Перейти до основного вмісту

В Україні діятиме Мережа вільних місцевих політиків

03 липня, 09:39

Про таке заявлено на її установчому форумі, що відбувся недалеко від Броварів за участю близько сорока представників різних регіонів України — Одещини, Львівщини, Київщини, Чернігівщини, Донбасу, Хмельниччини, Закарпаття, Сумщини, Харківщини... Йдеться про неполітичну платформу, яка об`єднуватиме громадських діячів, депутатів місцевих рад від різних політичних сил, журналістів за двома критеріями: підтримка ліберального напряму та робота на місцевому рівні — тобто в місті, селі, селищі, районі, області. Подібні приклади існують у таких країнах, як Німеччина, Бразилія, Боснія та Герцоговина... Їхня мета — взаємна підтримка діяльності тих, хто сповідує схожі (але не завжди тотожні) цінності демократичного світу. Скажімо, учасники Форуму виявили прихильність не лише до класичного лібералізму чи неолібералізму з їхньою орієнтацією на індивідуалізм та вільні ринкові відносини, а й до засад християнської демократії, поглядів зелених і навіть консерваторів. А от прихильників комуністичної ідеології не знайшлося — й не могло бути.

Ідея творення такої мережі в Україні належить Центру громадських ініціатив, який підтримав Фонд Фрідріха Науманна за Свободу. Власне, з українцями спілкувався та про подібні об`єднання розповідав Манфред Ріхтер — у минулому парламентський керуючий справами фракції Вільної демократичної партії в бундестазі ФРН й бургомістр міста Бремергафен. На його думку, для активних людей на місцевому рівні існує серйозна проблема — їх не бачать у центрі. Тож якщо місцеві самі собі не допоможуть, — ніхто не допоможе.

Так чи інакше, в центрі Форуму перебувала проблема децентралізації — не лише в сенсі щойно оголошеного президентського проекту конституційних змін, а в принципі: як вона може реалізовуватися, а як — ні; що тут позитивного, а чого треба стерегтися. На думку українського експерта Ігоря Коліушка, незважаючи на війну, нам доведеться піти на децентралізацію влади, адже саме її зрив — головне завдання диверсантів. Залишиться все як є, — ми будемо приречені час від часу вибухати, чого й домагається Росія.

Децентралізація не означає — хаос, вважає Манфред Ріхтер. На його переконання, головне, щоб людям дали знаряддя та пояснили, що з ним робити. До того ж децентралізація не може означати — кожен робить те, що хоче. Якщо вже територіальні громади в результаті реформи отримають ресурси та повноваження, то одночасно разом із ними — й відповідальність за послуги, що надаються. У такому разі їм буде не до локального егоїзму, хоча ризик його існує. Новим територіальним громадам доведеться навчитися співпрацювати між собою для того, щоб ніхто з мешканців не відчував існування адміністративних кордонів і якісних відмінностей — в освіті, охороні здоров`я, сфері культури та інших.

Результатом роботи Форуму, крім власне оголошення про заснування Мережі вільних місцевих політиків, стала розробка програмного документа. Він спирається на трискладову тезу: повага до людини, її прав та свобод; продовження справи тих, хто відстоював українську державність; сповідування європейських цінностей. Учасники переконані, що ринкова економіка, основа якої — приватна власність та верховенство права, — гарантія суспільної злагоди й запорука успіху. Вони вірять у здатність українців до самоорганізації та можливість ефективного застосування в нашій державі механізмів прямої й представницької демократії, насамперед місцевого самоврядування, побудованого за принципом субсидіарності.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати