Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У пошуках втраченої влади

01 липня, 00:00
Київ, лише 15 хвилин їзди автобусом від центру, загиджений лісопарк. Величезний щит із написом «Прокляття тому, хто тут висипає сміття!» Вражає. Але не відповідає закону. Прокляття як міра покарання не передбачене. А головне — сміття як скидали, так і скидають. Схоже, що прокляття (та ще заклинання) стали єдиною зброєю влади. Проте, не відчувається й нестачі голосіння. 

Наше державне древо має три гілки, на кожній із яких беззахисний громадянин може повіситися. Влади немає. Ну, ну, каже бізнесмен, а кому ж я ношу свої кревні грошенята? Влади багато. Якщо влади ніби немає й водночас її ніби забагато, громадянин починає мріяти про «сильну руку». Уособленням таких мріянь є, зокрема, політик-генерал — фігура, виборчий імідж якої добре відомий світові. «I like Ike» — «Я люблю Айка» було написано на значках численних прихильників генерала Д. Ейзенхауера (не пам’ятаю, кого він переміг на президентських виборах у США). Тут криється важливий психологічний феномен. Виборець любить (або не любить) не зірки на погонах, а конкретного Айка. Громадянин мріє про персону, яка влада, і про владу, яка персона. Такі настрої властиві всім виборцям світу. У нас вони особливо сильні. Пригадаємо «батька-генералісимуса», якого, на жаль, не викреслити з історії. Проте, не всіх генералісимусів історія запам’ятовує, у підручниках немає зображень південноамериканських диктаторів із кокардами. Стоп! Слово сказане: «диктатор» — незмінна тіньова маска політика-генерала. Є ще одна, називається «солдафон». Кажуть, у С.М. Будьонного запитали про автора знаменитої «Кінармії»: «Вам подобається Бабель?» Кавалерист покрутив вуса: «Якщо хороша бабель, то подобається». Не смішно! Третя тіньова маска — «генерал, якого немає». Є лише мундир. Улюблений Айк на президентському посту прославився грою в гольф, а країною керували «ад’ютанти». Нам більше знайомий, наприклад, генерал Мартиросян, радник Президента. Щирий, активний, але у політиці чужорідний, що особливо ясно після його вінчання із трупом УНА-УНСО. А ось ще генерал Мулява: у нього красиві вуса.

«Нульові» політики не страшні в благополучній Америці, але у нас небезпечні. Державне древо підточує номенклатура. На вулицях хулігани, насильники й бабусі з безакцизними сигаретами. На кордонах контрабанда і наркотики. Гарант Конституції гарантує лише свої щовечірні портрети в УТН. Все це — головна причина, з якої імідж політика-генерала може мати прохідний бал на президентських виборах. Друга причина — психологічна. Такої фігури на

вул. Банковій ми ще не бачили, чому б не спробувати? Третя причина — самі погони. «Силовикам» (армія, СБУ, МВС, нацгвардія) дуже зрозуміло, що генерал армії старший, скажімо, за генерал-полковника. Психологія професійного офіцера будується на підкоренні старшим за званням не всупереч власній гідності, а у згоді з нею. З цієї точки зору Президенту і Верховному головнокомандуючому широкі лампаси не завадять. Не даремно Черчилль надів погони під час війни. Отже — генерали, вперед!

Тут читач має право мене зупинити й заявити з усією електоральною прямотою: «Побійтеся Бога! У вас гуманітарний диплом, і це вам-то подобаються генерали?» По-перше, йдеться не про мене, а про виборчі настрої, які я намагаюся оцінити. По-друге, особисто я дотримуюся точки зору Будьонного: якщо генерали хороші, то мені подобаються. Наприклад, генерал-гетьман Павло Скоропадський, з ініціативи якого засновано Український університет і Національну академію наук. Подобається мені генерал Шарль де Голль, який повернув Франції державну самоповагу, не забравши у французів особистої. Подобається — страшно сказати! — генерал Бонапарт, нововведення якого в конструкцію державної влади не застаріли й досі. Читач має право гмикнути: де вони у нас, ці Бонапарти? Як знати, давайте пошукаємо. Як на мою гуманітарну освіту, хорошим президентом може стати генерал, що відповідає лише трьом умовам: розумний і вольовий; не воює із пресою; цивілізовано бореться за владу й готовий цивілізовано піти, якщо повторно не оберуть. Одним словом, політик європейського типу, а не Чингізхан.

При всьому при цьому залишається проблема рольової маски кандидата у президенти, його зовнішньо-мовного амплуа. Генерал О. Лєбєдь на трибуні гарчить, не розтуляючи губ (акустична загадка!). Його суперник на майбутніх президентських виборах у Росії генерал А. Ніколаєв — «зовсім навпаки», схожий на вчителя математики. Хто росіянам ближчий? У чині красноярського губернатора О. Лєбєдь вийшов на публіку в смокінгу та «метелику». У поєднанні з його десантною фізіономією це вбрання кумедне, але запам’ятовується. Про

А. Ніколаєва поки пам’ятати нічого. Зараз між ними йде гра «хто з нас більш штатський». Ближче до виборів почнеться змагання «Хто з нас більш генерал». Час і місце виходу на публіку в кітелі та погонах — найважливіша позиція виборчої кампанії політика-генерала. Тут не можуть себе виправдати коливання й подвійність. Як кажуть шахісти, «п’єс туше — п’єс жуе»: торкнувся фігури — ходи. Лампаси на піжамі виборцям не цікаві. У психологічному плані це досить складно: не змішувати механічно рольові маски політика і генерала, а органічно об’єднати їхні маски можуть лише претенденти, дійсно гідні президентського крісла.

Соціологи запитують, а народ відповідає. «Чи згодні ви із тим, що декілька сильних керівників можуть зробити більше, ніж всі закони й дискусії?» 45 % наших співгромадян згодні, а таких, що не згодні лише 16 %. Залишається 39 % тих, хто не визначився. За їхні голоси повинен боротися той, хто вважає себе сильним керівником. Щодо диктаторів, то один із найстрашніших був усього лише відставним єфрейтором.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати