Вибори в об’єднаних громадах: другий раунд
«Люди проголосували за тих кандидатів, які проявили ініціативу до ОТГ і зарекомендували себе господарями», — експерт18 грудня ОТГ продовжили обирати собі нове керівництво. Це черговий етап реформи децентралізації в нашій країні. Цього разу перші місцеві вибори відбулися у 144 об’єднаних територіальних громадах. Максимальна явка зафіксована у Закарпатській обл. — 79,23% та Волинській обл. — 72,20%, найнижча в Луганській обл. — 30,90% (за даними громадянської мережі ОПОРА). Більш детально про вибори — від кореспондентів «Дня» в регіонах.
ВІННИЧЧИНА: ВИГРАЮТЬ ЧИННІ МІСЬКІ, СІЛЬСЬКІ ТА СЕЛИЩНІ ГОЛОВИ
18 грудня у Вінницькій області відбулися вибори в 10 об’єднаних територіальних громадах. Крім сіл та селищ, голосували в трьох містах — Бару, Тульчині і Немирові, за які і розгорілася запекла боротьба.
Про те, що найгарячіше буде в Немирові, стало відомо з перших днів, коли на посаду міського голови зареєструвалося шість кандидатів. Троє з них були однофамільцями, один — діючий міський голова, а інших два — прописані в Дніпрі. Щоб перемогти, кандидати вдавалися до різних технологій: чорного піару, провокацій і скандалів. Навіть у день виборів не заспокоїлися: були зафіксовані спроби підкупів виборців. Роздавали новорічні солодкі подарунки... з грішми.
ПІД ЧАС ВИБОРІВ ДО ТЛУМАЦЬКОЇ ОТГ НА ВИБОРЧІЙ ДІЛЬНИЦІ В МІСТІ ТЛУМАЧІ, ІВАНО-ФРАНКІВСЬКА ОБЛАСТЬ, 18 ГРУДНЯ 2016 РОКУ. ТЛУМАЦЬКА ОТГ — ПЕРША В ОБЛАСТІ ГРОМАДА, ЩО ОБ’ЄДНАЛАСЯ НАВКОЛО РАЙЦЕНТРУ. ДО НЕЇ ВХОДЯТЬ МІСТО ТЛУМАЧ ТА СЕЛА БОРТНИКИ, БРАТИШІВ, ВІКНЯНИ, ГРИНІВЦІ, ЗАГІР’Я, КОЛІНЦІ, КОРОЛІВКА, НАДОРОЖНА, ОСТРИНЯ, ПРИБИЛІВ, ПУЖНИКИ, ТАРАСІВКА. ЗАГАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ ВИБОРЦІВ — 14 150 / ФОТО УКРІНФОРМ
«У 9 районах області, де відбувалися вибори, поліція чергувала в посиленому режимі. За день голосування до підрозділів поліції надійшло 10 повідомлень про можливі порушення виборчого законодавства, три з них виявилися найбільш резонансними. Це спроба підкупу виборців, яка була зафіксована у Немирівському районі. До відділу поліції звернувся житель Києва, який повідомив, що у новорічному подарунку з цукерками, який принесли його сестрі невідомі особи, було 100 гривень, — розповідає начальник управління превентивної діяльності ГУ Нацполіції у Вінницькій області Ігор Слободянюк. — По-друге, був зафіксований факт хуліганства, коли виборець нецензурною лайкою «покрив» голову дільниці через те, що вона не поділяла його політичні погляди. Особа була затримана, на неї буде складено адміністративний матеріал за фактом дрібного хуліганства. І третє, яке не підтвердилося, стосується повідомлення про незаконне винесення бюлетенів із виборчої дільниці м. Тульчина. Було встановлено, що документи винесли із приміщення виборчої дільниці члени виборчої комісії для приведення виїзного голосування на дому».
Тим часом Громадська мережа ОПОРИ зафіксувала на одній з виборчих дільниць міста Бару неопломбовані виборчі скриньки. На зауваження спостерігача голова дільничної виборчої комісії пояснила, що просто забули їх опломбувати і станом на 8.15 пломби поставили. Окрім цього, спостерігачі повідомляли і про те, що в багатьох населених пунктах не були зняті агітаційні матеріали, що порушує виборче законодавство України.
«Зафіксовані порушення не мали системного характеру. Тому вони не вплинули на результати виборів. Більшість порушень були пов’язані з організацією виборчого процесу, не вистачало кабінок для голосування, у місті Бар опломбовували скринь вже після початку голосування, а в Немирові переносну скриньку опломбовували тільки після того, як звернули на це увагу спостерігачі. Слід зауважити, що в порівнянні з виборами 11 грудня, кількість випадків видачі документів без документів значно зменшилася», — інформує координатор громадського спостереження ОПОРИ Наталія Величко.
Перший заступник голови Вінницької ОДА Андрій Гижко, підсумовуючи виборчий процес на Вінниччині, зауважив, що попри «жваву» передвиборчу компанію, день виборів і ніч підрахунку голосів пройшли спокійно і без особливих порушень. Якщо говорити про явку виборців, то найактивнішими виборці були в Немирівській територіальні громаді (60,14%), найнижча — була зафіксована у Жданівській сільській об’єднаній громаді — (36, 8%).
«Явка виборців демонструє, наскільки люди готові впливати на життя у своїй громаді і наскільки вони поінформовані. Якщо говорити про попередні результати, то слід зазначити, що на більшості посад залишаються чинні голови міських, сільських чи селищних громад. Це свідчить про те, що виборці проголосували за тих людей, які проявили ініціативу до об’єднання громад і зарекомендували себе господарями. Фактично люди дали можливість своїм керівникам завершити розпочату справу до кінця і створити сильні громади, — переконує Андрій Гижко. — Були перестороги щодо бойкоту виборів у Бабчинецькій об’єднаній територіальній громаді, оскільки жителі села Букатинка збиралися саботувати вибори («День» писав про це у № 229 за 15 грудня 2016 р.). Я виїжджав туди особисто, спілкувався з людьми, ситуація дивна. Насправді мені здається, що там замішані бізнесові інтереси — фермери бояться втратити землю. Але як би там не було, вибори в Букатинці відбулися, хоча й проголосувало тільки 30 осіб від загальної кількості виборців. Загалом явка по Бабчинецькій ОТГ склала 51%».
Остаточні результати виборів будуть відомі, коли пройдуть усі суди. А вони однозначно будуть, переконує голова вінницького осередку Комітету виборців України Владислав Телень. Вже зараз відомі ім’я кандидатів, які готові оскаржувати результати виборів у судах, особливо що стосується посад міських голів. Тому поки весь юридичний процес не завершиться, доти жителі громади не знатимуть своїх нових (чи старих) керівників.
КІРОВОГРАДЩИНА: АВАРІЙНЕ ПРИМІЩЕННЯ ДЛЯ ГОЛОСУВАННЯ І ПОРУШЕННЯ ПРАВИЛ АГІТАЦІЇ
У Кіровоградській області вибори провели дві ОТГ: Соколівська (Кіровоградський район) та Великоандрусівська (Світловодський). Виборчі комісії зареєстрували 210 кандидатів у депутати до відповідних сільських рад та 14 кандидатів на посади сільських голів. Найактивнішими виявилися кандидати від «Блоку Петра Порошенка «Солідарність» та ВО «Батьківщина». Серед учасників нинішніх виборчих перегонів також були представники Аграрної партії України, ВО «Свобода», партії «Наш край», об’єднання «Самопоміч», Радикальної партії Олега Ляшка та Партії пенсіонерів України.
На посаду сільського голови Великоандрусівської ОТГ претендувало 7 кандидатів, з яких п’ятеро самовисуванців та двоє кандидатів від БПП та «Батьківщини». Кандидатами у депутати стали 12 самовисуванців та 64 представники партій. У перших виборах до Соколівської сільради ОТГ брали участь 134 кандидати у депутати та семеро кандидатів на посаду сільського голови. Більшість кандидатів у депутати (84 особи) була делегатами від політсил, 50 кандидатів — самовисуванці. Цікаво, що серед самовисуванців троє мали ідентичне прізвище — «Завірюха».
Спостерігачі також відзначили, що у день виборів у восьми населених пунктах Соколівської ОТГ була розміщена агітаційна продукція Партії пенсіонерів. Також у день виборів відбулася заміна заступника голови Великоандрусівської сільської виборчої комісії. Подання на заміну зробила Партія пенсіонерів у зв’язку з непогашеною судимістю заступника голови СВК.
В окремих випадках місцеві органи влади не подбали про приміщення, де знаходилися виборчі комісії та відбувалося голосування. Наприклад, в селі Ганнівка люди були змушені голосувати в аварійному приміщенні школи, закритої вісім років тому, а в селі Подорожньому — в холодному сільському клубі.
Щодо явки, то станом на 20.00 18 грудня, за даними ОПОРИ, вона складала 53,27% (Великоандрусівська сільська громада) і 47,42% (Соколівська громада).
«Така досить висока явка пояснюється тим, що в обох громадах велася активна об’єднавча робота. Крім того, частково виборців протилежної сторони активізував чорний піар проти одного з кандидатів — це спонукало їх прийти й проголосувати за того, проти кого агітували «чорні» листівки. Що стосується сподівань на які-небудь зміни, то багато людей, які приходили голосувати, висловлювали думку, що нинішні вибори нічого не змінять, але окремі селяни, переважно актив громади, все ж таки пов’язували вибори з розвитком громади», — розповіла координаторка громадського спостереження ОПОРИ за виборами у Кіровоградській області Зоя Лебідь.
ЗАКАРПАТТЯ: ЛЮДИ ЗНАЛИ, ЗА ЩО ГОЛОСУЮТЬ
За два роки децентралізації влади на Закарпатті, у силу різних причин, спромоглися створити усього лише дві об’єднані територіальні громади. Цього літа ще кільканадцять місцевих рад спробували піти шляхом децентралізації, але повністю пройти усі бюрократичні рогатки поталанило лише одній — Полянській ОТГ. Вибори, які успішно відбулися 18 грудня, підвели риску під більш ніж піврічним процесом виборюванням жителями Поляни та навколишніх сіл свого права реалізувати гарантовану законом можливість для добровільного об’єднання. Для цього їм довелося не тільки ідеально виконати усі передбачені законом процедури, а й кілька разів їздити до Ужгорода пікетувати обласний «білий дім», оскільки чиновники як могли затягували процес.
З отриманням усіх необхідних дозволів та призначенням ЦВК виборів ситуація навколо Полянської ОТГ продовжувала залишатися напруженою. Опоненти об’єднання намагалися у будь-який спосіб зірвати цей процес. У хід йшли різні брудні «технології»: родині сільського голови Поляни Івана Дрогобецького за кілька тижнів до виборів спалили кафе та лижний витяг, а в суперники йому зареєструвалося ще троє... Дрогобецьких. Та основним конкурентом небезпідставно вважався голова сусіднього села Голубине Іван Капустей, який, чомусь, не утруднив себе спробою створити ОТГ у власному селі, а спокусився на Поляну.
Однак жителі курортного села і в день виборів засвідчили, що їхня налаштованість заснувати третю в області громаду була усвідомленим вибором. На виборчі дільниці, за попередніми підрахунками, прийшла рекордна за усі останні роки кількість виборців. Ми особисто спостерігали скупчення охочих проголосувати на дільницях у Поляні, Павлові, Родниковій Гуті. Спостерігачі від ОПОРИ, зокрема координатор Закарпатського осередку Володимир Феськов підтвердив нам, що схожа ситуація була і в інших селах. У підсумку по громаді до виборчих урн прийшло 4377 виборців, або 79% , а в селах Родниківка та Родникова Гута — 83,6 та 87,4% відповідно. І люди знали, за що саме голосують. На наше запитання про очікування від створення ОТГ сільський учитель Плосківської ЗОШ, житель с. Павлово Юрій Шипович відповідав як учень-відмінник, який досконало володіє темою. «По-перше, у нас залишиться 60% від податку на доходи фізичних осіб. Це означає, що ми будемо мати свої кошти і спрямовувати їх на розвиток соціальних об’єктів села. Розраховуємо і на отримання цільових коштів з фондів розвитку та на спорудження інфраструктурних проектів, прямі субвенції на утримання садочків, шкіл, первинної медицини. За останній час ми осучаснили нашу школу, але цього замало. Уже тривалий час у селі стоїть недобудований шкільний корпус і ми дуже сподіваємося, що у громади віднайдуться кошти на завершення будівництва. Головне — у нас буде ефективний менеджер, який зуміє організувати роботу по розвитку села. На прикладі сусідньої Поляни ми бачимо, що зробити це можна», — каже пан Юрій.
Схожі обнадійливі думки доводилося чути і від жителів інших сіл, які відтепер уже складають Полянську об’єднану територіальну громаду. Її новообраний голова Іван Дрогобецький, за якого проголосувало 63% виборців, у коментарі для «Дня» так підсумував роботу по створенню ОТГ: «Мені дуже приємно, що попри залякування, «задобрювання» і шантаж люди підтвердили своє прагнення до фундаментальних суспільних змін та чітко розібралися у ситуації. Я щиро дякую усім, хто був небайдужим і особисто долучився до створення ОТГ — від самої ідеї по її створенню до недільного голосування. Тепер попереду у нас справді багато роботи, бо ми просто приречені докорінно поліпшувати якість життя наших громадян, які повірили нам. Ми розуміємо, що до нас будуть пильно приглядатися усі, хто ще має сумнів, чи об’єднуватися у громади. Наш приклад має однозначно переконати їх наслідувати нас».
ТЕРНОПІЛЬЩИНА: СЕРЕДНІЙ ПОКАЗНИК ЯВКИ — МАЙЖЕ 50%
18 грудня на Тернопільщині відбулися вибори до дев’яти територіальних громад: Залозецької, Великодедеркальської, Борсуківської, Гримайлівської, Вишнівецької, Чернихівецької, Більче-Золотецької, Трибухівської, Коцюбинської. Якщо брати до уваги політичні сили, які представили своїх кандидатів, то це «УКРОП», «Українська Галицька партія», «Блок Петра Порошенка «Cолідарність», ВО «Свобода», ВО «Батьківщина», Аграрна партія України, «Патріот», «Добрий Самарянин». У виборах взяли участь майже 260 самовисуванців.
Як розповів «Дню» координатор громадського спостереження ОПОРА за виборами в Тернопільській області Андрій Мартишко, на дільницях було досить спокійно і відносно без правопорушень. Проте в день виборів спостерігачі зафіксували випадки агітації, про що повідомили поліцію. «На парканах в селах, які входять до тієї чи іншої громади, були розклеєні плакати кандидатів без вихідних даних, що є порушенням «Закону про місцеві вибори». Але представники органів місцевого самоврядування, які мали це все прибрати ще в переддень виборів, пояснювали це тим, що хтось із невідомих в ніч перед голосуванням їх розклеїли, тому вони не встигли це зробити. Другий момент — були спроби видачі бюлетенів без паспорта. Особливо в той час, коли люди поверталися з церкви, мотивуючи тим, що в селі всі один одного знають, хотіли на довірі видавати бюлетені. Це є кримінальним правопорушенням. Інших фактів в день виборів не було», — зазначає Андрій Мартишко і додає, що напередодні кампанії були непрямі підкупи виборців: «Це у Вишнівецькій громаді. І наші спостерігачі подали відповідну заяву до відділення Національної поліції області в Збаразькому районі».
Координатор громадського спостереження наголошує: якби не зауваження спостерігачів ОПОРИ, то правопорушень було би більше, адже членів ДВК підготували до виборчої кампанії не належно. «Були навіть такі, хто говорив, що йому не потрібно знати «Закон про місцеві вибори, що є не припустимо», — каже пан Андрій Мартишко. Спостерігалися також порушення щодо неопломбування скриньок. В основному це стосувалося проведення голосування на дому. Після зауважень спостерігачів, порушення були усунуті.
Середній показник явки на виборчих дільницях становив майже 50%. Більша частина виборців — люди віком за п’ятдесят років, що свідчить про невелику довіру до реформи територіальних громад серед молоді.
Випуск газети №:
№232, (2016)Рубрика
Подробиці