Мистецтво відповідати за свій вибір
Головними подіями цього тижня, які обговорюють удома, на вулиці, в транспорті, безперечно, стали створення нової коаліції та обрання спікера Верховної Ради України. Щоправда, інтерес до політики дещо нижчий, ніж раніше, як і менше сподівань, що нова угода між політиками принесе довгоочікуване поліпшення в країні. Щодо антикризових заходів, які пообіцяла нам Юлія Тимошенко у середу ввечері в прямому ефірі телебачення, то це дещо вселяє надію. Усе це хороші новини, якщо не враховувати не зовсім оптимістичний настрій українців щодо політичної кризи, яка, як зауважила прем’єр-міністр, іде на спад, та економічної кризи, від якої люди чекають чергових «сюрпризів». Але знову ж таки, добре, що кожен тиждень нас наближає до Нового року, бо, як завжди, у передноворічні дні ми покладаємо надії на те, що всі проблеми залишаться в минулому, тобто в старому році. Святковий настрій жителям Тернополя створює новорічна ялинка, яка зазеленіла цього тижня на головному майдані обласного центру, а ще — суботній день, коли ми відзначаємо одне з найтаємничіших свят — Святого Андрія Первозванного. За народним повір’ям, сьогодні можна передбачати майбутнє. То ж сподіваємось, що воно буде лише світлим і радісним.
Оксана ШЛЮСАР, адміністратор Тернопільського центру консультування мігрантів, тренер з питань запобігання нелегальній міграції та протидії торгівлі людьми:
— Цей тиждень у мене був насичений приємними подіями. Щирі вітання, світлі побажання з нагоди дня народження, можливість відчути позитивні емоції, що надихають, радують, очищують, піднімають увись і спонукають до дії та руху. Завдяки цьому я наповнена силою любові, ентузіазмом, радістю.
Цей тиждень — це і мої будні. Щоденні клопоти й турботи про тих, кого люблю. Бо саме турбуючись про інших, відчуваю, що живу. Для мене щоденність не є чимось нудним. Це, швидше, джерело взаєморозуміння, співучасть. Я не вважаю чимось неприпустимим зберігати у собі якусь частину дитячості, мрії. Шукаю і знаходжу гармонію в усьому, що мене оточує. Бо щоб отримувати — потрібно віддавати, і щоб любити — потрібно залишатися собою. Я не належу системі, я бачусь з людьми, яких люблю, дію так, як хочу, читаю книги, які мені цікаві й роблю те, що мені подобається. Я вмію виношувати ідею, втілювати її і отримувати професійний «кайф» від вдалого виконання. Я отримую задоволення від зустрічей і спілкування, націлена на отримання нового досвіду, на можливість втілення в життя нових ідей.
А що поганого? На базі Тернопільського центру консультування мігрантів діє Всеукраїнська «гаряча лінія». Щодня нам з питань міграції телефонує 30 – 40 людей. Складається таке враження, що усі хочуть виїхати за кордон. Хоча ми, надаючи консультації, пояснюємо, що економічна криза є в усьому світі.
Загальнополітична нестабільність держави відлякує інвесторів від вкладення коштів у соціальні проекти. Ідеться і про зарубіжні фонди, і про українські, і про бізнес-структури, і про державні установи, які на правах соціального партнерства могли б працювати спільно, взаємопов’язано. Прикро, що багато ідей, актуальних і для населення Тернопільської області, і для країни в цілому, запропонованих нами, залишаються зараз поза увагою.
Мистецтво жити багато в чому залежить від здатності перемагати власне безсилля. Думати, вирішувати, діяти і відповідати за свій вибір і повноцінно проживати кожну мить життя.
Степан БАРНА, депутат Тернопільської обласної ради:
— Найпершим і найбільшим позитивом цього тижня є закінчення коаліціади. Вдруге увійшовши в парламентську річку, Володимир Михайлович відразу ж оголосив про створення коаліції БЮТ, НУ-НС та блоку Литвина.
Володимир Литвин — досвідчений гравець. До того ж він наразі вигідний усім політичним ваговикам. Для України такий спікер також вигідний. По-перше, він проти ліквідації інституту президента і переписування Конституції. По-друге, він також вважає, що час припинити гризню, взятися за розум і спільно, не зважаючи хто ти і під яким кольором прапору йдеш, боротися з фінансовою світовою кризою. Мені, як, напевно, й більшості громадян України, вже набридло спостерігати за тим, як політики, замість вирішення болючих проблем суспільства, гризуться між собою. На якийсь час уся наша країна перетворилася на суцільне політичне ток-шоу, крапку в якому має шанс поставити нова коаліція.
Щодо Тернопільщини зокрема, то політична криза продовжує накладатися на економічну й створювати гримучу суміш. Так, ще наприкінці листопада голова Тернопільської облдержадміністрації Юрій Чижмарь зробив подання до Верховної Ради України щодо призначення позачергових виборів депутатів Тернопільської обласної ради. Хоча ситуацію, що склалася в Тернопільській обласній раді, можна ще врятувати шляхом консолідації зусиль довкола боротьби з економічною кризою. Бо люди не питають, хто і під яким прапором прийшов до обласної ради, вони чекають вагомих рішень від тих, кого обирали. Маю надію, що все ще владнається. Але для цього потрібно сісти за стіл переговорів і дійти висновку за трьома критеріями: економічним, юридичним та правовим.
Найперше, економічним. Арифметика досить проста: один заступник обласного голови на рік «з’їдає» до 180 тисяч гривень обласного бюджету. Коли врахувати, що при нинішньому голові обласної ради три заступники, то витрати на них досить вагомі. Слід зазначити, що досі з роботою цих трьох успішно справлялося двоє заступників, хоча, як на мене, поставлені завдання зможе виконувати й одна людина. Крім того, депутати Тернопільської міської ради, зважаючи на економічну кризу, цього тижня завели мову про скорочення їхньої чисельності. Як на мене, справедливо. Адже чим депутати кращі від пересічних громадян, які нині переживають масове скорочення. Так, у Тернопільській області наразі на одне робоче місце претендує 14 осіб. Але це тільки початок. Економісти прогнозують звільнення на окремих підприємствах Бережанського, Чортківського районів. Люди у відчаї. Медики б’ють на сполох: 90% населення країни перебуває в глибокій депресії. Зростає кількість суїцидів. А влада нічого не робить.
Іван ГЕРЦ, заслужений працівник освіти України, директор Тернопільського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді:
— Головною і хорошою подією цього тижня у житті Тернопільського обласного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді стало 60-річчя юннатівського руху на Тернопільщині. Відзначити цю дату зібралися юні натуралісти різних поколінь. Нині юннатівський рух області налічує майже 20 тисяч школярів. Якщо пов’язати роботу позашкільних закладів, до яких належить і наш центр, із ситуацією, яка зараз в країні, то скажу одне, на жаль, але знову вона знаходить своє негативне відображення на бюджетній сфері, зокрема, освітянській. Буде прикро, якщо нам доведеться говорити дитині, що ти не можеш прийти до нас на заняття тому, що, наприклад, керівник гуртка не має можливості займатися, чи йому зменшили кількість годин. Дитині це важко зрозуміти. Наші діти — діти незалежної України. Як нам дивитись їм у вічі? Як нам пояснити дитині, чому батько не має роботи, чому мами немає вдома, бо вона поїхала за кордон? Потрібно робити усе можливе, щоб ця дитина росла в сімейному, родинному колі. Достатньо було ці родинні стосунки десь надломити, як ми бачимо наслідки — соціальне сирітство, бродяжництво, наркоманія, я вже не кажу про проституцію, оці страшні нові хвороби... Це наслідок нашої соціальної політики.