«Завдання – привести Київ до ладу»
«День» побував на столичній дільниці, де проголосував міський голова Віталій Кличко, і розпитав киян про їх очікування від виборів
Київський ліцей імені Івана Богуна, в якому розмішена дільниця №800615, знаходиться у самому центрі міста – у Печерському районі – людному та активному. Проте, ці характеристики не вплинули на досить низьку явку громадян, яка відображає загальну тенденцію по всій столиці України. Місто, яке збирало сотні тисяч людей на акції протесту під час Євромайдану, сьогодні виглядає пасивним. Можливо, киянам не здається місцева битва настільки принциповою, можливо, вони не бачать достойних кандидатів або просто незгодні з діяльністю міської та державної влади? На печерській дільниці станом на 12.00 з 2324 зареєстрованих виборців проголосували лише 300 людей. Якщо спостерігати за тими, хто йде голосувати за міського голову у другому турі, то це, переважно люди старшого та похилого віку. Молодь не дуже активна.
Однак, навіть ті, хто йдуть, мають рішучий настрій і знають про важливість дотримання свого громадянського права – голосувати та обирати владу. «Я впевнений, що мій голос може вплинути на ситуацію в місті, - коментує «Дню» молодий чоловік В’ячеслав, який разом із дружиною та маленьким сином прийшов зробити свій вибір. - Більше того, якщо цього не зроблю я, тоді хто? Я роблю свій вибір заради підростаючого покоління. Бо якщо ми будемо пасивними під час виборів і вважатимемо, що наш голос нічого не змінить, ситуація може розвиватися дуже погано. Я тільки вчора повернувся із відрядження у зоні АТО і розумію, якщо я не проголосую, ніхто цього за мене не зробить».
Відповідаючи на питання «Дня», яким він бачить міського голову столиці, киянин відповідає: «Для мене при виборі кандидата були важливі його попередні дії та те, як він себе вже зарекомендував. Адже у нас в політиці забагато людей, які вміють красиво говорити, але ситуація стає все гірше, бо за цими словами нічого не стоїть. До того ж, для великого міського управлінця важлива команда – чесних професіоналів. Мер Києва має бути сильним менеджером із розумінням, що його задача – забезпечення життя та розвитку мегаполіса і найголовнішого міста в країні».
Поспілкувалися із «Днем» подружжя старшого віку Ірина та Григорій. «Не можна бути байдужим стосовно виборів. Найголовніше – брати участь у життєдіяльності нашої держави та міста», – коментують вони. За словами киян, «можна ображатися на всіх політиків, чиновників і т.д. – що і роблять багато українців». «Але зміни в країні не можуть пройти швидко, - продовжують вони. - По-друге, як можна себе почувати спокійно, сидячи на дивані, коли в цей же час українські військові гинуть на фронті. По-третє, окрім нас ніхто нічого для України не зробить. Є агресор, який хоче нас знищити, є Європа, далека від наших проблем, хоча нам і цікаво буди разом із розвинутими країнами. Тож рухати розвиток та зміни маємо ми – українці. Хоча б чесно приходити на вибори та висловлювали свою думку – без цього демократія не працюватиме». Подружжя ділиться, що всіх своїх знайомих вони агітували йти на вибори, а тих, хто відмовлявся, присоромлювали.
Розповідаючи про своє розуміння ролі столичного мера, Ірина та Григорій розповіли: «Коли ми робили вибір, для нас в першу чергу була важлива особистість кандидата, його порядність та зроблені ним справи. Люди можуть казати, що вони не бачать жодних змін. Але ми їх бачимо та відчуваємо – стало менше мишачої метушні з приводу комунальних послуг. Партократи більше не стоять біля рупору та не розповідають про свої проблеми. Звичайно, тарифи збільшились, але завдяки цьому, можливо, ми навчимося економити. На нашу думку, мер має збирати свою ефективну команду, керувати очільниками районів, правильно реагувати на їх діяльність. Звичайно, київський голова має не латати асфальт та труби, а бачити перспективу та залучати інвесторів для розбудови столиці».
Ще одне подружжя киян – Олександра та Євген, які прийшли на вибори із маленькою онукою, поділилися із «Днем», що вони, як і всі їх знайомі, поставилися до виборів відповідально. «Ми прийшли на вибори, бо хочемо, щоб щось змінилося в житті країни та нашого міста. Сподіваємося, що наш голос насправді може вплинути на це. Але ми б порадили абсолютно всім політикам: якщо вони вестимуть себе так само безвідповідально і забуватимуть про інтереси держави, кількість громадян на виборах лише зменшуватиметься – люди виходитимуть на Майдан», - ділиться подружжя своїми настроями.
«Свого кандидата ми обирали, керуючись його реальними справами, а не беззмістовними та нічим не підкріпленими заявами, - продовжують кияни. - На нашу думку, найважливішим для мера є чесність, вміння працювати з людьми, професіоналізм та некорумпованість. І сьогоднішні кандидати лише частково підходили під ці критерії. До того ж, на багато питань вони просто не відповідають».
А в цей час, коли ми вже закінчували спілкуватися із виборцями, на дільницю якраз завітав діючий київський міський голова Віталій Кличко у супроводі брата Володимира та дружини Наталії Єгорової. У коментарі «Дню» боксер Володимир Кличко зазначив: «У місті очікувалася низька явка. Але громадяни обов’язково мають іти на голосування, оскільки це вибір майбутнього – свого, своєї сім’ї та міста. Тому це факт, що треба йти та зробити свій вибір, незважаючи на обставини та настрій».
Прийшовши на дільницю, Віталія Кличка чекала несподіванка – приємна чи ні – за нього говорила його щира усмішка. Молода дівчина із оголеним бюстом та і з плакатом у руках побігла до міського голови із криком: «Стоп сутенер!». Проте, не встигнувши насолодитися протестом, охоронці мера виставили її за двері. «Я багато чув і бачив. Але я не встиг помітити, наскільки ця дівчина була гарною. Та якщо вона хоче презентувати себе – хай презентує. У нас зараз відбувається політичне шоу, щоб привернути до себе увагу. Для цього використовують багато методів. Але погано, коли політики також використовують шоу, а не турбуються про проблеми, яких дійсно дуже багато. І тому ключове завдання – не шоу, а конкретними справами ми повинні змінювати наше життя. І тому ми робимо план, в найближчий час ми також презентуватимемо звіт про те, що на цей час було зроблено в Києві, а також наші подальші плани на наступний рік», - прокоментував ситуацію Кличко.
Відповідаючи на питання «Дня» щодо низької явки киян на виборах, Кличко зазначив, що на місцевих виборах завжди спостерігалася низька присутність громадян. «Багато людей також не знали, що буде другий тур. Мене вітали із «впевненою перемогою», але я повідомляв людям, що їх очікує другий тур виборів, тому треба прийти та підтвердити свій вибір. Багато людей дивувалися цьому, тому що такої інформації не було. Тому ми зробили все для того, щоб поінформувати людей, щоб вони прийшли».
Кличко також подякував виборців за підтримку та за волевиявлення. «Я вдячний киянам, які сьогодні зробили свій вибір. Я знаю, що багато людей віддали свій голос за мене, проте ще зарано говорити про результати. Та я вдячний всім, хто проголосував за мене і зроблю все, щоб виправдати цю довіру. У мене буде можливість переконати і тих людей, які голосували не за мене, що ми робимо все відкрито, чесно і прозоро», - зазначив він.
Спілкуючись із пресою, київський міський голова також повідомив про свої цілі в разі перемоги на виборах: «Наше ключове завдання – привести Київ до ладу. Тому що багато років гроші у місті розкрадалися, не інвестувалися, і тепер ми бачимо, в якому стані знаходиться інфраструктура, дороги. Ми бачимо, як неефективно працює Київ. Але в цьому році ми на 30% збільшили бюджет міста за рахунок відкриття всіх процесів. І ті гроші, які колись прилипали до рук нечесних чиновників, зараз надходять у бюджет. В той час як ВВП в країні впав на 10%, ми збільшили надходження на 30%, і це тільки початок. Ми почали інвестувати в дороги, освіту та залучати гроші, щоб Київ по-справжньому відповідав вимогам сучасного міста. Щоб почистити «авгієві стайні», потрібен час, і для цього ми підбираємо команду, нові технології, звертаємось до іноземних фахівців. І ми вже заклали фундамент».
Віталій Кличко також анонсував кадрові перестановки у місті: «Однозначно ми проводитимемо зміни у керівництві міста, районів та комунальних підприємств. Ми знаходимо нових людей на зміну тим, хто показав поганий результат роботи. Однозначно буде використано досвід найкращих міст світу – бюджет міста розробляла іноземна компанія, використовуємо технології Smart City. Зараз проходитиме конкурс на головного архітектора міста і я звернувся до мера Лондона, Венеції, Мюнхена та Берліна, щоб вони прислали до нас людей для конкурсної комісії».
«День» також поспілкувався із соратником Кличка, народним депутатом України від «БПП» Сергієм Алексєєвим, який, за інформацією ЗМІ, займався юридичним супроводом виборчої кампанії. «На сьогодні вкрай важливо для всіх киян, які хочуть зберегти в Києві спокійну та стабільну ситуацію, прийти та проголосувати. Бо саме так працює демократія». Відповідаючи на питання, чи не є низька явка киян реакцією на дії влади, яку сьогодні представляє Алексєєв, народний депутат відповів в унісон Віталію Кличку: «Вибори у два тури – це новація, до якої люди не встигли звикнути, тому продемонстрували низьку явку по всій країні». «Двотурова система була закладена у коаліційній угоді. Але є певні нюанси: коли є дуже великий розрив між першим та другим кандидатом – більш ніж у 20% - мабуть, у майбутньому, необхідно змінити правила гри. Можливо, потрібно прийняти відповідну поправку, щоб у такому разі вибори не проводити», - додав він. Проте, на жаль, говорячи про можливі зміни у виборчому законодавстві, депутат не зауважив, що у даному випадку у першому турі виборців велику роль можуть зіграти технічні кандидати, «розпорошивши» голоси конкурента діючого мера.
Фото Руслана Канюки, «День», Миколи Тимченка, «День»
Author
Дмитро КривцунРубрика
Політика