Перейти до основного вмісту

Україна не продавала танки Уганді

Офіційні особи в Києві натякають, що Україну просто «підставили»
24 грудня, 00:00

Тоді йшлося про те, що Україна продала цій африканській державі партію танків Т-55 за 28 мільярдів доларів. Проте з майже шістдесяти машин лише 8 були справними. Це і стало причиною скандалу в Уганді, де опозиція звинувачує владу, що та задорого купила небоєздатні танки.

«Ми не дозволили б собі нехтувати іміджем України, як надійного та сумлінного партнера в галузі військово-технічної співпраці і постачати недоброякісну продукцію», — сказав у розмові з кор. «Дня» голова Державної служби експортного контролю Валерій Губенко. А саме ця структура надає дозвіл на здійснення зовнішньоторговельних операцій зі зброєю та чутливими технологіями. Губенко заявив, що до нещодавніх поставок озброєння в Уганду «жоден із суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України не має ніякого стосунку». Востаннє Україна постачала танки до Уганди 1995 року, коли там було абсолютно спокійно. Нині ж ситуація в регіоні є складною, тож Україна дотримується вимог Вассенаарських домовленостей, за якими не можна постачати озброєння до вибухонебезпечних регіонів.

Втім, варто нагадати, що за своєю суттю Вассенаарські домовленості є чимось на кшталт своєрідної джентльменської угоди і не передбачають ніяких санкцій проти порушників. Чим, здається, вдало користуються інші. Причому за рахунок неповороткої України. Саме такий висновок можна зробити зі слів генерала Валерія Губенка. Він визнав, що у вересні цього року експортна компанія однієї сусідньої (причому, не тієї, про яку ви подумали) з Україною держави отримала в Держслужбі експортного контролю дозвіл на транзит до африканського континенту танків Т-55 та запасних частин до них. Цей транзит Україна пропустила через свою територію, і бронетехніка перевантажувалася в порту «Октябрьск» міста Миколаєва. Також, за словами Валерія Губенка, «Україна не несе відповідальності за можливе відхилення транзиту від задекларованого маршруту за межами своєї території». Це можна розуміти як натяк на те, що реальним отримувачем танків виявилась зовсім не та країна, що була зазначена в документах, які попередньо бачили у Києві. Хто ж був відправником цього вантажу — в Держслужбі експортного контролю назвати відмовились.

Представники компанії «Укрспецекспорт», що торгує військовою продукцією, повідомили, що на сьогодні Україна розробляє два досить великих контракти на постачання озброєнь на Чорний континент. Фактично це лише перші кроки Києва в цьому регіоні, який виглядає досить перспективним з огляду на інтереси національного ВПК і звичку багатьох країн континенту користуватись нині вже екс-радянською зброєю. Заяви про те, що Україна продає зброю до Уганди, та й до того ж несправну, виконання цих контрактів загальмували. Це є вкрай невигідним для української сторони. Проте вигідно конкурентам Києва у збройовому бізнесі. Як би там не було, висновок з цієї історії може бути таким: аби країна багатіла на продажі зброї, просто виробляти конкурентоспроможний товар — замало. Треба ще навчитись брати гору в інформаційних кампаніях.

№247 23.12.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати