Перейти до основного вмісту

Черкаси: «війна компроматів» загострилася

«Усе це може призвести до чергового загострення під час виборчої компанії та судового оскарження результатів другого туру»», - експерт
12 листопада, 10:48

Черкаси – у вирі політичної боротьби. Підготовка до другого туру виборів міського голови триває на тлі скандальної ситуації з визначенням результатів голосування за представників обласної ради. Зокрема, представник ГМ ОПОРА Ольга Айвазовська заявила: «4 листопада о 03:20 ночі Черкаська обласна ТВК підписала сфальшований протокол про результати виборів депутатів Черкаської обласної ради. Різниця між даними, які надійшли до ТВК і є на руках у низці суб’єктів виборчого процесу, разюча: до обласної ради пройшов «Опозиційний блок», хоча попередньо отримував лише 3,93%, а БПП-Солідарність завдяки нічному рішенню комісії взяла замість 17,53% аж 23,15%».

Такі дії помітила і представник ВО «Черкащани» Валентина Коваленко. На своїй сторінці у Фейсбуці вона зазначила: «Результати голосування до Черкаської обласної ради, які сьогодні вночі оголосила обласна виборча комісія, в мене викликають великі сумніви. Вони значно різняться із тими результатами, які я особисто бачила на протоколах із мокрими печатками, коли перебувала у виборчому штабі ВО «Черкащани». Тоді, за результатами паралельного підрахунку голосів, коли було опрацьовано 98% протоколів, «Опозиційному блоку» було далеко до подолання 5% бар’єру. Натомість, його успішно долали ВО «Свобода» та «УКРОП». Тепер, за одну ніч, ОВК видала зовсім інший результат. Значно побільшало мандатів і у провладної партії, що також не відповідає результатам протоколів підрахунку голосів».

Втім, конфлікт вдалося вичерпати, і вже 5 листопада було підписано новий «уточнений» протокол з іншими даними, а постанова №76 з «неточними» результатами протоколу втратила чинність.

Цієї неділі черкащани обиратимуть міського голову серед двох кандидатів: це Сергій Одарич, висунутий «Партією Вільних Демократів», діючий голова міста (за якого віддали голоси 23,1 % виборців), та Анатолій Бондаренко від партії «Батьківщина» (набрав за результатами 11,95% голосів). Перший проректор Черкаського національного університету ім. Богдана Хмельницького, професор Василь Мойсієнко коментує «Дню», що вибори мера в Черкасах також проходять з порушенням законодавства.

«Вибори міського голови в Черкасах за часи незалежності завжди відбувались напружено, з численними порушеннями виборчого законодавства та судовими баталіями, - говорить Василь Мойсієнко. - Не стали винятком і місцеві вибори 2015 р. Згадаємо лише окремі моменти виборчого процесу. По-перше, прийняття незаконного рішення міською ТВК від 13 жовтня 2015 р. щодо зняття з реєстрації найбільш рейтингового претендента на посаду міського голови Сергія Одарича. Ця проблема була вирішена лише після розпуску міської ТВК Центральною виборчою комісією України. По-друге, порушення законодавства під час проведення виборчої агітації та голосування. По-третє, безпідставне затягування з оголошенням остаточних результатів першого туру виборів. На мою думку, лише оперативне втручання у виборчий процес ЦВК України дозволило провести І тур виборів міського голови».

Виборча кампанія другого туру проходить не менш «бурхливо». «Оголошення другого туру тільки загострило «війну компроматів» та спонукало виборчі штаби кандидатів до використання брудних виборчих технологій. На виборчий процес почали впливати ті політичні сили, які пройшли до Черкаської міської ради та намагаються запропонувати претендентам свою конфігурацію більшості, - констатує Василь Мойсієнко. – Другий тур розпочинається з чергових організаційних проблем у діяльності міської ТВК, зокрема з незрозумілих причин затримується виготовлення бюлетенів для голосування та не передбачений їх захист у спосіб, визначений виборчим законодавством. Усе це може призвести до чергового загострення під час виборчої компанії та судового оскарження її результатів».

Експерт наголошує: «Кандидати на посаду міського голови під час проведення виборчої компанії обов’язково мають врахувати політичну конфігурацію, яка склалась за результатами виборів до Черкаської міської ради. Варто зазначити, що за підсумками опрацювання 100% протоколів дільничних виборчих комісій, серед партій, що подолали 5% бар’єр до Черкаської міської ради, найбільше депутатських мандатів отримали «Партія вільних демократів» (8), БПП «Солідарність» (6) і ВО «Батьківщина» (6)».

Водночас Василь Мойсієнко нагадує, що обидва кандидати на посаду міського голови мають відповідний досвід управлінської діяльності. «Кожен пропонує своє бачення розвитку міста, але у виборчих програмах досить багато популізму та відсутній реальний механізм реалізації заявлених проектів. Не враховується та обставина, що чергові вибори у зв’язку з процесом децентралізації будуть проведені через два роки, тобто у жовтні 2017 р. Тому у програмах мають фігурувати короткострокові завдання, які повинні бути соціально значимими та відповідати запитам територіальної громади», - вважає експерт. Крім того, Мойсієнко прогнозує нижчу явку, ніж під час першого туру виборів. 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати