Закарпаття: активність конкурує з «патріархальними традиціями»
![](/sites/default/files/main/articles/26102015/9-16.jpg)
До Закарпатської обласної ради згідно з попередніми підрахунками потрапляють: «ЄЦ» - 21,4 відсотки, «Солідарність» - 16,9, «Відродження» - 12,1, «Батьківщина» - 8,25, Партія угорців України – 8,:, «Опоблок» - 5,04%.На виборах мера Ужгорода буде другий тур. Наразі лідерами перегонів є Б.Андріїв (20%) та С.Ратушняк (13.4%). У Мукачеві новий мер - Андрій Балога – 62%. У Берегові та Хусті свої посади відстояли Золтан Бабяк (75%) та Володимир Кащук (51%), а в Сваляві двох основних конкурентів розділяє не більше 5 (!) голосів.
«Незважаючи на здивування і розчарування, яке відчуває багато закарпатців щодо результатів місцевих виборів у регіоні, не вважаю їх непередбачуваними і катастрофічними, - коментує «Дню» Мирослава ЛЕНДЬЕЛ, доктор політичних наук, проректор УжНУ. - Перш за все, розвінчаю міф про рекордно низьку явку виборців на Закарпатті: показник майже в 49 % є вищим, аніж середній по Україні і вищим, аніж під час парламентських виборів 2014 р. і лише дещо нижчий, аніж в сусідніх областях.
По-друге, у більшості міст регіону прізвища ймовірних міських голів були цілком прогнозованими, враховуючи відсутність сильних конкурентів і сталі взірці політичної культури в цих громадах. Основний сюрприз принесли перегони в обласному центрі, де в другий тур, ймовірно, не потрапляє М. Качур, висуванець «БПП-Солідарність», що пояснюється, на жаль, вже традиційною для Ужгорода «надпропозицією» кандидатів, нездатністю політиків, які вважають себе реформаторами, домовлятися, а отже, створенням шансу для політиків, які мають сталий електорат, починаючи з 1990-х рр. (Відповідно до даних паралельного підрахунку голосів до другого туру потрапляють Богдан Андріїв і Сергій Ратушняк).
Водночас проходження до обласної та місцевих рад, зокрема тієї ж ужгородської, широкого спектра політичних сил, включно «БПП-Солідарність», «Батьківщини», «Свободи», «Самопомічі», «Відродження», «Нашого краю», «Єдиного Центру», специфічної для Закарпаття угорської партії перевірить місцевий політикум на вміння створювати коаліції, шукати консенсус щодо важливих для області питань і, врешті-решт, для контролю над діями місцевих голів, які категорично не сприймаються великою частиною громадян (Однак, все це буде мати значення у випадку, якщо будуть проведені серйозні розслідування оприлюднених порушень під час виборів, що підтвердить чи, навпаки, спростує їх легітимність. Лише в цьому разі можна буде говорити, що результатом місцевих виборів у регіоні стало підвищення рівня політичної конкурентності, а, отже, створення шансу, що під час перегонів 2017 р. (у випадку успіху децентралізаційної реформи) склад рад та «мерського» корпусу буде якіснішим. Меню 2015 р. відображає реальний стан політичної культури закарпатців, у середовищі якої конкурують елементи активізму з сильними патріархальними традиціями.
Author
Василь ІльницькийРубрика
Політика