Захід думає: «Допомагати вже чи зачекати, доки впадуть?»
На прохання кор. «Дня» професор Хаффнер прокоментував висловлювання деяких українських політиків про те, що завдяки відставанню в проведенні ринкових реформ Україна постраждала від кризи менше, ніж Росія. «Я не поділяю цієї думки, — сказав він. — Україна мала гіршу економічну ситуацію порівняно з Росією і до російської кризи. І причиною цього якраз і було те, що економічні реформи здійснювалися повільніше, ніж у Росії. На Заході поширена думка, що українська економіка дуже сильно залежить від російської. І якщо більш сильна російська економіка виявилася в ситуації дуже серйозної кризи, то слабша українська економіка опиниться в стані глибокої кризи. Однак Україна може дещо зробити, щоб цьому протидіяти. Наприклад, здійснювати приватизацію з урахуванням російських помилок».
Що стосується допомоги, яку надають Росії й Україні, то на Заході існує два погляди. Прихильники жорсткої лінії кажуть, що Росія й Україна повинні в своєму падінні досягти дна, щоб потім почався підйом. Досі компроміси та слабкі рішення уряду (оцініть європейську делікатність оцінок!) зводять нанівець ефект від надаваної допомоги.
— Але, — наголосив Фредерік Хаффнер, — цей підхід абсолютно асоціальний. (Цікаво, як тоді називається підхід прогресивних соціалістів, які виступають за відмову від кредитів МВФ? — Авт.) В інтересах Європи надати допомогу для того, щоб країни СНД не впали в економічний хаос.
Один факт вселяє безумовний оптимізм — участь у конференції студентів економічного факультету Національного університету. Гляди, десь через 5—10 років ця молодь нарешті займеться структурною політикою як елементом ринкової трансформації економіки України.
№181 23.09.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»