Перейти до основного вмісту

Від пошуку зниклих – до боротьби з корупцією

Слідчий комітет Майдану трансформувався в громадську організацію та планує розширити поле діяльності. Яким чином?
04 квітня, 10:24
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Центр захисту «Майдан» продовжує роботу слідчого комітету Майдану, який був створений силами активістів з метою розшуку зниклих безвісти.

— Після подій 18—20 лютого постала проблема пошуку людей, які зникли на Майдані, — каже голова правління організації Валерій Поцілуйко. — Ми сформували слідчий комітет і розпочали пошуки, до нас долучилася міліція, прокуратура. Коли відбувалися всі ці події, коли палили машини, коли на Кріпосному провулку і на вулиці Щорса розгромили Автомайдан, сама по собі виникла необхідність створення такого об’єднання. Наступне наше завдання — бути зв’язним елементом між суспільством та органами влади, які в нас сьогодні працюють, м’яко кажучи, погано. Люди звертатимуться до нас зі скаргами на погану роботу органів виконавчої влади (це ЖКГ, міліція, прокуратура). Цю інформацію ми будемо аналізувати, розслідувати, відправляти дані в компетентні органи і будемо контролювати розслідування. Сьогодні ми можемо представити перші результати нашої роботи. Із 300 зниклих безвісти нам вдалося знайти вже близько 160 осіб.

Центр захисту «Майдан» об’єднує журналістів, спеціалістів із розслідувань та експертів у різних сферах, які готові допомогти в проведенні реформи влади. Організатори наголошують, що Центр захисту «Майдан» відрізняється від люстраційних комітетів, оскільки займається розслідуванням конкретних випадків порушень, а не загальною реорганізацією органів влади. Організація функціонує на громадських засадах. Фінансування її здійснюється шляхом благодійних внесків.

Заступник голови правління ГО «Центр захисту «Майдан» Юрій Яременко стверджує, що їхня організація — поза політикою: «Ми створили цю організацію, щоб вивести на новий рівень роботу слідчого комітету Майдану. Ми будемо виконувати обіцянки, які дали людям: шукати зниклих і розслідувати злочини, що були здійснені під час акцій протесту. «Центр захисту «Майдан» не є політично заангажованим. Ми співпрацюємо з людьми, які поділяють наші погляди.

Утім, за словами Юрія Яременка, комітет активно співпрацює з владою. Зокрема, отримав підтримку і схвалення від міністра оборони Арсена Авакова. «Спільна робота — це головний принцип, на якому будується наш зв’язок з органами виконавчої та іншої влади. У нас непогані відносини із законодавчою владою. Якщо суспільству потрібен буде наш вплив на цю частину влади, то ми, звісно, будемо його використовувати. Ми не збираємося підміняти професіоналів з виконавчої влади. Ми будемо надавати їм підтримку і допомагатимемо усунути проблеми, які існують наразі».

Також для підтвердження співпраці уже створені меморандуми між Центром захисту «Майдан» і МВД, Генпрокуратурою, СБУ, Національним банком України, Міністерством оборони та іншими відомствами.

Для публікації інформації, зібраної Центром захисту «Майдан», буде створений спеціальний веб-портал. Крім цього, уже працює «гаряча лінія» для повідомлень про корупцію та випадки тиску на бізнес. Центр реагуватиме на повідомлення й оперативно проводити слідство.

Назар БОЯРСЬКИЙ, волонтер групи «Євромайдан SOS»:

— Як розшукують зниклих. «Євромайдан SOS» — громадська ініціатива, але наші волонтери співпрацюють і з іншими ініціативами, обмінюються інформацією і намагаються скоординувати зусилля. Хоч би як це дивно звучало, але до приходу нової влади ми співпрацювали з Міністерством внутрішніх справ. Зараз обмін інформацією з владою припинено. Нам більше не телефонують. Можливо, є якісь окремі комітети, які цим займаються, і в них немає потреби в нашій інформації.

Розшук ми умовно поділяємо на два типи. Перший — коли відбуваються заворушення, є поранені. Тоді розшук спрямований на людей у лікарнях, моргах, відділках міліції. Є волонтери, які з’ясовують прізвища людей у лікарнях, а адвокати, депутати, які співпрацюють з нами, намагаються проникнути у відділки міліції, з’ясувати, хто є там. Другий етап має місце у мирний час, коли немає поранених, затриманих у такій кількості, як було раніше. Зараз розшук здійснюється за допомогою обміну інформацією. Ми поширюємо в соціальних мережах фото, описи людей, які вважаються зниклими. Ми встановили на Майдані стенд «Євромайдан SOS» з фотографіями людей, які розшукуються. Отримані дані передаємо в інші ініціативи, у штаби Самооборони. Намагаємося знайти людей таким чином. Також радимо рідним зниклих писати заяви у райвідділки міліції, щоб держава теж займалася пошуками.

 

СТАТИСТИКА

Кількість зниклих і загиблих під час сутичок у центрі Києва з початку акцій протестів станом на 3 квітня 2014 року:

♦ Зниклі, що знайшлися: 620 осіб.

♦ Перебувають у розшуку: 140 осіб.

♦ Загиблі: 121 особа.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати