Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Валерій КОНОВАЛЮК: «Головне — зняти напругу в суспільстві»

01 грудня, 00:00

Народний депутат України Валерій Коновалюк — один із найпублічніших політиків у Партії регіонів. Про первинні та вторинні цілі, сформульовані командою Віктора Януковича, В. Коновалюк розповів «Дню».

— Наскільки легітимна, на ваш погляд, перемога Віктора Януковича, про яку оголосила ЦВК?

— Його лідерство і законне, і закономірне. Підсумки голосування, вердикт Центрвиборчкому це підтверджують. Проблеми виникли лише з висновками частини міжнародних спостерігачів, які незрозуміло на що спиралися. Проте ситуація в країні настільки напружена, що навіть перемога з перевагою у 15% однаково викликала б деяку недовіру.

— Так чи інакше, але світова спільнота не поспішає визнавати перемогу Віктора Януковича. І це, погодьтеся, проблема з погляду легітимності всієї майбутньої української влади…

— Неадекватні оцінки західних фахівців почали звучати задовго до 21 листопада. Для них будь-які вибори, в яких переміг не Ющенко, підтасовані. А ось якби з мінімальною перевагою, припустімо, в кілька тисяч голосів, лідирував Віктор Андрійович, запитань би не виникло.

Особисто я ніколи не мав ілюзій щодо миттєвого прийняття Януковича до «клубу президентів». На це підуть не тижні і навіть не місяці. Вихід один — доводити свою правоту конкретними діями, конструктивним діалогом.

— Як ваша команда в разі визнання її перемоги планує відновлювати баланс у вертикалі місцевої влади, що активно підтримує вашого опонента?

— Будь-яким спробам підірвати українську державність жорстко покладемо край. На жаль, рішення ряду облрад про недовіру ЦВК інакше як антиконституційними не назвеш. Очевидний недогляд вищих державних органів, які допустили такі демарші. Ви собі уявляєте, щоб Каліфорнія, яка більшістю підтримала Керрі, відмовилася підкоритися волі Буша?

— Що ви протиставляєте спробам «Нашої України» переграти результат другого туру виборів?

— Діятимемо виключно в рамках правового поля, налагоджуватимемо діалог, насамперед у стінах Верховної Ради. Опонентам важливо зрозуміти, що параліч роботи державних органів, заводів і фабрик у більшості регіонів до добра не доведе.

— Чи згодні ви з тим, що Леонід Кучма залишається головним каталізатором політичної реформи?

— Леонід Кучма — найвпливовіший і шанований політик України, — на все, що відбувається, дивиться з висоти свого десятирічного президентського досвіду. Він першим прийшов до розуміння того, що без реформування системи влади подальший прогрес держави неможливий. У реалізації змін давно зацікавлені всі здорові політичні сили, крім «НУ» та «БЮТ». Останні несамовито борються за владу ось уже котрий рік, і «половинчаста» перемога їх не цікавить.

— Якщо фракція «Регіони України» така послідовна в підтримці реформи, то чому ваші представники напередодні другого туру не підписали політичну угоду із зобов’язанням провести її вже цього пленарного тижня?

— Частково тому, що наполягали на її реалізації ще до 21 листопада. Наявні протиріччя здатна зняти лише реформа. Єдина прийнятна на сьогодні модель державного устрою — парламентсько-президентська республіка. Зверніть увагу, що в переддень виборів ми постійно стикаємося з одними і тими самими проблемами, які просто консервуються.

— Яка, на вашу думку, в цьому процесі роль Володимира Литвина?

— Йому досить складно управляти парламентом, де полярні інтереси представлені в практично рівному кількісному співвідношенні. Сьогодні роль Литвина вкрай важлива та відповідальна.

— Яке місце Віктора Ющенка та його команди в ієрархії влади, яку планують вибудувати прихильники Януковича, якщо їхня перемога все-таки буде визнана?

— Я впевнений, що без участі команди Ющенка в забезпеченні стабільності та подальшого розвитку держави нам не обійтися. Сьогодні першорядна проблема — зняти напруження в суспільстві. Важливо, щоб народ пішов із площ, повернувся до щоденної праці, а життя ввійшло у звичне русло. Думаю, що за цей час дуже змінилися як суспільство, так і політики.

— Під час пам’ятних теледебатів Віктор Янукович назвав себе представником «нової влади». Чи слід розцінювати це як спроби публічного відмежування від Леоніда Кучми?

— Це не сепарація від Кучми, а симетрична відповідь Ющенку, який «новою владою» вважає себе та свою команду. Нагадаю, що майже всі її члени — колишні міністри, прем’єри, глави відомств — мали можливість себе реалізувати.

— Віктор Ющенко анонсував у разі своєї перемоги створення уряду «народної довіри», куди б увійшли представники різних політсил. У критеріях відбору не колір партквитка, а чесність і професіоналізм. Ви могли б запропонувати своїм опонентам те ж саме?

— Якщо є відповідальність перед країною — будь-які компроміси можливі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати