Великоднє послання Московського патріарха українцям
Московський патріарх, як і раніше, проти візиту Папи Римського до України.У традиційному великодньому інтерв'ю російському журналу «Деловые люди» Патріарх Московський і всея Русі Алексій II заявив, що для візиту Папи Римського Іоанна Павла II в Україну «одного запрошення з боку державної влади недостатньо. Звісно, для предстоятеля Римсько-католицької церкви не менш важливим є аналогічне запрошення з боку місцевої церкви. Сподіваюся, що і в цьому випадку буде враховано позицію канонічної православної общини України»... «На жаль, — говорить його святійшество, — сьогодні доводиться констатувати відсутність зримих позитивних змін у міжконфесійних відносинах в Україні, змін, які б оселили в серцях православних віруючих надію на щонайшвидше припинення ганебної практики дискримінації та переслідування за конфесійною ознакою. Ми розуміємо, наскільки непросто змінити на краще становище в Західній Україні. Однак досі залишається сумним фактом відсутність будь-якого прогресу в поліпшенні безправного і приниженого становища православних віруючих у цьому регіоні, що викликає особливо сильну негативну реакцію нашого єпископату і духовенства в Україні. Водночас священноначаліє Російської православної церкви неодноразово заявляло про готовність до продовження двостороннього діалогу з найбільш гострих проблем, які розділяють нас останніми роками».
Відомо, однак, що в червні 1997 року Алексій II відмовився від запланованої зустрічі з Іоанном Павлом II, яка могла б стати історичною. Він відмовився саме внаслідок цього конфлікту, що трапився «з вини Української греко-католицької церкви», через «гоніння на православ'я з боку греко-католиків, захоплення храмів, безчинства, які призвели до майже повного розгрому Львівської, Тернопільської й Івано-Франківської єпархій Української православної церкви РПЦ наприкінці 80-х — початку 90-х рр.» Тоді зовсім «довелося припинити діалог» з Ватиканом.
У цілому ж Алексій II бачить ситуацію так: «Православні віруючі, вся «провина» котрих полягає в тому, що вони поминають за богослужінням ім'я патріарха Московського і всея Русі, зазнають гонінь з боку націоналістично настроєних політиків. Однак більшість православних християн України, як і раніше, залишається вірною канонічній церкві, як би це не роздратовувало націоналістів».
КОМЕНТАР
В Україні справді зберігається складна релігійна ситуація, і не тільки на Заході країни. Не заглиблюючись в історичні причини конфлікту між РПЦ (як бачимо вище, патріарх Алексій II прямо говорить про порушення в Західній Україні прав РПЦ) та УГКЦ, дозволимо собі нагадати, що поліпшення стосунків між церквами може бути досягнуто тільки через переговори між двома церквами. Однак переговорний процес між Римом і Москвою йде неспішно, постійно гальмується й переноситься саме з ініціативи Москви. Згадаємо хоча б зустріч в Австрії між Папою і Московським патріархом, яка так і не відбулася. Останній приклад — 25—27 березня в Римі мало відбутися чергове засідання представників Римської та Московської церков із питань межцерковних стосунків у Західній Україні. Однак з ініціативи Московської патріархії зустріч відкладено — у зв'язку із ситуацією в Сербії. Тим часом страшні події в Югославії повинні були б, здається, тільки стимулювати будь-які мирні переговори.
Щодо візиту Папи Римського в Україну, то саме тепер маємо яскравий доказ того, що домінуюче православ'я та наявність конфліктів між православними й греко-католиками в країні не завжди перешкоджають дружнім візитам. Щойно повідомлено, що 7—9 травня Папа Іоан Павло ІІ відвідає Румунію й зустрінеться в Бухаресті з президентом країни, католицьким єпископатом, а також з патріархом Феоктистом і членами Священного Синоду Румунської православної церкви. Клара ГУДЗИК, «День»