Житло муз у селищі Рокині
Олександр Середюк — засновник унікального Музею історії сільського господарства Волині35 років збирає Олександр Миколайович Середюк реліквії української минувшини, які стали житлом муз у селищі Рокині, що в Луцькому районі. Натхненністю історика, завзяттям і обдарованістю на порожньому місці його руками створено справжнє диво. Це — Музей історії сільського господарства Волині, єдиний музей такого типу в Україні. Всі експонати зібрав власноруч, ціною організаторських зусиль та численних піших туристично-краєзнавчих походів і експедицій, мандрівок і поїздок, зустрічей із старожилами краю і любителями реліквій. І не один музей, а три: центральна експозиція, що експонують у семи залах у приміщені Рокинівського будинку культури, експозиція просто неба — «Козацький зимівник» та Музей вітряних млинів у вітряку.
Тут кожний камінчик, кожний, здавалося б, незначний уламок сивої давнини відкриває таємничу завісу історії.
Цей дивовижний музей він створив самотужки. Лише в оздобленні та художньому оформленні тематики йому допомагали фахівці: художники, столяри, скульптори, яких він сам шукав і підбирав для втілення своїх ідей. Решта — результат організаторських здібностей, пристрасті характеру, творчої непосидючості й таланту, старання і фанатичної закоханості у свою справу.
У музеї О. Середюк започаткував вивчення й відтворення родинного і суспільного життя українців, яке супроводжується проведенням різних обрядів. Так, уже кілька років поспіль в експозиції просто неба, з ініціативи Олександра Миколайовича, односельчани й гості мають можливість взяти участь у такому святі як «Андріївські вечорниці», в обряді «Охризування», трудовому частуванні «Щоб хліб родив», «Різдвяний вечір — Свят-вечір», «Колядки, щедрівки», «Колодію — маю на тебе надію», «Ярило — весняне рівнодення», «В ніч на Купала» та інших. За його сценаріями волинськими та українськими телеканалами знято відеострічки, сюжети, які часто демонструють на телеекранах.
На підставі найсучасніших досліджень написав тематико-експозиційний план та створив новий зал «Історія української державності», де відвідувачі можуть уявно пройти по етапах народження, розвитку та становлення державності нашої країни.
З 1989 року на території Рокинівського дендропарку О.М. Середюк започаткував створення експозиції просто неба — «Козацького зимівника», в якому розміщено пам’ятки древнього дерев’яного будівництва. Олександр Миколайович відшукав і перевіз вітряний млин, курну хату (1875р.), дводільну поліську хату, кузню, збудував господарські забудови (клуні, оберіг, хлів-стодолу, льох, дровітню тощо). Придбавши коней, побудував вольєр для вигулу тварин, заклав фруктовий сад. 2010 року відшукав ще одну унікальну споруду — хату 1804 року, що знаходилася в с. Острів’я Шацького району. І знову ж таки власними силами перевіз її. А у жовтні цього року реставраційна бригада (О.Устимчук) встановила унікальну пам’ятку минулого в експозиції просто неба.
Майже за власний кошт спорудив каплицю на унікальному місці позитивної енергії, де відвідувачі проводять не тільки християнські обряди, а й отримують зцілення духовно й фізично.
Згодом задумав обладнати на березі Рокинівського ставка Волинську Січ, де пануватимуть козацькі звичаї і права, навчатимуть юнаків козацьких бойових мистецтв. Так званий екомузей — це вдале поєднання музею просте неба, тобто скансену і природного заповідника. Таким чином, збагачують і доповнюють розпочату в стаціонарних залах експозицію. Численні відвідувачі музею мають змогу познайомитися не тільки з пам’ятками древнього житлового, господарського, монументального і посадибного дерев’яного будівництва, а й поринути у цікаву подорож заповідними стежками, де їх чекають несподівані прекрасні зустрічі з багатим світом природи. За власні кошти придбавши коней та іншу свійську худобу, він відтворив справжній «козацький зимівник».
Особливістю музею є те, що він постійно діючий. Для кращого сприйняття дозволяється доторкнутися до експоната, потримати його в руках, спробувати в роботі, покататися на конях, оволодівши навичками верхової їзди, постріляти з козацького лука, скуштувати справжнього козацького куліша та вареників, переспати на духмяному сіні, охолодитися в ставку чи на водоспаді швидкоплинної річки Сарни.
Цього року музей увійшов до першої десятки музеїв України з надання екскурсійних послуг.
Недаремно свого часу Олександра Середюка назвали Рокинівським дон Кіхотом, який завжди боровся з несправедливістю, жорстокістю та злом. І коли домашні йому дорікають, що він не побудував собі хати в Рокинях, де фундамент стоїть уже понад 20 років, то він з козацьким гумором відповідає, що збудував ціле козацьке село: з млином і церквою, кузнею і клунями, хатками та куренями. Відвідувачам там затишно і приємно пізнавати і відпочивати, насолоджуватися красою і милуватися минувшиною нашого краю. Адже дарувати людям радість — це найвищий прояв божественного покликання.