Як живе біржа після смерті Вадима Гетьмана
БЕЗ ЛIДЕРА
До того часу, як було організовано УМВБ, існувала валютна біржа при Національному банку. Пізніше більшість із засновників цієї біржі стали засновниками УМВБ. УМВБ — це організація, вищим органом якої є збори засновників, потім — біржовий комітет, уповноважений вирішувати всі стратегічні питання в період між зборами, і нарешті, Ревізійна комісія, біржовий арбітраж і дирекція, що здійснює поточне управління. До функцій біржового комітету входить розв’язання всіх процедурних питань, внесення змін у правила торгів тощо. Через те, що біржовий комітет формується із засновників біржі, зокрема з представників Промінвестбанку, «України», «Укрсоцбанку», «Укрексімбанку», «Приватбанку» тощо, усього 14 осіб без голови, всі його рішення ухвалюються колегіально і покликані обстоювати інтереси учасників валютного ринку. Засідання біржового комітету повинні проходити не рідше ніж 1 раз на 2 місяці, але сьогодні такі засідання відбуваються частіше. Доки біржовий комітет працює без голови. На останньому його засіданні, наприклад, вирішувалося питання про зміни правил торгів, зокрема, на секції термінових торгів (ф’ючерсних контрактів, опціонів — ред.) ухвалено концепцію правил проведення торгів у валютній секції і в секції термінових контрактів у біржовій електронній системі торгів, затверджено положення про статус маркет-мейкера. Тобто біржовий комітет працював у звичайному режимі, вирішуючи злободенні організаційні проблеми. Оскільки, за статутом, біржа — це неприбуткова організація, то сенс її роботи полягає в створенні якомога кращих умов для учасників торгів.
ПОГЛЯД У ЗАВТРА
Серед перспектив розвитку біржі — підготовка до торгів монетарними металами і запровадження нових ф’ючерсних контрактів, поліпшення умов розрахунків. За словами Тетяни Лемишевської, начальника відділу термінового ринку УМВБ, формально терміновий ринок функціонує з грудня 1997 р. Однак за цей час він так і не зміг запрацювати на повну силу. «Проблеми ті самі, — каже Тетяна Лемишевська, — невідлагоджена законодавча база, відсутність норм бухгалтерського обліку, непідготовленість торгівців до цього ринку. Всі прекрасно розуміють, що вони можуть завдати збитків на валютному ринку, але про хеджування ризиків поки що ніхто не думає. Всі бояться, бо не розуміють механізмів». Тому біржові фахівці не тільки готують нормативну базу, а й займаються популяризацією сучасних фінансових інструментів.
ДОВІДКА «ДНЯ»
Форвардний контракт — контракт на поставку товару або цінних паперів до зазначеного терміну за обумовленою ціною. За допомогою форвардів учасники фондового ринку можуть страхувати валютні ризики. У цьому разі вони купують форвардний контракт за долари з поставкою в день продажу (погашення) держоблігацій. Ф’ючерсний контракт — це форвард зі стандартними параметрами (обсяг, термін постачання та інші); як правило, торгується на біржах.
Володимир Картавцев, начальник управління моніторингу і регулювання УМВБ, перспективу поліпшення роботи біржі пов’язує із запровадженням нових технологій і, насамперед, зі створенням мережі віддалених терміналів. Суть цієї системи в тому, щоб учасники валютних, фондових і термінових торгів могли укладати угоди, не виходячи із власних офісів. А втім, не виключається й використання біржових терміналів. Планується, що вже 21 липня ц.р. УМВБ зможе представити цю технологію в дії.
А щодо офіційної сторони біржової діяльності, то заплановані на кінець серпня позачергові збори засновників, як очікується, обговорюватимуть питання про організаційний статус закритого акціонерного товариства «УМВБ», обиратимуть голову біржового комітету, поліпшуватимуть правила біржової торгівлі.
* * *
Українську міжбанківську біржу було створено 5 років тому як майданчик
з торгівлі валютою. У світі потреби у валютних біржах як таких немає, оскільки
в розвинених економіках купівля та продаж валюти відбувається на міжбанківському
ринку. Наприклад, Франкфуртська біржа надає свою котирувальну дошку, де
всі учасники валютного ринку отримують інформацію про поточні валютні курси.
Тому на цій і подібних біржах близько 95% доходів біржі становлять фондова
або товарна торгівля. Якщо умовно весь валютний ринок країни станом на
кінець 1997 року взяти за 100% (30 млрд. доларів), то на біржі було укладено
близько 10% операцій, ще 60% валюти продано на міжбанківському ринку, на
готівковому ринку — близько 20% і близько 10% — за міждержавними угодами.
ТОЧКА ЗОРУ
Нестеренко Олександр Володимирович, заступник голови Біржового комітету УМВБ, заступник голови Правління «Укрексімбанку»
— Загибель Вадима Гетьмана, якщо судити за офіційною інформацією з Української міжбанківської валютної біржі, практично жодним чином не позначилася на її роботі. Скажіть, це відчуття відповідає дійсності?
— Звісно ні. Мені важко говорити про це. Кожний, хто працював поруч з Вадимом Петровичем, постійно відчуває його відсутність. Біржовий комітет нині працює немов за інерцією: він позбувся рушійної сили. По суті, розв’язуються всі ті питання, в підготовці яких, так чи інакше, брав участь Вадим Петрович. Біржовий комітет поки що не має нових ідей, триває відпрацювання старих планів. А те, що його загибель не порушила роботу біржі, свідчить лише про міцність, стійкість створеного механізму. До того ж на біржу поки не чинили особливого тиску.
— Скажіть, будь ласка, коли на позачергових зборах засновників УМВБ йтиме обговорення кандидатур на пост голови Біржового комітету, які критерії буде пред’явлено претендентам? Чому може бути відданий пріоритет, політичним чи професійним вимогам?
— Вадим Петрович належав до тієї рідкісної категорії людей, про яких кажуть, що вони незамінні. Він стояв біля джерел формування банківської системи незалежної України та валютного ринку країни. Він працював над підготовкою грошової реформи, і на перших купюрах української гривні стоїть його підпис. Нарешті, як депутат Верховної Ради, він зробив вагомий внесок у прийняття Конституції України. Це відповідь на поставлене запитання.
Звісно, знайти гідну кандидатуру на посаду голови Біржового комітету дуже важко. Це має бути прекрасний професіонал, дуже мудрий, принциповий і водночас дипломатична людина, до того ж така, якій притаманні стійкий характер і вміння відстоювати свою позицію.