ВВП має впасти
В очікуванні реформ і виборів...Експерти Міжнародного центру перспективних досліджень (МЦПД) заявили днями про своє песимістичне бачення розвитку української економіки в 2003 — 2004 роках. Зокрема ними підтверджено минулорічний прогноз щодо сповільнення зростання ВВП 2003 року до 3,5% і його прискорення 2004 року до 4%. У 2005 році прогнозується зростання ВВП до 4,5%. Головним чинником, що стримуватиме зростання, центр вважає зволікання з економічними реформами.
Пріоритетами урядової політики, на думку експертів, повинні стати податкова реформа (вона реально розпочнеться наступного року), заміна пільг адресними субсидіями (до її початку у 2005 році потрібно провести інвентаризацію пільг і визначити групи людей, які справді потребують державної підтримки), реформування інфраструктурних галузей (2005 рік), яке передбачає корпоратизацію підприємств транспорту, зв’язку, житлово-комунального господарства тощо, підвищення інвестиційного клімату (прогнозується, що зростання інвестицій у 2003 — 2004 роках уповільниться і тільки у 2005 році почнеться прискорення). Експерти МЦПД ставлять під сумнів можливість вступу України до СОТ наступного року і називають більш реальним 2005 рік, оскільки, за словами економіста центру Ольги Піндюк, це складний процес і є неузгоджені питання з США та ЄС.
Динаміку економічного розвитку України у 2003- 2005 роках, на думку експертів МЦПД, визначатимуть також політичні чинники — президентські вибори 2004 року. За цих обставин державна політика не спиратиметься на довгострокове бачення розвитку країни. Споживчі ціни 2003 року зростуть на 6%, і одним з чинників цього старший економіст центру Андрій Блінов називає зростання тарифів на житлово-комунальні послуги, яке очікується восени. Натомість у 2004 році, вважає експерт, ціни зростуть на 3%, оскільки перебуватимуть під впливом адміністративного тиску на стабільність цін в регіонах. У 2004 — 2005 роках прогнозується скорочення доходів бюджету, що стане закономірним наслідком проведення податкової реформи. Протягом трьох наступних років в Україні буде дефіцит зведеного бюджету: 2003 року — 0,2% ВВП, 2004 року — 1,0%, 2005 року — 0,2%. Тому запозичення з боку держави будуть досить активними.
Темпи зростання інвестицій 2003 року передбачаються на рівні минулорічних — 5%, що пояснюється зменшенням власних інвестиційних коштів підприємств через вищі витрати на заробітну плату та уповільненням темпів росту кредитування. У 2004 році, коли проходитимуть президентські вибори, зростання інвестицій сповільниться до 4%: цього року можливий відплив капіталу, а важливі інвестиційні рішення відкладатимуться на 2005 рік.
Центр прогнозує, що протягом 2003-2004 років в Україні зберігатиметься фінансова стабільність. Сальдо рахунку поточних операцій хоча й скорочуватиметься, але буде достатньо великим для забезпечення стабільного припливу іноземної валюти та помірної номінальної девальвації гривні до долара. Через погіршення інфляційних очікувань населення та зростання тарифів експерти прогнозують у 2003 році зростання інфляції до 6%.
Звичайно, існують певні ризики, які можуть покращити або погіршити ситуацію порівняно з прогнозом. Позитивний вплив, на думку А.Блінова, можливий за умови, якщо вже цього року починати системні реформи. Перелік негативних ризиків більш широкий: активізація перерозподілу власності напередодні або за результатами президентських виборів, масивний відплив капіталу з України, постійне блокування роботи парламенту та інших державних органів через конфлікт опозиції і влади, різке погіршення стану світової економіки.