Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У ПР активізувався проросійський «сектор»

Володимир ОЛІЙНИК: «Треба бути гнучкими, але не такими, щоб втратити український хребет»
08 серпня, 10:15
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА

Черговим наслідком (невдалого, за думкою експертів) візиту в Україну Володимира Путіна, стала заява депутата від партії влади Олега Царьова щодо неконституційності Угоди про асоціацію із Європейським Союзом. У інтерв’ю «Fobes.ua» (до речі, це перше резонансне інтерв’ю після зміни власника і головного редактора видання) народний обранець заявив, що Угода містить низку пунктів, які не кореспондуються зі статтями чинної Конституції України. «У мене є висновок юридичної компанії про те, що шість пунктів угоди про асоціацію суперечать Конституції України. Якщо група народних депутатів від ПР зробить подання до Конституційного суду, він винесе рішення про неконституційність угоди з ЄС. Комуністи таке звернення із задоволенням підпишуть», — сказав він.

Не забув Олег Царьов підкреслити і вигідність взаємодії із Росією. «Якщо ми відмовимося від угоди про асоціацію, Росія запропонує відкрити кредитний своп для України: Україна передає, наприклад, $15 млрд. у гривневому еквіваленті Росії, а Росія передає ту ж суму Україні в рублях. Україна може використовувати ці рублі для розрахунків за газ, зберігаючи іншу валюту. По цьому кредиту не потрібно платити відсотки», — підкреслив депутат.

На подібні заяви одразу відгукнулася колега Царьова по фракції Партії регіонів Ганна Герман: «Європейський вибір України — це воля її народу, який за Конституцією є єдиним джерелом влади в нашій державі... Ці слова я би хотіла адресувати тим колегам в парламенті і поза ним, які роблять спроби ревізії європейського вектора української зовнішньої політики».

А вчора відреагувала і міністр юстиції Олена Лукаш: «Коли я чую подібні закиди від осіб, які не мають належного рівня фахової підготовки, правової освіти і демонструють чиїсь думки, мені завжди хочеться спитати: «Хто вас попросив це сказати?». Це єдине питання, яке є у мене до Царьова».

До речі, вже є версії. Як пишуть «Коментарі», до складу центру «Правова держава», який готував висновки про неконституційність підписання асоціації з ЄС, входять екс-представник президента Леоніда Кучми у ВР Олександр Задорожний (голова центру), політолог Михайло Погребинський, відомий своїми тісними зв’язками з Віктором Медведчуком, а також екс-депутат Степан Гавриш, який входив в парламентську фракцію СДПУ (о).

У розмові із «Днем» депутат від ПР Володимир Олійник зазначив, що висловлена його колегою думка є приватною (?!). «Звісно, депутати можуть озвучувати різні думки — це свідчить про те, що в нашій партії є плюралізм (?!) — однак жодних юридичних підстав для таких заяв не має», — сказав Олійник.

«Конституційність того чи іншого договору — це компетенція Конституційного Суду. Однак, він не уповноважений давати оцінку документу, який не має юридичної сили. Так само, КС ніколи не аналізує законопроекти, до моменту їх ухвалення. Були випадки, коли президенти підписували закон й самі робили подання до КС», — наголосив він.

«Якщо повернутися до питання Угоди про асоціацію, зараз пройшов етап парафування, тобто погодження тексту. Жодних правових наслідків ця стадія не несе, як і сам акт підписання Асоціації. Будь-яка угода має пройти ратифікацію у парламенті й тільки тоді набрати чинності. Тож виникає питання, стосовно якого документу можна робити подання? Балакати можна багато, але жодних юридичних підстав говорити про неконституційність немає», — додав він. «До того ж, ми вже прийняли закон про основні засади внутрішньої та зовнішньої політики й зазначили там євроінтеграцію, хоч цей потребує узгодження певних законів із європейськими стандартами, — нагадав політик, — але все це потрібно, в першу чергу, нам самим».

Утім, варто зазначити, що за даними соціологічних досліджень електорат Партії регіон здебільшого надає перевагу проросійському векторові. Враховуючи, що тепер перед провладною командою стоїть задача переконати своїх виборців у правильності обраного напрямку зовнішньої політики, подібні заяви діють не на користь партії та, зокрема, псують імідж європейської перспективи в очах тієї частини суспільства, яка сумніваються, й сприяє зміцненню позиції тих, хто виступає проти.

Палким противником європейської перспективи виступає російська сторона. На думку Царьова, Володимир Путін дав зрозуміти, що не буде підтримувати Януковича під час кампанії 2015       р. у разі підписання Угоди про асоціацію. Депутат повідомив, що Росія, радше, зробить ставку на власного проросійського кандидата в президенти України, який має скласти конкуренцію Віктору Януковичу. Такою постаттю, на його думку, може стати Віктор Медведчук.

«Ми повинні поважати Конституцію, де чітко прописано, що будь-яке втручання, а ми маємо відкидати таку думку й боротися з нею, у внутрішні справи          — це річ неприпустима. Звісно, сьогодні ми маємо симпатиків дружби з Росією, але вони будуть чинити спротив, якщо помітять, що їм намагаються ззовні нав’язати свою правду й волю. Люди не хочуть ні проросійського, ні проєвропейського вектора — вони хочуть проукраїнського, з урахуванням наших національних інтересів», — сказав Олійник «Дню». «Інколи, відкрита зовнішня підтримка того чи іншого кандидата йому тільки шкодить», — додав він.

«Це дуже наївно, думати, що можна посадити в президентське крісло людину, яка танцюватиме під дудку іншої держави. Щойно така людина стає президентом й на неї покладається уся відповідальність, вона починає боротися за інтереси країни. Є, звісно, запроданці, але це виключення в історії, в основному всі приходять до тями. Такий феномен ми зараз спостерігаємо із Президентом Януковичем — незважаючи на те, що очікували, що він буде підтанцьовувати Кремлю, чинний Президент проводить самостійну політику в інтересах українського суспільства і є більш проєвропейським політиком, ніж попередники», — зауважив депутат.

Насамкінець, народний обранець наголосив на тому, що в партії ведеться гостра дискусія, але існує правило — підкорюватися більшості. «Основна частина фракції має проєвропейські настрої. Але ніхто не хоче конфліктувати і з сусідами», — констатував «регіонал». Де саме проходитиме вісь балансу у стосунках України й Росії в разі реалізації європейських прагнень поки що невідомо. «Треба бути гнучкими, але не настільки, щоб втратити свій український хребет», — констатував Олійник.

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати