Колегія МВС. Який результат?
Експерт: «Лише каральними засобами побороти корупцію не можна. Доки не буде реально розділені влада і бізнес, боротьба з хабарниками буде приречена»
27 березня відбулось розширене засідання Колегії МВС, в якому взяли участь прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, секретар РНБО Олександр Турчинов, керівник міліції Арсен Аваков та в.о. голови Держслужби з надзвичайних ситуацій Зорян Шкіряк. Основною темою засідання була боротьба з корупцією як в системі правоохоронних органів, так і в державі в цілому
Показово те, що зосередження уваги на цій темі відбулося після скандалу з відстороненням голови Держфінінспекції Миколи Гордієнка, який звинуватив уряд та самого прем’єра Яценюка у тому, що він «покриває корупційні схеми часів Азарова». Вже через тиждень, 25 березня на засіданні Кабінету міністрів відбулось «театральне» затримання голови ДСНС Сергія Бочковського та його заступника Василя Стоєцького через участь у корупційних схемах у ДСНС, пов'язаних з закупівлею паливо-мастильних матеріалів.
На цьому тлі і відбулось «антикорупційне» засідання Колегії МВС, яке виглядало як виїзний з’їзд керівників партії «Народний фронт».
Першим виступив Яценюк: «Ми разом з нашими європейськими і американськими партнерами будемо проводити спільні дії для виявлення фактів корупції та іноземних компаній, рахунків, карток, власності за межами України, які належать українським чиновникам, що звинувачуються в корупції. Перед країною стоїть завдання притягти до відповідальності тих, хто розграбовує державу в стані війни».
Окремо прем’єр підняв питання зарплатні співробітників МВС. «За 2300 гривень слідчий повинен ловити посадовця в ранзі міністра, який заробляє таку ж суму, тільки за хвилину, - сказав Яценюк. - Якщо ми боремось з корупцією, у нас немає іншого варіанту, окрім як прийняти рішення по слідчим, які розслідують особливо важливі справи, по суттєвому підвищенню заробітної платні. Уряд знайде на це гроші».
Голова Уряду також пообіцяв «допомогти» обласним начальникам управлінь МВС допомогти «почистити кадри та посилити боротьбу із корупцією. «Через створення спеціальної бригади в м. Києві, щоб вона отримувала зовсім інший рівень грошового забезпечення. Їх відправлятимуть в області допомагати виявляти корупційні дії. Треба відправляти так, щоб ніхто не знав, що вона приїхала і відпрацювала митницю, податкову міліцію, тоді будуть результати», - розповів рецепт Яценюк.
Прем’єр також попросив керівництво МВС запропонувати зміни до законодавства, «щоб ми по рішенню слідчого мали право залучати до проведення слідчих дій фахових працівників зі США та окремих країн ЄС, щоб вони допомагали розслідувати кримінальні справи та закордонні активи чиновників та інших осіб, які підозрюються у корупції».
Секретар РНБО Олександр Турчинов описав дві загрози для національної безпеки України – зовнішню та внутрішню. «Внутрішня тотальна проблема – це корупція. Протягом останніх 20 років боротьба з нею відбувалася формально, показово для ЗМІ». Під час свого виступу він порівняв корупцію у час війни із мародерством. «Я підтримую пропозицію прем’єр-міністра щодо системного посилення кримінальної відповідальності за корупцію і за повне скасування будь-яких застав для злочинців, яких затримали за корупційні злочини», - зазначив Турчинов. «Боротьба з корупцією має проводитись формами і методами, які відповідають ситуації в країні, що веде війну, - без жалю, без компромісів, без обмежень засобів боротьби з цим злом», - підкреслив секретар РНБО.
Проте, такі палкі слова представників державного керівництва дещо остудив голова правління Української Гельсінської спілки з прав людини, директор Харківської правозахисної групи Євген Захаров. «Я завжди вважав, що корупція – не стільки морально-правове чи кримінально-правове, скільки політико-економічне явище, - зазначив він. - Треба зрозуміти, що витоки нашої корупції з того, що корупційні зв’язки замінюють ринкові відносини. З цього випливає, що лише каральними засобами побороти корупцію не можна. Якщо бороти її саме каральними засобами, ситуація може бути навіть гіршою. Доки не буде реально розділені влада і бізнес, боротьба з корупцією буде приречена, посилення кримінальної відповідальності може призвести до вибіркового переслідування. З цієї точки зору це виглядає як частковий випадок загальної проблеми, куди не поглянеш – складні проблеми намагаються вирішити простими засобами, вважаючи, що за допомогою насилля все можна вирішити. Щоб побороти корупцію, треба дивитися в корінь, не плутати сокиру та скальпель і змінювати суспільно-економічні відносини. Лише тоді кримінальна боротьба з корупцією буде необхідною».
Захаров також зауважив і щодо висловлення бажання членами Колегії МВС внести зміни до Кримінально-процесуального кодексу: «Коли здається, що КПК заважає, його намагаються змінити, щоб, наприклад, затримувати людей без санкцій суду. В КПК справді є що змінювати, але робити це треба обережно, згадуючи міжнародні стандарти, яким він відповідає. Багато пропозицій, які тут лунали, порушують ст.5 Європейської конвенції і ми будемо мати численні заяви до ЄСПЛ за її порушення та відшкодовуватимемо великі кошти. Змінювати наше законодавство із порушенням цих стандартів не можна».
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика