Зміна цивілізацій
«Індустріальну» повинна замінити «інтелектуальна»У «Дні» за 8.02.2000 з’явилася стаття В. Могили «Франкенштейни» спекулятивного бізнесу», де підтримується мій погляд на діяльність олігархів в Україні. Спасибі! Але одночасно я хочу звернути увагу на дві принципові помилки, характерні для багатьох сьогоднішніх прихильників «антиолігархічної» точки зору:
Перша помилка: олігархи скоро вийдуть з «тіні», ввіллють свої капітали в кволу промисловість — і Україна розцвіте, як троянда. Де там! НІ, НЕ РОЗЦВІТЕ УКРАЇНА, навіть якщо всі вони вийдуть з тіні. І ось чому.
Сьогодні мало хто усвідомлює, що в XXI столітті світова спільнота вступила в абсолютно нову епоху — епоху високих (інформаційних, генних і інших) технологій. «Індустріальна» цивілізація, в якій застрягла Україна, повністю себе вичерпала — і матеріально, і ідеологічно — і приречена на вимирання. Стрімко зростає інтелектуальна місткість не лише високих технологій, але й управлінських рішень, в т.ч. й на державному рівні. У новій епосі головною гарантією успіху всієї країни, головною продуктивною силою, головним джерелом високої доданої вартості та високих прибутків стає ІНТЕЛЕКТ.. Дійсно, погляньте, наприклад, на список 25-ти найбагатших американських фірм 1999 р. Чи є там вугільні або металургійні «генерали»? Нема їх там і близько! (І навіть нафтова фірма лише одна — «Еххоn Моbil»). А на перших місцях там фірми, котрі в прямому значенні слова торгують інтелектом: «Microsoft» ($600 млрд.), «Intel» ($275 млрд.), «IBM» ($200 млрд.) і навіть 25-та — добре відомий інтернетівський сервер «Yahoo!» зі своїми $114 мільярдами перевищує річний внутрішній валовий продукт (ВВП) всієї України в 46 (!) разів. Не кажучи вже про те, що всі ці фірми взагалі не енергоємні і просто дуже чисті з екологічного погляду! До речі, характерно, що в СЕЗ —ТПР Донецької області переважна частина інвестицій спрямована саме в ці ж «важкі» галузі минулого сторіччя і ні копійки — у високоінтелектуальні технології, хоч перші на одну вкладену гривню дають не більше за 5 коп. прибутку, а високі технології — до 10 грн. на ту ж 1 грн.! (Я добі, бо добре розуміють, що разом з «індустріальною» цивілізацією вони приречені на вимирання разом зі своїм допотопним (але дуже вже ж прибутковим!) бізнесом. Ось єдино можлива відповідь олігархів на виклик XXI сторіччя!
Друга помилка: інтелектуали й олігархи скоро подружаться і будуть рука в руку (або голова в руку!) працювати заради загальної благородної мети. Це також малореально, і ось чому:
а) інтелектуал — посланець свободи, а олігархи вміють керувати лише лакеями і прикажчиками;
б) інтелектуал відчуває себе головним героєм будь-якого спектаклю, а олігархи прагнуть зробити його масовкою, та ще й безкоштовною. вже не кажу про екологічний бік питання!). Тому — якщо ми хочемо врятувати Україну — ми повинні, ми зобов’язані ПРИЙНЯТИ ВИКЛИК НОВОЇ ЕПОХИ!
Але бізнес, заснований на перепродажі газу, нафтопродуктів, вугілля, електроенергії, металу — це бізнес, що повністю проростає з ВІДЖИЛОЇ «індустріальної» доби. Тому олігархи роблять і робитимуть все можливе, щоб Україна як можна довше залишалася в тій минулій
ДО РЕЧІ
Уперше в рейтинг «Fortune-500», що опублікований американським журналом у квітні й котрий відображає результати діяльності американських компаній 1999 року, увійшла компанія, що працює лише в Інтернеті, — «AOL». Уперше ж так близько до вершини рейтингу пробилася компанія, керована менеджером-жінкою Керлі Фіоріной, — корпорація «Hewlett-Packard» посіла позицію номер 13.
Незважаючи на те, що представники традиційної економіки — такі, як «GM» або «Exxon Mobil», зберігають позиції у верхній частині списку, проте «старичків» відтіснять представники нової економіки, зазначає інтернет-газета «КМ.РУ» (http://www.km.ru). Так, різке зростання прибутків пересунуло «Microsoft» з 109-го на 84-е місце, «Cisco Systems» перемістилася з 192-го на 146-е місце, а «Oracle» — з 234-го на 195-е.
Однак вигоди від використання Інтернету не є прерогативою високотехнологічних компаній. «Відмінності між так званою старою і новою економіками в багатьох випадках надумані, оскільки зростання американської економіки загалом було зумовлене небаченим за широтою застосуванням технологічних розв’язків», — говорить топ-менеджер «Goldman Sachs» Еббі Джозеф Коен. Комп’ютери і програмне забезпечення допомагають «старим компаніям» підвищувати ефективність менеджменту і в кінцевому результаті — рейтинг.
Внаслідок цього компанії, що застосовують Інтернет-технології (навіть якщо бізнес цих компаній не має до електроніки ніякого стосунку), отримують безліч переваг і легко обходять своїх менш «інтернетизованих» конкурентів. Для керівника «GE» Джека Велча Інтернет став чимось на зразок нав’язливої ідеї, і в результаті цього 1999 року «GE» заробила більше за $10 млрд., ставши через це найбільш прибутковою компанією в рейтингу «Fortune-500».
Компанія «Charles Schwab» з Сан-Франциско також поставила Інтернет у центр своєї бізнес- моделі. Завдяки підвищенню ефективності бізнесу (прибуток зріс на 69%, доход — на 39%) «Charles Schwab» перемістилася з 435-го на 343-е місце в рейтингу. Більш традиційний конкурент компанії «Charles Schwab» — корпорація «Merrill Lynch», яка поставилася до можливостей Інтернету більш прохолодно, переїхала з 19-го місця на 29-е.
Звичайно, Інтернет не єдина технологія з числа можливих. Подивімося на «Wal-Mart». Із часів Сема Волтона «Wal-Mart» була піонером у застосуванні передових технологій. Саме ця обставина пояснює, як за умов загального роздрібного буму компанія зберігає й зміцнює свої позиції. «Wal- Mart» пересунувся з 3-го місця на 2-е, обігнавши при цьому «Ford» і «Exxon Mobil». «Wal-Mart» нині є найбільшим працедавцем в списку «Fortune» — в мережі супермаркетів «Wal-Mart» працює більше, аніж мільйон осіб. Це особливо вражає, якщо врахувати, що штат «GM» і «Ford» — двох «ідолів» старої економіки разом взятих, майже на 390 тисяч осіб менше, ніж штат «Wal-Mart».
Випуск газети №:
№71, (2000)Рубрика
Подробиці