«Бо був аварійний...»
Знесено будинок Оксани Петрусенко
Не встигла громадськість міста Ірпеня на Київщині оговтатися після знесення будинку Максима Рильського, як новий шок. Знесено будинок знаменитої співачки Оксани Петрусенко. Дослідник її життя і творчості Микола Кагарлицький зазначає у книзі «Легендарна Оксана Петрусенко»: «Оксана Андріївна любила свою дачу в Ірпені, скромну під залізною покрівлею, із сарайчиком для палива, криницею, погребом, кількома сотками землі під городину й квіти».
Поет Леонід Вишеславський згадував: «Оксана Андріївна сама усвідомлювала і завжди, коли бувала чимось схвильована або ж чимось подивована, мимоволі починала співати й обов’язково українську пісню. Поза цими піснями вона не існувала. Здавалося, вони були для неї спеціально створені і лише очікували її багато років. Українська народна пісня і голос Оксани Петрусенко — ось одна з найдосконаліших гармоній у світі!»
Представлення четвертого видання художньо-документальної повісті Миколи Кагарлицького «Легендарна Оксана Петрусенко» 2007 року в київському Будинку вчителя зібрало велику кількість шанувальників співачки. Були там і ірпінці. А після смерті Петрусенко минуло майже 67 років. Чи пам’ятатимуть нинішніх зірок за півстоліття після їхньої смерті?
М. Кагарлицький писав: «В ірпінському сосновому царстві співачка раювала — соснове повітря потрібне було їй, а ще більше синочкові Володі. Дуже любила вона росяними ранками та місячними вечорами блукати сосновим бором, наслухати птаство. Як свідчать сучасники, її завжди бачили з квітами в руках».
Оксана Петрусенко придбала собі дачу 5 вересня 1935 року за 1700 карбованців. Микола Кагарлицький вказує, що будинок був розташований на розі вулиць Ірпінська, 9 — ІІІ Інтернаціоналу, 27. Секретар Ірпінської краєзнавчої комісії, нині, на жаль, покійна Наталя Синиціна встановила, що нинішня адреса колишньої дачі Петрусенко — ІІІ Інтернаціоналу, (тепер Соборна) 81.
Зараз колишня дача Оксани Петрусенко належить Віктору Соколовському. Відділ культури, національностей і релігій Ірпінської міськради повідомив йому, що будинок є пам’яткою культури і перебуває під охороною. Власне, сам будинок уже перебував за високою залізною огорожею. Огорожу наростили, очевидно, щоб не було видно, що за нею діється, і будинок знесли.
Власник садиби має довідку від котрогось із приватних БТІ, що стан будинку був аварійний. Але чому Віктор Броніславович не звернувся до влади з проханням допомогти відреставрувати пам’ятку культури?
Що робити тепер? Чи реально відновити будинки Максима Рильського й Оксани Петрусенко? Мабуть, єдине, що можна зробити, це встановити там пам’ятні кам’яні знаки із зображенням будинків і їхніх знаменитих власників.