Перейти до основного вмісту

Як зміцнити коаліцію?

13 грудня, 00:00

Уже два дні парламент стабільно працює — депутати спокійно розглядають законопроекти. Ні бійок, ні блокування, ні істеричних криків. Дивлячись на цю спокійну, нудну картинку в телевізорі, можна припустити, що політична криза минула. Шкода... Видимість оманлива. Коли цей матеріал готувався до друку, НУ-НС на своєму засіданні саме бурхливо обговорював, що робити з коаліцією БЮТ і блоком Литвина. Депутати періодично виходили із залу засідання, від коментарів відмовлялися. Лише Іван Плющ зізнався в інтерв’ю парламентським журналістам, що не може пояснити, що відбувається на засіданні фракції:

— От є питання: що там відбувається? Я не можу на нього відповісти, хоча нібито й досвід є. От я двічі виступав. Вперше казав: люди добрі, що ми обговорюємо й у чому ми одне одного переконуємо? Є чіткий порядок — конституційна норма, виписана в регламентній нормі, що підписи нардепів — невід’ємний додаток до коаліційної угоди. Угоди немає, підписи є. І ось вони сперечаються: були підписи чи ні. Але це ж може експертиза сказати, а жодне голосування це не визначає, — сказав Іван Степанович.

Слід сказати, вчора цілий день НУ-НС розбурхував інформаційний простір. Уранці Роман Зварич прямо дав зрозуміти — Віктор Ющенко не хоче бачити НУ-НС у складі коаліції. Мовляв, програмний текст коаліційної угоди узгоджено більш ніж на 80%, але є «проблема політичної волі».

Цілий день усі провідні політики коментували цю заяву Зварича. А надвечір... він вибачився. Мовляв, неправильно зрозумів позицію Президента. Виявляється Ющенко вважає, що коаліційна угода має бути не декларативною, а дієвим механізмом. А наразі у проекті коаліційної угоди немає дієвих механізмів, що дозволили б її виконати. Така-от невдача.

Із усього цього випливає, що й у НУ-НС, і на Банковій, як і раніше, цілковита плутанина, розбрід і хитання. І судячи з усього, третій шлюб «помаранчевих», як і попередні два, буде нетривалим. Навіть підпора у вигляді Литвина тут не допоможе. Зате тепер усім остаточно стало зрозуміло, де міститься джерело політичної кризи в Україні. Аж ніяк не на Грушевського, 5, а на іншій вулиці. З дуже відомою назвою.

Ми попросили експертів «Дня» дати свою оцінку нинішній політичній ситуації.

Ігор ЛОСЄВ, доцент кафедри культурології Національного університету «Києво-Могилянська академія»:

— Політична криза лише починається. Вона вступає у свою кульмінаційну фазу. І, звісно, цей так званий союз між Тимошенко, Литвином та Ющенком є надзвичайно слабким. Я вважаю, що президентські сили саботують цей союз. Не виключно, що приблизно через два-три місяці знову виникне питання про створення якоїсь нової коаліції. Можливо, знову ПР та БЮТ. Для Тимошенко дуже важливо показати, як вона з останніх сил намагалася врятувати демократичні сили. І не з її волі таке сталося. Вона вимушена в ім’я вищої мети, в ім’я врятування країни йти на союз із Регіонами...

Чи зможе Литвин укріпити цю коаліцію? Коли «Наша Україна» займає абсолютно незрозумілу позицію з погляду національних інтересів, коли вона фактично не є згуртованою, то в цих умовах Литвин навряд чи може на щось істотно вплинути. Литвин був би дуже важливий, і його «золота акція» спрацювала б за умови існування міцного союзу Блоку Юлії Тимошенко та «Нашої України — Народної Самооборони», але оскільки цього немає, то Литвин — це як до мертвого примочка.

Тож жодного полегшення від відновлення демкоаліції я не відчув. Повторю, криза наближається до своєї кульмінації. І що вона може принести Україні, складно сказати. Тому деяке відчуття катастрофізму, дійсно, присутнє.

Борис БЕЗПАЛИЙ, народний депутат III—V скликань:

— Політична криза, природно, не закінчилася, бо лише обрано голову Верховної Ради і жодних інших кроків до її розв’язання не зроблено. Ні ефективних антикризових заходів, ні коаліції. Та ще й додалася криза з Нацбанком.

Коаліції де-факто немає. Можна факти оцінювати, але не можна факти ігнорувати. Коаліція за Конституцією починається з того моменту, коли голова Верховної Ради оголошує склад фракцій та зачитує поіменний список членів цих фракцій, кількістю не менше 226. Це конституційна умова, і вона не виконана. Це формальний момент. Але її немає й, по суті, через те, що такий список ніхто не пред’явив. Тобто там тривають переговори, які я не вважаю, до речі, перспективними.

Політична свистопляска, яка є складовою кризи, не закінчиться, доки не буде переобраний Президент. Політична криза породжена не Радою. Можуть змінюватися танці й пари, які танцюють, але ладу це не принесе. Політична свистопляска триватиме до президентських виборів. Ще раз повторю: не парламент джерело кризи.

Володимир ПРИТУЛА, голова громадського комітету з моніторингу свободи преси в Криму:

— Обрання спікера — хоч воно й вирішило важливу проблему відновлення роботи Верховної Ради, це, все ж таки, лише черговий етап кризи. Досвід Володимира Литвина та його зацікавленість у роботі Верховної ради говорять: можна очікувати, що цей етап стане досить м’яким, однак це не міняє його суті. Справа в тім, що головна причина політичної кризи — суперництво між Президентом та прем’єр-міністром — не подолане. До цього суперництва, а тому, власне, і до кризи, призвели зміни в Конституцію, які породили два центри влади. В цій ситуації Президент, який взяв на себе під час виборів великі зобов’язання, зараз не може їх виконати, і він буде добиватися збільшення своїх повноважень. Прем’єр-міністр проти цього. Отже, з цієї ситуації є тільки два виходи: або відставка чи імпічмент Президента, або ж відставка прем’єр-міністра. У відставку Президент не збирається. А імпічмент йому оголошувати нема за що, отже, залишається тільки один вихід — відставка прем’єр-міністра. І тому тільки за цих умов коаліція зможе проіснувати довго, інакше Тимошенко буде домагатися її розвалу. В ситуації відставки прем’єр-міністра Тимошенко може замінити будь-хто, і кожен з таких варіантів буде кращим, ніж просто тупе суперництво двох головних осіб держави. Це може бути або представник блоку Литвина, або НУ-НС, або Партії регіонів, або просто якийсь технічний прем’єр-міністр, будь-хто. Лише в такому разі криза не «доживе» до виборів Президента...

Разом з тим, ми ще не знаємо всієї глибини кризи, ми побачимо її в лютому — березні, коли буде дійсно холодно, коли загостриться економічна ситуація, і Україна має шанси пережити такий період лише в тому випадку, якщо політична криза не буде поєднуватись з економічною. В гіршому випадку люди можуть вийти на вулиці в лютому — березні, й тоді пережити таку кризу не буде шансів ні в Президента, ні в прем’єр-міністра, ні в самої держави. Тому зараз головне завдання не просто спікера, — а голови парламенту! — зробити все, щоб не допустити такого етапу загострення кризи, а вирішити політичну кризу окремо від економічної, та щоб парламент міг знайти реальний вихід із економічної кризи без великих втрат для народу.

Руслан ДЖАВАДОВ, політолог, заступник керівника Аналітичного центру «СМС-моніторинг», Миколаїв:

— Коли я дізнався про обрання Володимира Литвина спікером парламенту України й про те, що створена коаліція в складі БЮТ, НУ-НС та блоку Литвина, мені чомусь пригадалася байка Івана Андрійовича Крилова «Квартет», в якій є такі слова: «А вы, друзья, как ни садитесь, все в музыканты не годитесь!»

Як відомо, вже на наступний же день дехто з народних депутатів від НУ-НС поспішив поставити під сумнів легітимність нової коаліції та правомочність підпису Бориса Тарасюка під документом про створення коаліції. Це, на мій погляд, красномовно свідчить про невпевненість частини «нових коаліціянтів» у дієздатності їхнього дітища. Навряд чи невпевненість членів коаліції буде хорошим стимулом для роботи. Адже роботи новій коаліції належить зробити вже в найближчий час дуже багато. Криза в економіці поглиблюється. Різко збільшується кількість безробітних. У нас у Миколаївській області їх уже майже 24 тисячі. Це дуже велика цифра. Знову затримується виплата зарплати та пенсій. Зупиняються підприємства не лише в металургійній та хімічній галузях. А до кризи економічної додається ще й криза політична. Дивіться, що виходить: фактично НБУ втратив вплив на валютному ринку. Курс американського долара різко зростає. Навіть якщо напередодні новорічних і різдвяних свят він трохи впаде, в лютому — березні 2009 року — знову підніметься, можливо, навіть до відмітки 9—10 грн. за долар. Продовжується обвал на ринку нерухомості, заморожено багато об’єктів будівництва. У цій ситуації лише стабільний уряд і вся вертикаль виконавчої влади зможуть не допустити в країні економічного колапсу. Але чи зможе нова коаліція реально вплинути на поліпшення ситуації? Я в цьому не впевнений. Очевидно, що вже в найближчий час всередині нової коаліції почнеться боротьба за повноваження, за доступ до ресурсів. Адже не для того команда Тимошенко залишалася у владі, щоб допустити чужих до розділу пирога. А литвинівці, й це також очевидно, не для того входять у коаліцію, щоб нічого з цього не мати. Тому підкилимна боротьба триватиме. Ви гадаєте, що Партія регіонів займе позицію спостерігачів? Звичайно, ні. «Біло-блакитні» всіляко показуватимуть недієздатність третьої «помаранчевої» коаліції, ставитимуть уряду Тимошенко палиці в колеса. Адже інакше рейтинг ПР, який і без того сьогодні падає, падатиме й надалі. Тому варто чекати того, що політична криза, яка на деякий час притихне, потім (швидше за все, це станеться в лютому — березні майбутнього року) вибухне з новою силою. Вочевидь, у цей же час і розпадеться «шлюб за розрахунком» — третя «помаранчева» коаліція. Хоча, на мій погляд, це — оптимістичний варіант. Якби я був песимістом, то сказав би, що нова коаліція розвалиться значно раніше. Але як не хочеться вірити в погане!..

Михайло ВЕРИГІН, економічний оглядач:

— На мій погляд, поки що нам ще рано робити якісь висновки про те, до чого ближче Україна, — до кінця кризи або до її нового витка. І обрання спікера також поки ще не дає однозначної відповіді на це запитання. Після цього обрання минуло лише два дні, яких-небудь серйозних «рухів» ні спікер, ні нова більшість не зробили. Так, ухвалюються якісь закони, Верховна Рада працює, але поки ще рано говорити про щось конкретне. Загалом, саме по собі обрання спікера, звичайно, повинно бути виходом із кризи — або хоча б першим кроком на шляху до цього виходу. Однак все залежатиме від ефективності його роботи, від того, наскільки дієво, злагоджено працюватиме ця нова більшість і чи переросте вона в коаліцію, яка буде офіційно проголошена, — зі своєю програмою, чіткою коаліційною угодою...

Однак при цьому в мене є великі побоювання, що реальної роботи коаліції не вийде через позицію «Нашої України» та Президента, які ніяк не можуть вирішити, красиві вони чи розумні, й не знають, до кого їм прилучитися. Якщо судити за останніми словами та діями Президента, він поки що придивляється і до Литвина, і до нової більшості. Але якими будуть його дії надалі, поки що передбачити важко. Якщо глава держави буде не задоволений цією більшістю, він може почати свою улюблену практику ветування законів, які прийматиме коаліція з подачі Кабміну Тимошенко. Якщо ж він не робитиме цього, це означатиме, що його все влаштовує, і тоді ми зможемо сказати, що близько 30% політичної кризи в Україні вирішилися. Але все це — справа майбутнього.

Резюмуючи, можу зазначити, що довговічність коаліції залежить від багатьох чинників. Перший — поведінка Президента: чи «допомагатиме» він цій коаліції приймати передусім антикризові закони, працювати над бюджетом. Другий чинник — дуже багато залежить від позиції фракції НУ-НС. Прикро, але в такій «строкатій компанії» може статися все, що завгодно, — частина може підтримувати якесь голосування, частина, — не підтримувати. У самій цій фракції існує дуже багато внутрішніх протиріч, і вони можуть відбитися на діяльності всієї коаліції. Тож загалом я можу зробити лише один висновок: на мою суб’єктивну думку, ця коаліція навряд чи буде довговічною.

КОЛИ ВЕРСТАВСЯ НОМЕР

НУ-НС: КОАЛІЦІЇ БУТИ!

Фракція «Наша Україна — Народна самооборона» ухвалила рішення про вступ до коаліції з Блоком Юлії Тимошенко та блоком Литвина. Про це заявив журналістам за результатами засідання фракції народний депутат від НУ-НС Володимир Ар’єв. Ар’єв уточнив, що підписи під таким рішенням поставили 37 членів фракції.Засідання фракції тривало понад півтори години і проходило в закритому режимі.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати