Перейти до основного вмісту

Угоду підписали. Що далі?

«Кожний міністр нестиме персональну відповідальність за реформи. Є чіткі терміни», - народний депутат
21 листопада, 16:47

У п’ятницю члени майбутньої коаліції у Верховній Раді таки парафували угоду. Цій події передували тижні переговорів, обурення суспільства та виправдовування політиків. В урочистій атмосфері зібралися представники від 5 партій майбутньої парламентської більшості – Юрій Луценко від «Блоку Порошенка», Арсеній Яценюк від «Народного фронту», Оксана Сироїд від «Самопомочі», Олег Ляшко від «Радикальної партії» та Юлія Тимошенко від «Батьківщини». Майбутні депутати виголосили короткі промови про потребу встановлення миру, проведення докорінних реформ, політичну відповідальність політиків і багато іншого – правильні слова та заклики, які не вибиваються із попереднього політичного досвіду України. Були в промовах і політичні реверанси, компліменти, лестощі та достатньо прозорі натяки.

Голова Підготовчої депутатської групи, віце-прем’єр Володимир Гройсман зазначив: «Коаліційна угода є результатом тритижневої публічної роботи експертів, політичних фракцій, народних депутатів, лідерів політичних партій, щоб створити технічний документ, технічні завдання». Гройсман також відзначив про збіг парафуванням угоди з «Днем Гідності та Свободи»: «Те, що це відбувається в такий знаковий день – річницю Майдану, покладає на нас додаткові завдання, обов’язки – бути ефективними, чесними, відвертими та зробити все, щоб сподівання та очікування людей врешті-решт виправдалися». 

Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко підкреслила потребу скасування депутатської недоторканності, відмову від позаблокового статусу України, боротьби з корупцією та звільнення громадян, які перебувають у полоні в Росії. «Всі політики, які не справляться з цим завданням, мають просто піти, - заявила Тимошенко. - Партія «Батьківщина», підписуючи цю угоду, дуже добре розуміє, що часу немає – треба діяти, починаючи з першої хвилини роботи парламенту». 

Найменш багатослівною і найбільш конкретною була представниця «Самопомочі» Оксана Сироїд, яка закликала якнайшвидше розпочинати роботу з проведення змін в країні: «Вчора ми зробили перший крок, аби створювати якісні закони та відновити парламентаризм. Це крок на шляху відновлення довіри людей до влади. Я запрошую всіх депутатів до роботи». 

Лідер «Радикальної партії» Олег Ляшко заявив, що на політиках лежить велика відповідальність за реформи в країні, та зробив реверанс у бік прем’єра Яценюка: «Я не хочу, щоб про цю коаліційну угоду забули як і про всі попередні. В нас немає ліміту часу – він вичерпаний за 23 роки. Ми будемо підтримувати уряд реформаторів, будемо голосувати за Арсенія Яценюка на посаді прем’єр-міністра, як людину, яка здатна тягнути цього воза. Наша фракція буде підтримувати реформаційні дії уряду і парламенту. Ми всі сидимо на одному підводному човні – ніхто з нього не випливе». Також Ляшко звернувся до Яценюка з черговою пропозицією призначити його міністром внутрішніх справ. Всі присутні сприйняли це з гумором, хоча для самого лідера «Радикальної партії» це не тільки жарт? 

Риторика Юрія Луценка також не сильно відрізнялася від слів інших присутніх: «Майдан виступив проти старої системи. Ми змінили Президента, Раду, уряд, але Майдан практично нічого не отримав з того, що вимагав сам. Реформи не могли бути проведені з минулою Верховною Радою». Представник «БПП» також виправдався за час, витрачений на написання коаліційної угоди: «Ми витратили цей час на написання детального технічного завдання для наступної роботи над реформами. «Блок Петра Порошенка» вимагав, щоб цей документ був детальним, серйозним ґрунтовним». 

Найбільш ймовірний претендент на пост майбутнього голови уряду – прем’єр-міністр Яценюк назвав присутніх «друзями по коаліційній, проєвропейській більшості». Він відзначив: «Український народ вперше за історію незалежності дав проукраїнським, проєвропейським силам конституційний мандат». Не пригадуючи власного проекту коаліційної угоди, яка містила трохи більше 2 сторінок, Яценюк заявив:  «Коаліційна угода – серйозний рамковий документ, на підставі якої вже зараз готується проста, чітка та зрозуміла програма діяльності уряду України. Ця угода передбачає складні, болісні, але потрібні реформи для держави. І аплодисменти можливо будуть, але не в найближчому майбутньому. Їх треба заслужити». Окрім цього, прем’єр сказав про термінову потребу утворювати уряд та висловив сподівання, що він буде сформований в найближчі 10 днів. Трохи пізніше Президент Петро Порошенко підкреслив, що уряд має бути сформований до першого засідання нової Ради 27 листопада. 

«Процес підписання угоди затягнувся ще на 2 дні, тому що було питання регламенту роботи, відповідальності уряду і парламенту, - коментує «Дню» Сергій Соболєв від «Батьківщини». - Загалом залишалось з десяток питань, які потребували вирішення. Але важливішим є не підписання, а саме парафування даного документу, адже підписання відбудеться з факту прийняття присяги народними депутатами, формування фракцій. 

Регламент угоди був останньою частиною, яка погоджувалась ще вчора. Там записана персональна відповідальність кожного міністра за здійснення реформ і відповідальність політиків. Це буде взаємна відповідальність виконавчої та законодавчої влади. В рамках угоди є чіткі терміни – що має бути зроблено поквартально. 

Щодо залучення до Кабміну професіоналів «ззовні», то посади, які пропонуватимуться окремими фракціями, не виключають такого. 

Вступ до НАТО передбачено коаліційною угодою як перспектива. Але є етапи дій, які стосуються декількох кроків. Перший – План дій щодо членства в НАТО, який займає 2-4 роки. А далі можливі подальші безпосередні заявки. 

В угоді також є окремий розділ стосовно покарання злочинців, причетних до загибелі людей на Майдані». 

Нещодавно на сайті об'єднання "Самопоміч" з'явився текст коаліційної угоди, який можна почитати за лінком.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати