Перейти до основного вмісту

Від слів до реальності: енергетична співпраця із сусідами ЄС

13 вересня, 00:00

Європейський Союз вельми залежить від енергоресурсів країн-сусідів. Ми імпортуємо понад 60% газу, який споживаємо, й імпортуємо його переважно із сусідніх країн. У майбутньому через зменшення нашого власного видобутку імпорт цих енергоресурсів тільки зростатиме; водночас наші сусіди сьогодні мають величезний потенціал для виробництва відновлювальної енергетики.

Тією мірою, якою протягом наступних десятиліть зростатиме залежність ЄС від імпорту енергоносіїв, наші сусіди відіграватимуть дедалі важливішу роль у забезпеченні постачання та транзиту енергії в ЄС. На нас однаково впливають як рівень захисту довкілля, безпеки та стабільності поза межами ЄС, так і наші власні норми. Якщо енергетичні системи є нестабільними — з екологічного чи фінансового погляду — це має прямий вплив на ЄС.

Ми визнаємо існування цієї взаємозалежності і розглядаємо її як фундамент для всебічної архітектури партнерства й співпраці, яку ЄС та його сусіди мають якнайшвидше розробити. А тому, як перший крок, Європейська комісія вирішила запропонувати стратегію для зовнішніх відносин ЄС в енергетичній сфері. Разом із поліпшенням нашого внутрішнього єднання та координації в цій сфері стратегія наголошує, що стабільні й довгострокові партнерські відносини з країнами як на схід, так і на південь від ЄС, є нашим пріоритетом.

Наша мета полягає в тому, щоб створити інтегрований енергетичний ринок, що охоплює ширший спектр наших країн-сусідів і що грунтуватиметься на більш-менш однаковому комплексі правил, хоча водночас шануватиме особливі потреби й пріоритети кожної окремої сусідньої країни. Ідеться про розширення та диверсифікацію зв’язків між нашими власними інфраструктурними мережами та мережами сусідніх країн.

Ми маємо намір тісніше працювати над розвитком реальних ринків та виконанням їхніх норм; крім того, наразі розширюється дія Договору про енергетичну спільноту, до якої інтегруються Україна, Молдова й Грузія.

У нас є чимало переваг, які ми можемо запропонувати своїм сусідам. ЄС — це внутрішній ринок, в якому мешкає близько 500 мільйонів споживачів; це світовий лідер у сфері енергетичних технологій; це найсучасніші дослідження в сфері відновлювальної енергетики; це стабільні, прозорі та юридично обов’язкові рамки енергетичної політики. Це означає, що від співпраці з ЄС наші партнери можуть отримати такі самі вигоди, які ми маємо в себе вдома.

Вигоди стосуються не лише енергетичної сфери. Енергетика — це жива кров сучасного суспільства; вона відіграє ключову роль у сприянні стабільному й інклюзивному економічному розвитку.

Очевидно, що наша співпраця має відображати реальність кожного окремого партнера та стосуватися цілої низки тем — від регуляторної співпраці до прозорої роботи ринку, від вуглеводнів до енергоефективності, від стабільної енергетики до досліджень та інновацій.

Іншими словами, наша пропозиція, оприлюднена цього тижня, націлена на те, щоб уникнути відносин, які зосереджувалися б суто на постачанні енергоресурсів. Натомість ми прагнемо створити всебічні та взаємовигідні партнерські стосунки.

Це єдиний шлях, щоб рухатися далі в енергетичній реальності, яка вже зараз є взаємопов’язаною. Це єдиний шлях для регіону, до якого належить ЄС та його сусіди, до стабільнішого й безпечнішого енергетичного майбутнього.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати