Глухів: напруження зростає
«Якщо вдень виборчий процес відбувався спокійно, то ввечері та з настанням ночі можливі провокації і фальсифікації, зважаючи, що Андрій Деркач контролює силові організації», - народний депутат
«День» продовжує відслідковувати ситуацію в гетьманській столиці – Глухові, де у виборчій боротьбі зійшлися два основних кандидати – Мішель Терещенко, потомок знатного українського роду промисловців меценатів, та Юрій Бурлака, діючий міський голова, який балотується від партії «Вола народу» та якого ЗМІ пов'язують з Андрієм Деркачем.
На 16:00 явка виборців складала близько 50% (кількість виборців у Глухові складає близько 24 тис. осіб). Місцеві громадські активісти пов’язали високу активність глухівчан саме із участю у виборах Мішеля Терещенка. Як поділилися на одній із дільничних виборчих комісій, вперше на їх пам’яті на вибори у Глухові звернули увагу представники ОБСЄ, які напередодні перевіряли дільницю, дивилися на кабінки та умови голосування
.
Протягом дня у місті не було зафіксовано багато грубих порушень виборчого законодавства. Проте слід нагадати, що напередодні дня голосування у Глухівській міській виборчій комісії відбулись кадрові зміни – в результаті маніпуляцій обласних осередків партій «Батьківщина» та «Радикальної партії Олега Ляшка» були змінені декілька представників демократичних сил в МВК. У Виборчому штабі Мішеля Терещенка такі дії назвали зрадою та спробою «злити» Глухів людям, наближеним до Андрія Деркача. Саме ці зміни можуть негативним чином вплинути на процес підбиття підсумків голосування у Глухові та закласти основу для фальсифікацій. Але під тиском громадськості ТВК була змушена направити до ЦВК та правоохоронних органів інформацію про можливу підробку підписів та незаконну заміну її членів.
А от ближче до завершення дня голосування, спостерігачі від демократичних політичних сил відмічають збільшення небезпеки фальсифікації виборів через появу «організованих груп, які заходять та разом голосують на виборчих дільницях». В цьому вбачаються спроби використання технології «каруселей» та підкупу виборців. Про це Штаб Мішеля Терещенка вже повідомив громадську мережу «Опора».
Щоб уберегти Глухів від фальсифікацій та надати місту шанс на розбудову, раніше на підтримку Мішеля Терещенка виступив відомий громадський діяч та економіст Богдан Гаврилишин, який звернувся із листом до Президента України. На боці законності й очищення міста від регіоналів та олігархічного володарювання виступили також декілька народних депутатів – Віктор Кривенко, Олег Медуниця, Ганна Гопко, Ярослав Маркевич та Павло Кишкар. Останній прибув до Глухова, щоб слідкувати за процесом народного волевиявлення.
Павло КИШКАР, народний депутат:
- В Україні в результаті історичних подій утворилося постфеодальне суспільство, яке знаходиться під впливом людей, які не сповідують демократичні принципи. Одним із них виявився Леонід Деркач, а тепер його син Андрій намагається зберегти свій вплив на півночі України лише заради постійного збагачення. І він до останнього битиметься за збереження контролю та впливу на ці території, в першу чергу на Глухів, бо дуже багато людей з підпорядкованої йому вертикалі влади в регіоні муситимуть сісти в тюрму в разі руйнування їх монополії на владу. Ці люди крали, знищували робочі місця, не виконували вимоги закону та відверто захоплювали або «кришували» ті чи інші схеми. Наприклад, у Глухові є схема по вивезенню сміття, екологічних програмах – це реальні гроші, вкрадені з бюджету.
З Деркачем ми спілкувалися лише одного разу – щодо повернення спортивному клубу «Ринг+татамі», який має 300 дітей на навчанні, а їх батьки за власний кошт відремонтували комунальне приміщення. Він хотів підім’яти під свій вплив цей клуб, але люди, які очолюють відповідне товариство, йому відмовили. Де-юре воно знаходиться у користуванні воїнів-афганців, але де-факто не використовується ніким. Я попросив Андрія Деркача повернути це спортивне товариство дітям, але досі він цього не зробив, що також багато говорить про цю людину.
Саме тому ми з моїми колегами-депутатами вирішили підтримати Мішеля Терещенка та приїхали у день виборів слідкувати за дотриманням законності під час виборчого процесу. Ми знаємо Мішеля давно, спілкуємося з ним і вважаємо, що це було б дуже добрим знаком для Сумської області та всієї України, якби у такому місті як Глухів чесно перемогла нова, чесна та незаангажована людина. Він не має політичних кольорів, але має чітке бачення економічного розвитку міста й регіону. Зараз Глухів розвивається неправильно, майже 10 тис. робочих місць зникло. Натомість, лише приїзд Терещенка до міста й відродження 4 підприємств збільшило кількість робочих місць більш ніж на 200.
В разі його перемоги система кругової поруки в регіоні буде знищена, бо чесна людина, яка не має відношення до Андрія Деркача, отримає можливість керувати Глуховом. Процеси децентралізації з часом збільшать повноваження глухівського міського голови, і це може мати вплив на інші громади на Сумщині та загалом в Україні за ланцюговою реакцією. Глухів, як окремо взяте місто, може стати пілотним проектом успіху. Про це свідчать підприємства Мішеля Терещенка, які нині успішно працюють та дають людям роботу. Це настільки вражає, що не приїжджати сюди та не підтримувати Терещенка не можна. Якщо вважати, що Майдан продовжується, то Мішель Терещенко, який говорить, що світло в кінці тунелю є, - це смолоскип цього Майдану. Але треба змести всіх псевдокандидатів, псевдомерів та псевдоправоохоронців. Їх треба прибрати та обрати нових людей, які приходять до влади не заради власної наживи.
Зрозуміло, що система, вибудована в Глухові, пручатиметься на цих виборах всіма методами. І якщо вдень виборчий процес відбувався спокійно, то ввечері і з настанням ночі будуть можливі провокації та фальсифікації, зважаючи на те, що Андрій Деркач контролює силові організації – «Р-7», яка вільно їздить по місту зі зброєю, та клуб «Мужество». Ці люди здатні на все. Навіть коли ми, народні депутати, приїжджали до Глухова, за нами двічі весь час стежили та «проводили» до Сум. На мене ці спроби залякування не діють, проте, мабуть, це є ще одним методом тиску на місцевих чиновників для їх корумпування.
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика