Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Війна навчань

У той час як Україна постійно готується до оборони, Росія відпрацьовує наступальні дії, влаштовуючи небезпечні провокації
27 вересня, 19:00
ФОТО РЕЙТЕР

Постійні повідомлення і події на військових полігонах України та Росії свідчать про те, що військові навчання в двох країнах фактично не зупиняються. Звісно, армія на те й існує, щоб захищати свою країну, а отже, має бути в постійній бойовій готовності, а це – постійні навчання і тренування. Але в разі України та Росії ситуація особлива. Сім із половиною років Кремль веде війну проти України, окупувавши частину її території. І судячи з інтенсивності та масштабності російських навчань, інколи з залученням сателітів, як наприклад Білорусі, свідчать про те, що зупинятися в своїх агресивних планах вони не збираються. Попри постійні заяви Москви про оборонний характер навчань, здебільше відпрацьовуються наступальні дії.    

Нещодавно закінчилися стратегічні російсько-білоруські навчання «Захід-2021», які, за даними Міноборони РФ, відбулися на дев'яти полігонах у Росії, в акваторії Балтійського моря, а також на п'яти полігонах Білорусі. Всього в маневрах взяли участь до 200 тисяч осіб, близько 80 літаків і вертольотів, до 760 одиниць бойової техніки, зокрема 290 танків, 240 знарядь.

В українському командуванні вже заявили, що не фіксують масового повернення батальйонно-тактичних груп російської армії на місця постійної дислокації. «Незважаючи на те що 16 вересня офіційно відбулося урочисте закриття («Заходу-2021». – Ред.), на сьогодні ми не фіксуємо масового повернення в пункти постійної дислокації тих батальйонно-тактичних груп, які вийшли на підсилення. А їх було аж 19, які з’явилися додатково насамперед під час проведення цих навчань і на території Республіки Білорусь, і на території Російської Федерації», – заявив днями головнокомандувач Збройних сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний. За його словами, ці батальйонно-тактичні групи продовжують виконувати завдання в Південному військовому окрузі Росії. За даними командувача, кожна така група налічує близько тисячі людей. «Вони не стоять із автоматами вздовж нашого кордону. Вони перебувають у відповідних районах, наближених до державного кордону», – уточнив Залужний (radiosvoboda.org).

Військові навчання агресор проводить і у окупованому Криму. Буквально цими днями на півострові розпочалися масштабні маневри десантників, у яких візьмуть участь майже 2 тисячі військових РФ та понад 100 одиниць бойової та спеціальної техніки. Відомо, що окупанти проводитимуть тренування протягом трьох днів на полігоні Опук у східній частині Криму. «Підрозділи відпрацюють ведення оборони, в ході якої вогнем зі штатного озброєння бойової техніки спільно з зенітно-ракетними, протитанковими, вогнеметними, артилерійськими та снайперськими підрозділами виконають вправи бойових стрільб», – йдеться в повідомленні «Тасс». Вказано, що навчання розпочнуться з так званого марш-кидка підрозділів до місця виконання завдань, для цього використовують бойові машини десанту БМД-4М і бронетранспортери БТР-МДМ «Ракушка». Так, окупаційні війська проводитимуть навчання вдень та вночі, а в кінцевому етапі РФ планує «відпрацювати заплановані наступальні дії, що завдають шкоди умовному супротивнику» вогнем із танків Т-72Б3, 120-мм самохідно-артилерійських знарядь 2С9 «Нона-С» і 122-мм гаубиць Д-30.

Усе це свідчить, що Кремль готується до війни, причому готується на різних напрямках. Для України це небезпека з півдня, сходу та півночі. Щодо білоруського напрямку, тамтешній лідер режиму Олександр Лукашенко в черговий раз розповів страшилки про розміщення військ НАТО в Україні. «Ви бачите, вони туди, в Україну, тягнуть натівські війська. Під виглядом навчальних центрів вони створюють фактично бази. Бази Сполучені Штати створюють в Україні. Ясно, що нам треба на це реагувати», – сказав Лукашенко на безпековій нараді в Мінську. За словами самопроголошеного президента Білорусі, він обговорив це питання з Путіним і «домовилися, що там треба робити якісь дії».

По суті відповідні заяви слугують штучним виправданням для двох диктаторських режимів (російського, який поступово поглинає білоруський) розміщувати біля кордонів України ще більше військ і техніки. Звичайно, наша країна не збирається ні на кого нападати, щоб захоплювати території сусідів. На відміну від Росії, Україна проводить постійні військові навчання з американськими та європейськими партнерами заради власного захисту. Це природна реакція держави, яка хоче вижити і розвиватися.

22 вересня по всій території України розпочалися стратегічні командно-штабні навчання «Об’єднані зусилля – 2021», які триватимуть до 30 вересня. В маневрах беруть участь до 12 500 осіб та понад 600 одиниць озброєння і військової техніки: танків – до 85 од.; бойових броньованих машин – до 420 од.; ракетних та артилерійських систем (калібром більш як 100 мм) – до 50 од.; бойових кораблів (катерів) – до 20 од.; вертольотів (літаків) – до 30 од. Участь у навчаннях беруть представники збройних сил Великої Британії, Грузії, Італії, Йорданії, Канади, Латвії, Литви, Молдови, Німеччини, Польщі, Словаччини, Румунії, США, Угорщини та Швеції. Паралельно з 20 вересня до 1 жовтня в Україні триватимуть українсько-американські командно-штабні навчання Rapid Trident-2021, які також передбачають низку спільних заходів.

Схоже, агресора це серйозно бентежить. У районі проведення бойових стрільб зенітних ракетних військ Повітряних сил та Протиповітряної оборони Сухопутних військ Збройних сил України в акваторії Чорного моря, літаки-розвідники Російської Федерації типу Су-24МР та Іл-20 грубо порушили порядок використання повітряного простору, неодноразово залітаючи в заборонену зону, яку Україна зарезервувала для проведення навчань. Про це в Фейсбуці повідомило командування Повітряних сил ЗСУ. Російські літаки перетинали бойові курси мішеней типу ВР-3 Рейс, по яких застосовувалися українські зенітні керовані ракети. «Російське керівництво вкотре демонструє своє справжнє обличчя, влаштовуючи провокації та наражаючи на небезпеку власних військових льотчиків», - йдеться в повідомленні.

Про особливість російських навчань та провокацій розповідає експерт Центру оборонних стратегій Андрій РИЖЕНКО: «Вересень є традиційним місяцем для проведення підсумкових навчань, у Російській Федерації вони розпочалися ще в серпні. Пам’ятаємо, що в Криму були великі амфібійні навчання з висадки на морському десантному полігоні. Минулого тижня були анонсовані масштабні навчання збройних сил РФ. Це близько 10 тисяч військовослужбовців у Ростовській області, Криму, Південній Осетії тощо. Що стосується військово-морської компоненти, то її активність відзначалась, але вона була незначною. Цього року навчання проводились як спільні маневри кораблів двох військово-морських баз – кримської і новоросійської. Але, як правило, це кораблі невеликого класу – корвети й нижче. Їх завдання – охорона акваторії. Тобто, як правило, це протичовнові, патрульні кораблі, катери. Був один підводний човен «Великий Новгород». Він відпрацював двостороннє тактичне навчання з двома малими протичовновими кораблями. Трошки залучалась авіація. Минулого тижня виконувались ракетні стрільби на полігоні надзвуковим комплексом «Онікс» по двох мішенях у Чорному морі. Основна кількість кораблів Чорноморського флоту була задіяна на тому, що вони супроводжували стрільби Збройних сил України, які проводились на полігонах у Херсонській області. Пам’ятаємо цей інцидент, який трапився, коли корабель «Саратов» зайшов у район, який був офіційно закритий для стрільб. Це пов’язано з проведенням розвідувальної діяльності.

Те навчання, яке анонсовано зараз у Криму, це черговий етап. Вони сконцентрували на морському десантному полігоні певний підрозділ. Найімовірніше, все це підрозділи морської піхоти і повітрянодесантні. Вони відпрацьовують спільні дії. Полігон досить великий. Він дає можливість проводити навчання такого рівня. Це фактично посилена батальйонно-тактична група. Тобто в принципі нічого нового там немає. Можна сказати, що характерною рисою цього вересня є те, що великі кораблі Чорноморського флоту ще в серпні відбули на виконання завдань у Середземне море. Тому саме морські навчання цього року дуже обмежені. Хоча ще в квітні вони були дуже насичені.

Відповідальними за оголошення ділянки моря забороненими або обмеженими для судноплавства, зокрема й для військових навчань є державна інституція Іспанії – Інститут гідрографії. Якраз такі прибережні країни Чорного моря, як Україна, Росія, Грузія та інші, якщо хочуть закрити певні ділянки моря, відправляють такі заяви в Іспанію. Іспанія ці заяви розглядає і виставляє їх на міжнародному сайті мореплавців для того, щоб попередити про небезпеку мореплавства. Це стосується й навчань SeaBreeze-2021. Коли Україна подала заявки на закриття полігонів цих навчань, які були в червні, то їх чомусь довго не розглядали. А коли пізніше туди направила заявки Російська Федерація і, відповідно, частина згаданих полігонів перекривалась, то вони їх розглянули в першу чергу. Після цього Україна відповідним чином зверталась до Іспанії і наші заяви були розглянуті. Отже, навчання SeaBreeze-2021 було проведено без інцидентів. Але варто зазначити, що останні три-чотири роки зберігається така тенденція, що в цій іспанській структурі віддається перевага або навіть лобіювання заявок, які надходять з боку Російської Федерації».

Усі ці події, які ми спостерігаємо в останні роки, можна коротко назвати «війною навчань», під час яких Росія традиційно, як і на інших напрямках протистояння з Україною, веде себе агресивно і провокативно. А те, що деякі натівські країни, як Іспанія, певною мірою їй підігрують, викликає багато запитань і занепокоєння. Під час відповідних провокацій, як у даному разі з військовими літаками-розвідниками РФ, може статися трагедія – виникнути casus belli для реального військового зіткнення. Тому агресора потрібно ставити на місце і притягати до відповідальності за допомогою існуючих механізмів, а не хворіти на «мюнхенський синдром». Благо, частина демократичних країн, наші партнери це розуміють і підтримують Україну, що можна спостерігати на прикладі спільних багатонаціональних навчань на нашій території.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати