Перейти до основного вмісту

Тут пройшло його дитинство

У польському Улючі відзначили 200-річчя Михайла Вербицького
28 травня, 19:28
БІЛЯ 500-річної ДЕРЕВ’ЯНОЇ ЦЕРКВИ ВОЗНЕСІННЯ ГОСПОДНЬОГО НА ГОРІ ДУБНИК ВИТАЄ ДУХ МИХАЙЛА ВЕРБИЦЬКОГО

200-річчя від дня народження автора Державного Гімну України Михайла Вербицького відзначили цими днями в селі Улюч Підкарпатського воєводства Польщі, де служив парохом його батько, де він був охрещений і де, донедавна вважалось, що й народжений.

Композитор, греко-католицький священик Михайло Вербицький народився 4 березня 1815 року в селі Явірнику Руському недалеко від Перемишля на території сучасної Польщі. Про це вже достеменно відомо завдяки знайденому документові у Львівському центральному історичному архіві, а в Улючі пройшло його дитинство. Це село над Сяном, яке було колись українським і пережило страшну трагедію — акцію «Вісла». Майже всіх його жителів було виселено з цього села, одних — на територію сучасної України, інших — на північ Польщі, а хати спалено.

Із давньої забудови села залишився лише один будинок і 500-річна дерев’яна церква Вознесіння Господнього на горі Дубник, а всього в Улючі, де до цієї трагедії проживало понад дві тисячі мешканців і було 350 дворів, тепер лише кілька хат. Утім, збереглася церква, яку будували улючани в 1510 — 1517 роках, і вона вважається найстарішою дерев’яною церквою на території Польщі. Прилітають тепер до неї улючани та нащадки вивезених і вбитих односельчан із різних куточків Польщі, з України, з далекої Америки. Цього року вони вже удвадцятьп’яте провели свій улючанський з’їзд, свій храмовий празник і всі разом відзначали 200-річчя від дня народження їхнього великого земляка — отця Михайла Вербицького.

1990 року, коли улючани лише починали гуртуватись і провели свій перший з’їзд, біля церкви на Дубнику встановили меморіальну дошку з написом про те, що в цьому селі народився великий композитор, автор мелодії «Ще не вмерла Україна» Михайло Вербицький. А ще 1938 року молодь села Улюч вирішила поставити пам’ятник отцю Михайлові Вербицькому, вже навіть підготували площу для нього, але втіленню цього задуму перешкодила війна.

Історія, на жаль, повторюється. І зараз, коли українці заговорили про гідне вшанування автора мелодії свого державного славня, знову перешкодила війна. Принаймні у Львові, де планувалося цього року відкриття пам’ятника Михайлові Вербицькому, це питання залишається відкритим, а пам’ятник йому варто поставити й у Явірнику Руському, де він народився, і в Улючі, де проходило його дитинство, й у Перемишлі, де він навчався музики, й у Львові, де він формувався як душпастир.

....Цікаво, що село Улюч дало Україні ще одну видатну особистість — отця Івана Могильницького, видатного церковного діяча першої половини ХІХ століття, першого ректора Дяко-вчительского інституту в Перемишлі, автора першого на західноукраїнських землях «Букваря славено-руського язика», «Катехізису малого» та першої в Галичині граматики української мови — підручника «Граматика язика словено-руського».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати