Перейти до основного вмісту

Володимир ГОРБУЛIН: «Вертикаль — це добре, але...»

18 січня, 00:00

Учора свій 72-й день народження відсвяткував академік НАН України Володимир Горбулін. За його словами, для кожного цей день особистий та особливий. Але напередодні Володимир Павлович запевнив нас, що проведе його скромно — працюватиме. Він переконаний, що «незважаючи на не дуже приємну з погляду віку дату, головне — завжди залишатися молодим у душі та зберігати любов до життя». Що ж, бажаємо Володимирові Павловичу, щоб ця життєва формула ніколи не згасала в його душі, і, звичайно, міцного здоров’я. Втім, говорили ми з Володимиром Горбуліним не тільки про день народження:

— Володимире Павловичу, згідно зі щорічним рейтингом демократичних прав і громадянських свобод американської неурядової організації Freedom House, Україну виключили з категорії вільних країн та віднесли до категорії «частково вільних країн». Про що це свідчить?

— Freedom House — це така установа, яка займається оцінкою свободи преси по всьому світу. Сьогодні вона вирішила, що в нашій країні є проблеми зі свободою. Гадаю, над цим треба задуматися й пам’ятати всім — і керівництву країни, і суспільству, і окремому громадянинові. Відповідь на запитання, чому так сталося, мабуть, треба шукати в усіх трьох інстанціях — і в керівництві, і в суспільстві, і в кожній людині.

Керівництво сьогодні вибудовує вертикаль влади, яку ми декілька років не відчували в державі. Безумовно, влада припускається помилок, але суспільство повинно реагувати на ці помилки. Якщо налагоджується діалог між суспільством і керівництвом, тоді легше виправляти ситуацію. Не треба заплющувати очі, щоб не бачити того, що відбувається в країні, і того, що починає турбувати міжнародне співтовариство.

— Сьогодні ситуація у світі дуже швидко змінюється, а Україна залишається з нерозв’язаними проблемами. Як ви думаєте, чому? Як би ви взагалі оцінили стан національної безпеки України?

— Під кутом зору національної безпеки, справді, країна має сьогодні багато проблем. Перш за все, це стосується економічної безпеки. Ми перебуваємо в післякризовому стані. Робляться якісь кроки вперед, але я не можу сказати, що кризу подолано. Країна потребує серйозних реформ, без них Україна у 2011—2012 роках не зможе подолати наслідки того, що вже відбулося у фінансовому, економічному секторі. Переконаний, що криза не минула не тільки в Україні, а й в усьому світі. Про це кажуть багато провідних економістів світу.

Друге. Соціальне питання. Пов’язані з ним проблеми обов’язково перебувають у площині відносин «держава — людина», «держава — суспільство». Вирішити це питання буде, мабуть, найскладніше для нашої країни.

Що ж до сектору зовнішньої політики, то Україна проголошена позаблоковою державою. Але цей статус не додав безпеки нашій державі і не вирішив жодних проблем. Яким чином позаблоковість забезпечує можливість відповідати на загрози, які стоять перед нашою державою?

— Не є секретом, що після приходу до влади Віктора Януковича в зовнішній політиці відбулася переорієнтація із західного напрямку на східний. Але, зважаючи на те, що сьогодні відбувається в Росії, Білорусі, виникає запитання — куди ми йдемо? Чи варто вступати в простір із безліччю проблем?

— Питання простору — це риторичне питання. Взагалі, кому ми сьогодні як союзник можемо бути цікаві або для кого становимо інтерес? Це питання є головним для будь-якої зовнішньої політики. Країна має вносити щось спільне в міжнародні відносини. Саме з цього і треба виходити, говорячи про членство в тій чи іншій світовій організації. Сьогоднішня українська зовнішня політика, звичайно, має більший крен у північно-східний напрямок. Все це пояснюється нашими начебто економічними причинами. З цим можна погоджуватися, можна й не погоджуватися. Але, на мою думку, сьогодні дуже складно знайти модельний алгоритм нашої зовнішньої політики. Наприклад, я поки що не можу цього зробити.

— Як би ви прокоментували внутрішню політику — майже річне правління Віктора Януковича та його команди?

— Розумієте, якби був спільний знаменник і не було б посилань на ті роки, за які — і це справедливо — владу було зруйновано, то можна було б характеризувати нинішню владу дуже чітко. А так ні. Сьогодні дуже багато речей влада пояснює тим, що ми це вимушені робити, тому що маємо такий спадок. Те, що вибудовується система влади, — це добре. Але питання можна поставити інакше: до чого веде це вибудовування влади? Які кінцеві цілі та яким чином вони будуть досягатися? Часу, щоб дати відповіді на ці запитання, як на мене, бракує.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати