ВИБОРИ-2004
Мінус один
Учора пізно ввечері — в останній день здачі підписів на перевірку до Центральної виборчої комісії — підписні листи принесли чотири кандидати в президенти з п’яти, що залишилися. Зокрема, підписи на свою підтримку здав Сергій Комісаренко (595 461 підписів). Практично одночасно за 10 хвилин до півночі принесли підписи Михайло Бродський (515 266 підписів), Микола Рогожинський (525 393), Микола Грабар (544 588). Як повідомили агентство «Інтерфакс Україна» в ЦВК, кандидат в президенти Григорій Черниш не здав підписів на свою підтримку, і таким чином не братиме далі участі в президентських виборах. Г. Черниш зробив поки усну заяву, що знімає свою кандидатуру. Якщо він підтвердить свій намір і письмово, йому, згідно із законом про вибори, буде повернуто грошову заставу в сумі 500 тис. грн., внесену при реєстрації. Шанс вийти з боротьби без грошових втрат ще протягом 10 днів будуть мати й інші, не впевнені в перемозі, кандидати. Поки повноцінними кандидатами, що пройшли «підписний» етап кампанії, є вісім її учасників: Олександр Мороз, Анатолій Кінах, Богдан Бойко, Петро Симоненко, Віталій Кононов, Василь Волга, Леонід Черновецький і Олександр Омельченко.
«Основна проблема» влади
Керівник виборчого штабу кандидата у президенти України Віктора Януковича Сергій Тігіпко стверджує, що «Янукович готовий поділитись владою». Про це Тігіпко заявив у понеділок увечері у прямому ефірі Радіо ЕРА FМ. За його словами, Янукович «добре розуміє, до чого веде проблема колосальних повноважень, які сконцентровані у президента сьогодні, та відсутність спільної відповідальності більшості в парламенті і коаліційного уряду». На запитання, чи підтримує Тігіпко проведення конституційної реформи, він відповів: «Безумовно». На його думку, «це основна проблема, яка не дає можливості вирішувати не тільки політичні, а, в першу чергу, економічні питання». У випадку внесення змін до Конституції розв’язання нагальних проблем стає реальним. За словами Тігіпка, тоді при виході з більшості розвалюється ціла система. «Ми виходимо з більшості, але зразу розвалюється більшість, і потрібно збирати новий уряд. А якщо ні, то Верховну Раду потрібно просто розпускати. Кому потрібна Верховна Рада без більшості, яка не голосує, яка не бере на себе відповідальності?» — констатує Тігіпко. «Ми хочемо, щоб така відповідальність була. Хочеться прийти у ВР пообіцяти людям, що ми зробимо, зробити це», — цитує УНІАН. Таку впевненість Тігіпку дає, за його ж словами, «досвід більшості європейських країн, які через це пройшли і навчили цьому».
Внутрішній моніторинг
Міністерство юстиції України визнало таким, що не відповідає законодавству, рішення парламенту про створення спеціальної комісії Верховної Ради з моніторингу за виборами президента. (У день відкриття 6-ї сесії ВР нинішнього скликання, 7 вересня, Верховна Рада створила тимчасову спеціальну комісію парламенту з питань моніторингу реалізації законодавства про вибори президента, призначивши її головою спікера Володимира Литвина). Про це повідомили у випусках новин канали «1+1» та «Інтер». Мін’юст визнав, що рішення парламенту не відповідає Конституції й іншим законодавчим актам. Зокрема, ним не передбачається участь представників інших гілок влади, силовиків у роботі законодавчого органу. Як відомо, Мін’юст проводив перевірку за дорученням прем’єр-міністра Віктора Януковича, який вважав створення парламентської комісії незаконним. Прес-служба Верховної Ради раніше вже висловила невдоволення цим дорученням прем’єра, відзначивши, що вивчати законність рішень парламенту може тільки Конституційний Суд. Тим часом на сьогодні, середу, 22 вересня, на 15.00 заплановано перше засідання цієї комісії. За словами голови парламенту Володимира Литвина, це буде установче засідання, на якому планується обговорити регламент роботи комісії, визначити кандидатури заступника глави комісії, секретаря, а також перелік питань, які необхідно розглянути в першу чергу. Крім того, як очікується, учасники засідання повинні домовитися про те, хто якими напрямками буде займатися. «Незважаючи на невдоволення і навіть істерію з цього питання, комісія буде працювати», — підкреслив Литвин. Спікер нагадав, що робота подібних комісій на попередніх виборах у парламент, а також виборів президента, жодних негативних моментів не викликала. «Тим більше що все це — у правовому руслі», — підкреслив Литвин. Він додав, що парламенту необхідно «тримати руку на пульсі суспільно-політичних процесів», повідомляє Інтерфакс-Україна.
Залишимося без топазів
Кандидати в президенти обіцяють у разі обрання розпустити і скасувати українську армію, скасувати сам пост президента або ...роздати лікувальні прикраси з топазу. Про це сказано в програмах кандидатів, тексти яких мають Українські Новини. Усі кандидати обіцяють підвищення добробуту українців і збільшення їм соціальних виплат і зарплат, при цьому в кожного з них своє бачення способів досягнення благополуччя. Зокрема лідер об’єднання «Єдина родина» Олександр Ржавський обіцяє не тільки скасувати армію для економії бюджетних коштів, але й ввести єдиний 5% податок для підприємств.
Лідер Комуністичної партії робітників і селян Олександр Яковенко, у разі обрання його Президентом, обіцяє цей пост скасувати. Він також обіцяє відновити державне регулювання економіки і повернути в державну власність стратегічні підприємства.
Лідер Партії реабілітації народу України Григорій Черниш, який вибув з виборчої компанії, у разі обрання президентом обіцяв видати всім українцям лікувальні прикраси з топазу, а також ліквідувати в’язниці і створити міста для засуджених.
Найбільш популярні теми в програмах кандидатів — податкова і бюджетна політика, відносини України з країнами СНД, у тому числі участь у Єдиному Економічному Просторі, ідея вступу в Європейський Союз і НАТО, необхідність введення російської як другої державної мови та присутності українських миротворців в Іраку.
Найрейтинговіший кандидат, лідер блоку партій «Наша Україна» Віктор Ющенко у своїй програмі обіцяє знизити податки і при цьому збільшити базу їх оподаткування. Він також обіцяє створити за 5 років президентських повноважень 5 мільйонів нових робочих місць, для чого планує зменшити ставки кредитування, сприяти розвиткові високотехнологічних галузей і залучити великі інвестиції. Фінансування соціальних програм Ющенко називає пріоритетним і обіцяє збільшити мінімальну пенсію до рівня вище прожиткового мінімуму, за рік повернути борги із зарплати і забезпечити кожному українцеві перелік обов’язкових безкоштовних медичних послуг.
Прем’єр-міністр Віктор Янукович у своїй програмі обіцяє знизити податок на додану вартість до 12% і спростити систему сплати податків. За роки своїх повноважень він обіцяє українцям збільшити середню заробітну платню в 2 — 2,5 разу і підняти мінімальні пенсії до рівня прожиткового рівня. Отримані від продажу державного майна кошти він має намір спрямувати на компенсацію знецінених заощаджень громадян і пенсійне забезпечення.
Лідер Комуністичної партії Петро Симоненко у разі успіху своєї програми обіцяє середню зарплату в 1,5 тис гривень і мінімальну — 792 гривні. Лідер Соціалістичної партії Олександр Мороз обіцяє впродовж року підвищити мінімальні зарплати і пенсії до прожиткового мінімуму не менше ніж 400 гривень. Він також обіцяє створювати щороку 1 мільйон робочих місць і повернути заощадження радянських часів за 5 років.
Випуск газети №:
№169, (2004)Рубрика
Подробиці