Перейти до основного вмісту

Валерій Івасюк: Ми живемо в країні з несприятливою епідеміологічною ситуацією

22 січня, 00:00
Валерій Івасюк: Ми живемо в країні з несприятливою епідеміологічною ситуацією Сучасний туберкульоз - як у середньовіччя Романа ФЕДОСЄЄВА, "День"

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я на перше грудня цього року в Україні зареєстровано 300 тисяч осіб, хворих на туберкульоз. Реально ця цифра може бути ще в 3-5 разів більшою, бо частина людей хворіє приховано, навіть не підозрюючи про цю страшну хворобу. Чим же пояснити такий спалах епідемії? Відповідає на це питання голова Національного комітету з профілактики наркоманії та захворювань на СНІД Валерій Івасюк.

- Валерію Петровичу, чому вас зацікавила тема туберкульозних захворювань в країні? Адже Національний комітет займається іншими проблемами...

- Туберкульоз - СНІД-асоційована хвороба. Тобто туберкульоз сам по собі дуже виснажує організм. А людина з ослабленим імунітетом стає вразливою для вірусу СНІДу. Взагалі туберкульоз, гепатит, венеричні захворювання викликають СНІД - не той, що виникає через вірус, а той, що з'являється через пригнічення імунної системи внаслідок важкої вірусної хвороби. І коли послаблений організм зустрічає вірус справжнього СНІДу, йому потрібна дуже невелика доза збудника ВІЛ-інфекції, щоб захворіти на СНІД вірусний. Тому асоційовані хвороби провокують СНІД. І тому Національний комітет з профілактики наркоманії та захворювання на СНІД так стурбовано реагує на спалах туберкульозу в країні.

- І як можна пояснити таку величезну кількість хворих на туберкульоз?

- Причин є декілька. Перша - голод серед дітей (туберкульоз в першу чергу вражає дітей). Діти не отримують достатньої кількості білків, організм ослаблений, тому і виникає хвороба. Голодують діти навіть у родинах, де зовсім нещодавно був середній достаток. Друга причина - в країні зведена нанівець вакцинація (щеплення) проти туберкульозу. А програма щеплення успішно спрацьовувала в попередні часи і запобігала спалахам хвороби. Зараз же ця система специфічної профілактики просто зникла - немає коштів на вакцину. Третя причина - є ганебною і парадоксальною. Низька кваліфікація лікарів у галузі знань про туберкульоз призводить до вкрай невчасного розпізнання і діагностики хвороби. Невже ще кілька років тому ніхто не міг передбачити, що люди будуть не спроможні забезпечувати себе повноцінним харчуванням і що це стане причиною епідемії туберкульозу?

- Чи можна прогнозувати, що туберкульоз буде прогресувати?

- З історії відомо, що туберкульоз завжди виникав під час великих соціальних потрясінь, які призводять до стагнації економіки та зубожіння людей. Україна зараз перебуває в стані глибокого економічного занепаду - на рівні відсталих країн Африки. Якщо брати до уваги тільки показники захворювання туберкульозом - можна зробити висновки, що ми живемо за умов, які виникають внаслідок війни і прихованого голоду. Виходу з кризи поки що реально не видно, тому, найвірогідніше, туберкульоз буде стрімко поширюватися далі.

- Чи дії Міністерства охорони здоров'я адекватні цій ситуації?

- В тому ж і річ, що відповідна реакція з боку держави відсутня. Інформацію про масштаби захворювань на туберкульоз надає Всесвітня організація охорони здоров'я, а наше Міністерство охорони здоров'я мовчить. Лише три роки тому на наполегливі вимоги Національного комітету з профілактики наркоманії та захворювань на СНІД було введено в медичних вузах країни нову дисципліну - клінічну імунологію, без якої неможливо кваліфіковано надавати медичну допомогу хворим на СНІД. Це був завчасний організаційний захід. Зараз бракує ліків, коштів на диспансеризацію - це все так, але в нашому Міністерстві охорони здоров'я навіть немає цільної послідовної програми дій за умов епідемічних катаклізмів та соціально зумовлених хвороб. Більше того, через непередбачливість МОЗ і Міністерства освіти, через відсутність прогнозування наслідків економічного занепаду, який обов'язково призводить до епідемії соціально зумовлених хвороб, вища медична школа не отримала фінансового і, головне, директивного організаційного забезпечення з боку держави, спеціальних навчальних програм з проблем туберкульозу. Я досить критичний до радянської системи охорони здоров'я. Разом з тим, безперечно, вона мала чітко визначений профілактичний напрямок. Якщо терміново не припинити дезорганізацію системи охорони здоров'я, то найближчим часом назву відповідного міністерства можна буде замінити на "Міністерство ритуальних послуг".

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати