Здорове середовище існування - громадянське право кожного
За даними фахівців-екологів, Україна посідає одне з перших місць у світі за рівнем дитячої смертності. Народження нежиттєздатних дітей і дітей з уродженими пороками збільшилося в 4 рази. Середня тривалість життя дорослого населення зменшилася на 6 років. Не треба бути фахівцем, щоб побачити очевидне - людина з робітника в майстерні природи перетворилася на жертву екологічного неблагополуччя.
Фізичний та душевний стан людини безпосередньо пов'язаний з умовами довкілля. Навіть невелике забруднення атмосферного повітря провокує підвищення кількості запалювальних захворювань органів дихання та очей, серцево-судинної системи, інфекційних захворювань.
За даними Держкомгідромету України, з початку 1997 року найвищий рівень забруднення повітря спостерігався в Києві, Харкові, Ялті та Красноперекопську. У повітрі цих міст зафіксовано перевищення гранично припустимої концентрації двоокису азоту в 6-11 разів. Сьогодні причиною 70-80% всіх онкологічних захворювань є дія хімічних канцерогенів, таких, як, наприклад, хлористий водень, яким перенасичене повітря Красноперекопська, чи двоокис вуглецю, яким "насолоджуються" мешканці столиці.
Безконтрольною промисловою діяльністю, окрім повітря, отруюється грунт та вода. Наявність у воді важких металів вражає центральну нервову систему, викликає розвиток нирковокам'яної хвороби, захворювання печінки, у грудних дітей призводить до анемії, важкого дихання, алергії. За даними Держкомгідромету, 1997 року "перше місце" за кількістю виявленого перевищення шкідливих речовин у воді (важкі метали, аміачний та нітратний азот, фенол та нафтопродукти) посідають ріки басейну Сіверського Донця, друге та третє - відповідно ріки басейнів Дніпра та Дністра. В цілому - це 1030 зафіксованих випадків високого забруднення поверхневих вод на 87 водних об'єктах України. 1996 року Дніпро був "лідером", а Дністер займав четверту позицію за рівнем забруднення, другу та третю - Сіверський Донець та Західний Буг...
Вже зараз право на якісне середовище існування визнане в багатьох країнах світу одним із громадянських прав. І ступінь його забезпечення також є показником розвитку суспільства. Мабуть, тому декларативна стурбованість станом навколишнього середовища - вже досить розповсюджене явище на "верхніх" щаблях політичної ієрархії. Але це, в основному, поки що слова. А справи - прямо протилежні. Проте не хочеться закінчувати песимістично. У перекладі з грецької "криза" окрім загостреного, важкого стану означає переломний момент у протіканні хвороби, після якого настає або смерть, або видужання. Ми ще можемо сподіватися на одужання.
Випуск газети №:
№84, (2007)Рубрика
Подробиці