Перейти до основного вмісту

Оптимізм, лінощі та нові загрози

Чи не призведе затягування голосування за перевибори у Кривому Розі до нового загострення ситуації в місті?
12 грудня, 11:14
Фото з сайту meest-online.com

Верховна Рада так і не змогла врешті-решт зняти післявиборчу напругу у Кривому Розі, призначивши у місті нові вибори. Минулого четверга народні депутати не підтримали проект постанови про звіт Тимчасової спеціальної комісії з питань перевірки фактів порушень під час виборів Криворізького міського голови, згідно з якою через порушення результати виборів встановити важко. Причина банальна – депутати розійшлись, не дочекавшись кінця робочого дня. «Те, що у четвер не вистачило голосів – не результат якихось кулуарних домовленостей, а результат відсутності дисципліни серед депутатів, зокрема і нашої фракції, - коментує «Дню» народний депутат від БПП, член ТСК Олександр Черненко. - До того ж, достатньо дивною була позиція фракції РПЛ, яка хоч і не входить у коаліцію, але виступає за чесні вибори. Олег Ляшко заявляв про необхідність провести перерахунок голосів. Всі, хто знає ситуацію в Кривому Розі, розуміють, що перерахунок голосів нічого не дасть. Та, думаю, від їх фракції все одно були б голоси».

Того ж дня і з тих самих причин депутати під час сигнального голосування не змогли зібрати необхідні 226 голосів за законопроект про проведення позачергових виборів Криворізького міського голови 27 березня 2016 року.

Нагадаємо, Криворізька ТВК визнала перемогу Юрія Вілкула (49,25%) («Опозиційний блок») над представником «Самопомочі» Юрієм Милобогом (48,83%), незважаючи на інформацію про фальсифікації. Поспіхом, без розгляду скарг, була скликана перша сесія міськради, на якій Вілкула проголосили новим мером. Це дало поштовх до масових акцій протесту у Кривому Розі. Голосування Верховної Ради за перевибори у місті стало чи не єдиним політичним вирішенням даної ситуації. Проте народні депутати його відклали.

«Думаю, парламент ще повернеться до голосування за ці документи, - каже Олександр Черненко. - Звичайно, хотілося б кращої доказової бази для проведення нових виборів. Але, як член ТСК, зазначу, що наявної бази достатньо – волевиявлення у Кривому Розі встановити важко через очевидні процедурні  порушення. Тому, парламент має взяти на себе відповідальність і прийняти це хоча і не бездоганне юридичне рішення. Адже право людей на волевиявлення є вищим. Фракція БПП вирішила підтримати законопроект про перевибори, хоча не всі були з ним згодні – він нібито є не до кінця коректним і може створити небезпечний прецедент».

Та чи поділяють оптимізм народного депутата мешканці Кривого Рога, які продовжують відстоювати своє право на вибір?

«Коли нещодавно делегація з нашого міста була у Верховній Раді, пан Гройсман запевнив нас, що у парламенті є більшість за законопроект про вибори, тому люди в Кривому Розі мають бути спокійними, - ділиться із «Днем» редактор газети «Кривий Ріг вечірній» Інна Іванченко. - Голова ВРУ пообіцяв, що це питання вирішиться на наступному пленарному тижні, але документ потрібно доопрацювати, щоб не було різночитання. Бо одна частина депутатів хоче перевиборів у другому турі, а інша – позачергових виборів. Підстави і наслідки у них різні. Повторний другий тур може бути в результаті фальсифікацій, а позачергові вибори - за рішенням Верховної Ради через те, що Вілкул поспішно прийняв присягу до розгляду скарг у суді і до висновків ТСК. Підстави є для обох варіантів, але в одному разі у виборах візьмуть участь нинішні два кандидати, а в іншому – виборчий процес має відбутися від самого початку. Але жодного з варіантів немає в законі «Про місцеві вибори».

Як розповідає пані Інна, яка бере активну участь у громадських акціях у Кривому Розі, містяни, незважаючи на такі настрої високопосадовців, все одно готують недільне віче. «Ми готуємось до віче з ще більшою рішучістю та енергією, - зазначає вона. - Люди сподіваються на здоровий глузд депутатів і на це голосування. Нам хотілося б щоб ситуація вирішилася у правовому полі, мирно та спокійно. Але ми не припинимо свої акції, щоб політики зрозуміли нашу рішучість у відстоюванні власного права на вибір влади».

Та, незважаючи на позитивні тенденції, Інна Іванченко підкреслює й загрози, які починають виникати в місті. «В четвер Юрій Вілкул провів сесію міськради та призначив секретаря. Це означає, що він намагається легітимувати себе у місті, - ділиться активіста. - До того ж, на цій сесії особисто з’явився Олександр Вілкул. А до міськради звезли близько 1000 спортсменів-тітушок, яких взимку 2014 року мобілізували під Дніпропетровською ОДА, в Київ на «антимайдан» і які били євромайданівців прутками. Ми думали, що таке явище вже зникло, але його знову «реанімували».

Тож чи не призведе затягування Верховною Радою таких принципових для місцевої громади рішень до ще більшого загострення ситуації у Кривому Розі?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати