«Високi» стосунки
Прем’єр дав зрозуміти Президенту, що спроба його зняти, означатиме розвал коаліції![](/sites/default/files/main/articles/03112015/5konkurs2015.jpg)
Шанси міністра фінансів Наталії Яресько сісти у крісло прем’єра за останні три дні суттєво зменшилися... Чутки про те, що саме ця вольова пані вже скоро відправить чинного главу уряду Арсенія Яценюка на відпочинок активно розганялась зі стін Адміністрації Президента наприкінці минулого тижня. Зокрема видання, близькі до чинного глави АП Бориса Ложкіна з посиланням на джерело з Банкової писали: «Джерело зазначило, що відставка глави уряду назріває давно... Народ вже не висловлює підтримку Яценюку і його партії «Народний фронт», тому логічним кроком Петра Порошенка було б звинувачення прем’єра в провалі економічної політики. Вірогідним претендентом на пост прем’єра називається міністр фінансів Наталія Яресько, яка ефективно (!) діяла на нинішній посаді».
Утім учора опитані «Днем» у стінах ВРУ парламентарі, зокрема і з керівництва пропрезидентської фракції, хоч і суперечливо (у коментарях під матеріалом), але переконували: поки що питання ротації глави уряду не стоїть на порядку денному. Ще б. Тут би коаліцію вберегти. Після «посадки лідера політичної партії Укроп» про свою окремішність від лінії влади заявили відразу два члена коаліції — «Самопоміч» та «Батьківщина». Крім того відомо, що Юля Тимошенко давно шантажує БПП, що її фракція не дасть голосів за потрібний Президенту пакет реформ, який відкриває, нібито Україні, шлях до безвізового режиму, якщо ті взамін не проголосують Закон про зменшення ренти на видобуток природного газу...
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»
Та й сам Арсеній Яценюк — не простий політичний супротивник. Його не так вже й просто усунути. Яценюк не перший рік в політиці, і навчився грати на випередження... Відчуваючи, що крісло під ним «нагрівається», він сам зачепив тему переформатування уряду на зустрічі голів фракцій в Адміністрації Президента в понеділок. Як пише, цитуючи джерело Українська правда, Яценюк нагадав, що 12 грудня спливає рік імунітету уряду, і Рада має вирішувати, як діяти далі. «Він сказав — якщо ви зміните деяких міністрів, це правильно, це по-європейські. Якщо весь склад уряду — тоді шукайте інший формат коаліції, бо в такому випадку фракції «Народного фронту» не буде у складі більшості. Очевидно, під словом «уряд» він мав на увазі себе. Це такий шантаж», — приводить цитату джерела УП. Сам же Президент на цій зустріч дав чітко зрозуміти: дочасні парламентські вибори йому не потрібні, коли заявив: «Ніхто в цій кімнаті не хоче дострокових парламентських виборів, правда ж? То почніть працювати!».
Натомість сама міністр фінансів не виправдовує великих надій своїх покровителів. Вхідним квитком в кабінет глави нового уряду для Яресько нібито повинна була бути Податкова реформа, впровадження якої мало супроводжуватися аплодисментами МВФ і виділенням чергового траншу. Утім, тут Яресько підвели «підрядчики»...
Як розповіла у інтерв’ю «Дню» голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, під розробку Податкової реформи Міністерство фінансів за немалі гроші залучило «провідних фахівців» світового рівня. Але Южаніна свій варіант Податкової реформи вже зареєструвала (деталі протистояння двох реформаторських команд можна почитати в матеріалі «Дня» «Профіцит» реформаторів. «Дефіцит» платників» — «День» від 28 жовтня 2015 року), а от Міністерству фінансів показати суспільству, окрім концепції, презентованої більше місяця тому на Раді реформ, нічого. А все тому, що оті «імениті» фахівці, а це, як вдалося з’ясувати «Дню» — аналітики українського офісу Price Waterhouse Coopers (саме ця консалтингова кампанія отримала більше півмільйона доларів від «американського донора») не впоралися з поставленим завданням. «Вони подали якісь свій варіант, але його завернули, — говорить джерело «Дня». — То ж на разі чекаємо від них іншого варіанту».
А от екс-міністр економіки Володимир Лановий переконаний: від перестановки Яресько в кабміні нічого не поміняється. Експерт не вірить в те, що в кріслі міністра фінансів, чи навіть у кріслі прем’єра, Яресько зможе запропонувати Україні програму економічного прориву, як, і в принципі «нерухомий» Арсеній Яценюк. Схоже, спільні «ланчі» у бізнесмена Віктора Пінчука «змазують» реформаторський азарт.
Анатолій МАТВІЄНКО, заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка»:
— Сьогодні прем’єр-міністр Яценюк каже, що для роботи йому замало віце-прем’єрів, що потрібен віце-прем’єр у справах АТО, віце-прем’єр по євроінтеграції, ще з якихось питань. Я вважаю це поверхневою реакцією на проблеми, тому нам, можливо, слід шукати більш професійних людей з цілого ряду напрямків та посилювати команду виконавчої влади. А для цього потрібна коаліція, якої немає. В результаті ніхто не може вносити радикальні, а не косметичні зміни уряду. Потрібно розібратися у парламенті, бо якщо немає більшості, то претензії до будь-якого щодо реформ є безглуздими. Якщо ж парламентська більшість відсутня і немає перспектив її існування, треба вирішувати питання по-іншому. Сьогодні немає розуміння, що на першому місці має бути національний інтерес, а потім всі інші. У нас же популізм у вирішенні будь-яких питань зашкалює.
Ігор КОНОНЕНКО, перший заступник голови фракції БПП:
— «Народний Фронт» наполягає, щоб першим розглядався пакет законів про ЄС, а потім рента, «Батьківщина» — навпаки. Зараз починають працювати комітети і по готовності розглядатимемо їх. Скоріше за все по безвізовому режиму в четвер, бо їх шість і багато поправок, які треба врахувати. До 11 грудня ставити питання відставки КМУ не можна в парламенті, бо уряд має імунітет. Якщо це питання поставлять після 11 грудня, то тоді заслухаємо звіт прем’єра і прийматимемо рішення. Наразі це питання не стоїть і на сьогоднішньому засіданні керівників фракцій не підіймалось, як і з призначення окремих членів уряду.