Літо. Мистецтво. Пам’ять
Наприкінці червня фінішує наша щорічна адаптація до літа. Ми вже пережили перше сильне підвищення ртутного стовпчика в термометрі, ми вже в літі. І це впливає на різні аспекти нашої діяльності. «День» дізнався, в який спосіб теплий сезон пов’язаний із попитом на книжкову продукцію, сприйняттям буденних явищ; наскільки важливою є національна пам’ять; що відбувається в художньо-мистецькому житті столиці та чим себе розрадити ввечері.
Ігор ШУРПАН, працівник книгарні «Книгоманія», Житомир:
— Найвагоміший негатив для нас зараз — це літній період загалом, маю на увазі навіть не певний конкретний тиждень. Адже метеорологічні умови спонукають міських жителів вириватися із бетонних джунглів і прагнути відпочити десь поближче до справжньої природи. Тому ми, книготорговці, підприємці, які безпосередньо залежать від кількості зацікавлених нашими послугами людей, маємо наразі зниження показників відвідування книжкових крамниць. як наслідок — падіння попиту на книжкову продукцію. Це засмучує. Але ми розуміємо, що такі сезонні тенденції є закономірним явищем, яке не несе в собі глобальну загрозу книготорговельній справі. Тож продовжуємо працювати, прагнучи за будь-якої ситуації забезпечити споживачам вільний доступ до найкращої продукції. А коли постійно зайнятий своєю справою та переймаєшся результатами, то часу на аналіз поточних подій на предмет їхньої «хорошості» чи «поганості» іноді бракує. Просто намагаєшся добре виконувати свою роботу, постійно варячись у ній.
Оксана РЕМЕНЯКА, мистецтвознавець:
— Для мене особливо важливою та енергетично надзвичайно потужною подією стала кампанія «Не дамо згасити свічу пам’яті», присвячена Голодомору 1932—1933 років, яка стартувала 19 червня біля Меморіалу пам’яті жертв голодоморів в Україні. Це знакова подія для нашої держави, вона свідчить про рівень свідомості українців, які, незважаючи ні на що, знають і розуміють, що таке почуття власної гідності, яку вагу і силу для становлення громадянського суспільства має національна пам’ять.
Дуже радує той факт, що у Києві вирує мистецьке життя. Зараз відкрилося чимало художніх виставок, серед яких у першу чергу варто назвати виставку Молодих українських художників (МУХи-2010), організовану Інститутом проблем сучасного мистецтва, і виставку живопису «Насіння оливи», якою розпочав свою діяльність Центр сучасного мистецтва М17. Вбачаю хороший заряд у таких заходах. Часто столиця започатковує нові ідеї, які потім поширюються серед інтелігенції всієї країни. Тож радіймо тому, що в нашому місті постійно щось створюється, вигадується, захоплює публіку, формує різні смаки.
Арсеній ФІНБЕРГ, куратор проекту «Цікавий Київ»:
— Літо взагалі загострює наше сприйняття. Особливо це відчутно саме наприкінці його першого місяця. Буденні речі, які постійно мають місце у нашому житті, якось видозмінено постають в іншому світлі, чіткіше усвідомлюються. Мабуть, зміни погоди впливають на роботу рецепторів. Сильна спека, яку ми нещодавно біль-менш успішно пережили, ще раз ствердила мене у думці: найпрекрасніше, що може статися з тобою в літній сезон і дати змогу сповна, без нещасних випадків, насолодитися всіма плюсами теплої пори року, — це можливість на цей час перебратися жити за місто, на повітря. Або, на крайній випадок, якнайчастіше на таке повітря виїжджати. Рятуватися від спеки та отримувати позитивні емоції допомагає також правильно приготований натуральний лимонад із льодом.
Автомобіль — те, що є левовою часткою втілення вищеописаної літньої мрії міського жителя, — водночас безпосередньо в мегаполісі створює мешканцям додаткові, м’яко кажучи, незручності, які в літній період просто вбивають. Мене, наприклад, минулі декілька днів остаточно переконали: як Київ неможливий без Подолу, так і Петрівка неможлива без автомобільних заторів. Ці «пробки» тут — неминуче київське явище нашого століття, якого вже неможна позбутися. Єдиний вихід: їхати раніше або перечікувати.
А тим, хто все ж таки змушений постійно перебувати в місті та стомлюється від робочої суєти, раджу час від часу відвідувати екскурсії «Цікавого Києва», завдяки яким завжди можна добре провести вечір, дізнатися щось цікаве про місто, збагатитися хорошою інформацією і, звісно, покращити настрій.