросив їх до дискусії, хотів дізнатись, яка причина такого ганебного вчинку. Але у відповідь чув тільки брудні слова. Мені було зрозуміло, що цю акцію вони проводять за гроші. Один із них, мабуть, «найграмотніший», звернувся до мене, дослівно: «Чому ви ратифікували подвійну мову?» Погодьтеся, абсурдне звинувачення.

Потім представники партії «Пора», взявшись за руки, перекрили прохід на територію телерадіокомпанії з метою не допустити мене до ефіру, перешкоджаючи вести передвиборчу агітацію, оскільки цей ефір був передбачений Угодою і офіційно проплачений виборчим фондом.

Згодом представники ПР відтіснили хлопців з «Пори», які кидались у бійку, але жоден із них не відважився підняти руку на народного депутата.

Інцидент на цьому не закінчився. Після мого виступу «пористи», підтягнувши активістів з плакатами на підтримку Блоку Юлії Тимошенко, кинулися до моєї машини і намагалися її потрощити. Автомобіль був частково пошкоджений, і це дало мені підставу звернутися з заявою до СБУ. На основі заяви розпочато розслідування за цією справою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати