Перейти до основного вмісту

Випробування ракет і… Кремля

«Ми маємо бути готовими до російської авіації. І тут треба розраховувати в першу чергу на свої сили», - Ігор РОМАНЕНКО
01 грудня, 20:41
Фото: BBC.com

Увага багатьох ЗМІ і експертів 1-го грудня вранці була прикута до навчань Збройних Сил України в Херсонській області, адже напередодні розгорілося справжнє протистояння.

Йдеться про навчання Повітряних сил ЗСУ 1-2 грудня. «До проведення заходів залучатимуться екіпажі бойової авіації, транспортної авіації, підрозділи зенітно-ракетних військ, радіотехнічних військ та зв'язку, а також безпілотна авіація. Одним з елементів навчань будуть повітряні стрільби – керованих ракет середньої дальності. Навчання будуть проходити виключно у повітряному просторі України, над відкритим морем, і вони будуть проведені у відповідності з міжнародним правом», – заявив напередодні начальник прес-служби ПС ЗСУ Роман Юрчило («Інтерфакс-Україна»).

На українські навчання прогнозовано з’явилася реакція Кремля. Міноборони РФ запросило аташе з питань оборони при посольстві України в Москві для вручення військово-дипломатичної ноти. У листі від 26 листопада, зокрема, йдеться про те, що, якщо Україна проведе подібні стрільби, то російська сторона, по-перше, буде збивати українські ракети. По-друге, завдасть удару по українських пусковим установках.

У відповідь секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що українська сторона не планує проводити ракетні стрільби в Керченській протоці, вказавши, що згідно з міжнародними угодами, суверенний повітряний простір РФ в Чорному морі закінчується посередині протоки, а на захід від протоки знаходиться суверенний повітряний простір України, тому вчення законні.

«У нас є національна територія України, де ми будемо проводити всі випробування і навчання. І ніхто не буде нам вказувати, що нам тут робити», - заявив в свою чергу речник Міноборони України з питань АТО Андрій Лисенко.

І дійсно українські навчання почалися. «Все йде за планом, проводяться випробування ракети С-300 з метою набуття досвіду військовими», - заявив ЗМІ начальник прес-центру повітряного командування «Південь» Володимир Крижанівський. Російські ж ЗМІ одразу повідомили, що Кораблі Чорноморського флоту Росії зайняли позиції недалеко від західного узбережжя півострова, і їх завданням є забезпечення протиповітряної оборони окупованого Криму.

«Наша з вами відповідальність – побудувати повітряний захист Києва і всієї України. І ніхто нас не зупинить ... Повітряні стрільби відбуваються незалежно від будь-яких заяв, які робить Москва», - заявив під час навчань Президент України Петро Порошенко. Але як виявилося, не все так однозначно. Спочатку з’явилася інформація від росіян про те, що Україна все-таки відсунула район проведення ракетних навчань, і про це навіть повідомило командування Повітряних сил ЗСУ: «У рамках підготовки до здійснення навчань командуванням Повітряних Сил ЗСУ було уточнено розміри небезпечної зони виконання пусків в північно-західній частині акваторії Чорного моря в сторону її зменшення».

Однак, згодом згаданий Володимир Крижанівський заявив, що «це неправда». А Олександр Турчинов після першого дня навчань підсумував: «Незважаючи на істерику Росії, на погрози застосувати ракетну зброю проти нас, ми провели військові навчання. І що важливо, ми це зробили відповідно до затвердженого плану, у заздалегідь визначений час і в заявленому публічно місці. Ракети потрапили у заплановані цілі».

«Якщо все-таки йдеться про те, Україна відсунула район навчань, то це скоріше заради того, щоб ми виконали завдання, тим більше, якщо ці навчання планові. І загострювати ситуацію нам теж не потрібно – це не в інтересах України.  Хоча, як бачимо, заяви лунають різні. В цілому, це не стільки навчання з бойової підготовки, скільки випробування. Від цього залежить перспектива розвитку сучасної української зброї, - коментує «Дню» заступник начальника Генштабу ЗС України (2006-2010 рр.). - Враховуючи стратегічну обстановку навколо нас, ми маємо рухатися вперед і розвивати своє озброєння, модернізувати техніку…, інакше це буде компенсуватися життями військовослужбовців. Ми маємо бути готовими до російської авіації, яку вони не застосовували під час агресії проти України. І тут треба розраховувати в першу чергу на свої сили, а не на допомогу з закордону».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати