Земля для «своїх» і «чужих»
У Криму розгорілася нова війна гілок владиПостійне представництво Президента України в Криму називають «государевим оком». Воно завжди справно виконувало цю роль. Однак раніше це не викликало таких гострих конфліктів, як нині. Немає сумніву, що подразником спокою в кримських коридорах влади цей орган став лише тоді, коли сюди був призначений Геннадій Москаль. Усі колишні представники, навіть тоді, коли на представництво покладалася роль координатора правоохоронних органів, як правило, не конфліктували з органами влади Криму. Причин тут, на думку місцевих аналітиків, дві. По-перше, всі колишні органи влади в Криму хоч і активно відстоювали повноваження автономії, але враховували, що у більшості випадків президентська вертикаль, зокрема й представництво в Криму, належить до тієї ж політичної сили, що й вони самі, й тому їхні політичні інтереси, якщо й не збігаються повністю, то не дуже відрізняються. По-друге, два колишні президенти України мали в Криму незрівнянно більший вплив, ніж Віктор Ющенко, а тому місцева влада завжди розуміла, що в особі представника вона має справу не з ким іншим, як із самим главою держави. Нині ж регіон став повністю підвладним Партії регіонів, а тому представники Президента, які відносять себе, звісно, до пропрезидентських політичних сил, сприймаються не просто як чужі, а як чужі Криму політики.
Конфлікт між Верховною Радою Криму та Представництвом Президента якісно відрізняється, скажімо, від колишнього протистояння між Леонідом Грачом і Сергієм Куніциним. Те протистояння було спричинене особовими властивостями спікера й глави уряду, нинішнє — суттю їхньої роботи й політичної позиції. Колишній конфлікт був суто чиновницьким протистоянням, нинішній набув характеру політичного опонування, є дзеркальним відображенням київського протистояння між Банковою та Грушевського. Унаслідок цього «помаранчеві» Геннадій Москаль і Віктор Шемчук стикалися з дружним неприйняттям як Верховної Ради Криму так і уряду й відповідали їм тим же.
Проте відразу після призначення й нинішній представник Президента Володимир Хоменко, в минулому начальник Кримської міліції, заявляв, що проводитиме на цій посаді конструктивну, неконфліктну політику. Однак перший конфлікт виник, коли після хвалебного звіту уряду Криму за перше півріччя Представництво оприлюднило документ «Оцінка соціально-економічної діяльності уряду Криму за перше півріччя 2007 року — інший погляд», де стверджувалося, що «в роботі кримського уряду разом із позитивними показниками зростання обсягів виробництва промислової продукції й валовій продукції сільського господарства в абсолютних цифрах залишаються негативні процеси, які не дають можливості жителям Криму скористатися цими досягненнями й потребують вирішення». І хоча Міністерство економіки легко знайшло заперечення на всі зауваження представництва, однак чимало зауважень Представництва, наприклад, щодо будівництва й ремонту доріг, зростання цін, запам’яталися кримчанам. Особливо не сподобався владі Криму аргумент представника про те, що «ефективність роботи влади та її органів на місцях, згідно зі статистичними даними, становить 98,5 млн. грн. збитків, а це означає, що у фінансовому вимірюванні ми банкрути...» «Таким чином за рік низькоефективної діяльності уряду, міністерств і відомств, фіскальних органів... гасло, з яким йшли до людей нинішні члени уряду треба перефразувати на «Погіршення показників уже сьогодні», — резюмував Володимир Хоменко.
Отже, ця критика була сприйнята як оголошення війни. На прес-конференції Анатолій Гриценко заявив журналістам: «Я десятки разів пропонував усім представникам Президента України в Криму, — говорить Гриценко, — працювати конструктивно, працювати на Крим, на країну, на суворе дотримання указів Президента і законів України, — на те, щоб життя було хоч трошки кращим як у Криму, так і в Україні. Але у відповідь не отримав жодної чіткої пропозиції. Тільки критика й голослівні обвинувачення». На думку Гриценка, «капості» в постпредстві примудряються вишукувати навіть там, де треба було б тільки похвалити. «Наприклад, у тому, що з 1 січня 2007 року жителі нашого півострова в державних і комунальних медзакладах проходитимуть безкоштовне медичне обстеження. Такого немає в жодному регіоні України. Але замість того, щоб доповісти Президенту про таку ініціативу, Володимир Хоменко заявляє, що вона не має нічого спільного зі здоров’ям кримчан.
28 вересня перший заступник спікера Верховної Ради Сергій Цеков провів прес-конференцію, на якій заявив, що «діяльність Постійного Представництва Президента України в Криму дестабілізує ситуацію на півострові». За його словами, будь-які успіхи кримської влади в Представництві прагнуть нівелювати й довести зворотне, а у розв’язанні проблем не допомагають.
А причина в тому, що, відзначаючи свої 100 днів у кріслі постпреда, Володимир Хоменко в подробицях описав журналістам тіньові схеми розподілу кримської землі, які реалізовуються у ВР АРК. Одна місцева газета розцінила цей крок як те, що «Володимир Хоменко оголосив війну тим, хто наглядає за автономією». Зокрема, вона наводить слова Володимира Хоменка про те, що «всі земельні й будівельні питання в Криму, зокрема в Сімферополі, «узгоджуються на вулиці Карла Маркса, 19, з Мелею й Лукашом», — стверджує постпред Президента. Названі постпредом громадяни, за інформацією агентства «Контекст-медіа», у повсякденному житті відомі, як депутати Верховної Ради АРК Олександр Мельник та Ігор Лукашев. Як заявив Хоменко, «сьогодні в Сімферополі діють чіткі земельні схеми, без яких стати власником ділянки, особливо для комерційного використання, просто неможливо. Ці землі, за його словами, «відводяться лише під «свої» фірми, якщо ж відводять іншим для комерційного призначення, то ставиться жорстка умова: бізнес, який буде організовано, з прибутками 50 на 50».
Представники кримської влади назвали цю інформацію «просто абсурдом». Мер Сімферополя Геннадій Бабенко сказав: «Якщо Хоменко володіє такою інформацією, то він знає, що робить. У нього є повноваження, нехай займається, як годиться». Кримський прем’єр Віктор Плакіда сказав, що «не знає, про що саме говорить Хоменко, запевнив, що йому особисто ніхто ніяких вказівок не дає». «Я не знаю, про що говорить Хоменко, — прокоментував обвинувачення Анатолій Гриценко. — Але якщо Хоменко про це чудово знає, про ці схеми виділення землі, тоді він є співучасником тих правопорушень і злочинів, які кояться. Чому досі Хоменко не подав позовної заяви до суду на конкретних людей?» При цьому він продовжив обвинувачення зі свого боку: «Можливо, тому й не подав, що із землею не все чисто й у самому постпредстві?». Тему далі розвинув його заступник Сергій Цеков. Як повідомив прес-центр ВР, за даними Сергія Цекова, Валерій Пробий-Голова в селищі Круча (м. Алушта), збудував п’ятиповерховий готель «Тиха гавань» на ділянці землі, призначеній під елінги. Будівництво цього готелю відбулося 2005 року, коли В. Пробий-Голова керував Державною податковою адміністрацією в АРК і водночас штабом «Нашої України». Сергій Цеков підкреслив, що з приводу цього готелю зібрані й інші цікаві факти. Наприклад, при будівництві об’єкта були вирубані зелені насадження, більш як 10 видів яких занесені до Червоної книги. Крім того, перший віце-спікер має у своєму розпорядженні докази, що частина землі під готелем є самозахопленням, а сам об’єкт розташований у 100- метровій прибережній зоні, будівництво в якій заборонене законодавством України. Він також підкреслив, що готель не зареєстрований як платник податків, відповідно, ніяких надходжень до бюджету від його експлуатації не надходило.
Одразу після прес-конференції Цекова Валерій Пробий-Голова запросив журналістів до себе й виклав свою версію подій. Він підтвердив, що, дійсно, є власником будинку на Південному березі, це «будинок рекреаційного призначення», що використовується для відпочинку його родичів, а ніякий не готель, і стоїть він від моря на більшій відстані, ніж 100 метрів. «У мене 32 найближчі родичі, тому ми вирішили разом звести там будинок, аби було де відпочивати. Я отримав акт на землю й більш як рік не міг його оформити, хоча я відома людина в області, але я не схотів використовувати свої зв’язки, — скаржився Валерій Борисович журналістам. — 2004 року, коли мені, дійсно, не було на що жити, в цей час я працював у штабі «Наша Україна», ми вирішили здати частину приміщень будинку в оренду. Моя дружина стала приватним підприємцем». Також Пробий-Голова запевнив присутніх у тому, що є зразковим платником податків, але відмовився розповісти журналістам, скільки коштує проживання в його «рекреаційному будинку», зауваживши, що за літній сезон сплатив 1200 грн. податків — при цьому поскаржившись, що витрати на утримання будинку величезні».
За свого заступника заступився Володимир Хоменко. Він, у свою чергу, звинуватив вище керівництво автономії в надмірнійї закритості й закликав членів уряду та президію парламенту АРК оприлюднити відомості про власність, що належить їхнім сім’ям. «Керівництво Криму перед виборами, напевно, вирішило зіграти у брудну гру й викинуло «мічену карту»: потік напівправди й відвертих вигадок на адресу Представництва й, зокрема, заступника постійного представника Валерія Пробий-Голови. На жаль, розрахунок маніпуляторів на те, що частина кримчан буде введена в оману голослівними обвинуваченнями в корупції, можливо, й виправдався. Але з виборами життя не закінчується. І відповідальність за сказане нести доведеться. А та обставина, що сім’я Пробий-Голови не має у власності земельних ділянок на узбережжі, платить своєчасно податки, а будинок чесно вносить до декларацій, свідчить про те, що він готовий до будь- яких розглядів і ставитиме питання про притягнення до відповідальності через суд тих, хто паплюжить його ім’я», — заявив Володимир Хоменко. При цьому він зазначив, що чимало вищих керівників автономії не поспішають розповідати про належну їм власність. «Цікаво, що у багатьох можновладців автономії в графі декларацій «нерухомість» стоять прочерки, й вони виглядають як «бомжі». Тому для підвищення довіри до регіональної влади населення депутатам Верховної Ради АРК, міністрам і головам республіканських комітетів варто було б оприлюднити відомості про власність, що належить їм і членам їхніх сімей», — заявив представник Президента. Крім того, він зазначив, що Представництво непокоїть закритість у роботі кримських інститутів влади: «Особливо це виявляється в роботі уряду. Уже всі звикли, що засідання проходять без обговорення проектів постанов, багато питань вносяться з голосу, що не дозволяє в них серйозно розібратися, а боязким голосам протесту одразу кладуть край. Усе було б добре, якби гектарами не розбазарювалася кримська земля, а вся вона йшла через аукціони, якби лобіювалися інтереси держави, а не окремих приватних структур, якби капітальні вкладення розподілялися не в ручному режимі, а під затверджені програми», — заявив Володимир Хоменко та звернувся до іншої адреси: «Не менше проблем і в роботі Верховної Ради автономії. Представництво Президента України в АРК постійно направляє свої пропозиції щодо проектів рішень, які суперечать законодавству, звертає увагу керівництва ВР на відсутність об’єктивного аналізу й однобоке інформування кримчан про виконання бюджету, приховання суті рішень, особливо в земельній сфері, використанні надр, створенні нових паралельних організацій і господарських товариств і багато чого іншого, — говорить Володимир Хоменко, — однак належної реакції з боку депутатів немає».
Реакція, однак, є, але несподівана: «Наявні кричущі факти порушення земельного законодавства з боку Представництва Президента», — продовжує взаємні обвинувачення Сергій Цеков.
Хто тут правий і де істина? Чи є в державі такий орган, який зміг би розібратися в цьому?