ЩО ХОРОШОГО? ЩО ПОГАНОГО?
Зазіхання на «святе»Візит Володимира Путіна в Україну, українського Президента — до Туркменістану, події в Киргизстані, зміни до бюджету — ось ті основні події тижня, на які звернули увагу наші експерти. Детальніше про це — в щотижневій рубриці «Дня».
Дмитро КРИКУН , журналіст МГО «Інтерньюз-Україна»:
— На цьому тижні найголовніше — країна побачила бюджет, за яким пропонує їй жити нова влада. Він виявився несподіваним майже для всіх політичних сил. Комуністи не сподівалися, що він перевершить своєю соціальністю їхні найбурхливіші фантазії. Бізнес- фракції до останнього не вірили, що уряд Тимошенко зазіхне на «святе» — їхні податкові пільги, вільні економічні зони та технопарки-годувальники. Прибічники «режиму Ющенка — Тимошенко» в парламенті не вірили, що їхньою думкою нова влада знехтує так само, як нехтувала парламентсько-урядовою коаліцією влада стара.
Вважаю добрим те, що в будь-який спосіб бюджет буде обговорюватись. Вважаю поганим, що попри обіцянки прозорості нова влада діє так само волюнтаристськи, як і її попередники. І не лише в сенсі розробки змін до бюджету...
Руслан СТЕФАНЧУК , професор Хмельницького університету управління та права:
— Варто почати з хорошого. У Хмельницькому — весна. Це не просто добре, це — прекрасно! У нас, в Україні, з’явилися певні перспективи на покращання життя. Дуже сподіваюся, що приймуть зміни до бюджету. Зі світових новин до хороших варто віднести події в Киргизстані — у братських народів почалося пробудження свідомості.
Просто неймовірною є історія про п’ятирічну Настю Овчар, яка винесла з палаючого будинку свою дворічну сестричку. Це дитина, якій, на мою думку, треба присвоїти звання Героя України. Одразу ж! І погано те, що на неї звернули увагу тільки на третій день, коли всі ЗМІ почали бити на сполох. Що ще поганого? Те, що так і не вдалося вирішити питання поставок туркменського газу в Україну на нашу користь: Туркменія відмовила нам у зниженні ціни за газ.
Олена ЧАЛЬЦЕВА , доцент кафедри політології Донецького національного університету:
— Для країни вважаю важливим візит російського президента Володимира Путіна. Встановлення взаєморозуміння між двома президентами зараз украй необхідне для України та Росії. Російсько- українські відносини в даний момент знаходяться на складному етапі свого розвитку. По-перше, тому, що Росія робила ставку на президентських виборах в Україні на провладного кандидата. По-друге, прихід до влади нової політичної сили привів до зміни акцентів у зовнішній політиці української держави. Після президентських виборів Україна активізувала свою зовнішньополітичну діяльність в основному щодо Європейського Союзу. Така досить інтенсивна євроактивність і прагнення негайно запустити інтеграційні процеси (особливо інтеграцію до НАТО) негативно позначаються на російсько-українських відносинах.
Володимир МАТВЄЄВ , журналіст:
— Надзвичайно важлива подія — це великі заворушення в Киргизстані. Чому заворушення, а не революційні події? Бо важко сказати, чи те мародерство, яке їх супроводжує, — провокація влади, чи мародерство є мародерством. Однак сьогодні ми можемо констатувати, що режим Акаєва закінчив своє існування. Мабуть, відродженню він уже не підлягає. Говорять, що ця подія сталася завдяки сценарію, який відбувся в Україні. Однак у Киргизстані опозиція не претендувала на владу. Крім того, ситуація в цій країні потребує певного посередника для залагодження конфлікту. І тут зацікавлені всі. Зокрема, той великий гравець, який грає й на нашому полі. Як ми бачимо сьогодні, навряд чи випадковим є останній інцидент із російським десантним кораблем. Росія хоче впливати на події на всьому пострадянському просторі. Та ж Росія, як ідеться у заявах, претендує й на роль посередника в конфлікті в Киргизстані.
Відбувся візит Володимира Путіна в Україну. Йому давали різні оцінки. У цілому — позитивні. Однак візит Віктора Ющенка до Туркменістану — не дуже вдалий. На жаль, Україна не одержала зниження ціни на туркменський газ. Хоча сьогодні говорять, що йдеться про інше: як саме розраховуватися й так далі. Росія теж блокує прямі поставки газу з Азіатського регіону й хоче бути основним посередником між азіатськими країнами та Європою. Тому відмова не стала несподіванкою.
Для мене особисто, як і для єврейського народу, надзвичайно важливим стало святкування свята Пурім — свята перемоги єврейського народу над антисемітами. Великого удару по Ющенку та демократичній частині його оточення завдав під час виступу на «5 каналі» народний депутат Олег Тягнибок. Він сказав, що й росіяни, й німці, й євреї — окупанти України. Ми пам’ятаємо й те, що він говорив улітку минулого року про окупантів на Івано-Франківщині. І то було страшне. Це викликало досить сильну та справедливу реакцію з боку національних менших і, зокрема, Єврейської громади України. Лідери єврейських громад та організацій України є одностайними в тому, що такі виступи не можна показувати по ТБ.