Країна, вільна від куріння
Більше попереджувальних зображень та менше доступу до куріння — які ключові зміни передбачає новий антитютюновий закон
Вперше за останні дев’ять років Верховна Рада повернулася до посилення антитютюнового законодавства. Символічно, що 16 грудня 2012 грудня набув чинності закон про заборону куріння у громадських місцях. А 16 грудня цього року парламент підтримав комплексний антитютюновий закон № 4358. За нього проголосували 317 народних депутатів. Проєкт закону підготували й ініціювали депутати профільного комітету з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування ВРУ. Також його підтримало Міністерство охорони здоров’я.
ПОТРЕБА В НОВОМУ ЗАКОНІ
Як було вже зазначено, востаннє парламент розглядав антитютюнові законодавчі ініціативи ще 2012 року. Запропоновані тоді законодавчі зміни (щодо нецінових норм захисту здоров’я громадян від шкоди тютюнових виробів та їхніх замінників) показали свою ефективність. Так, поширеність куріння в Україні знизилася на 20% з 2010-го до 2017 року. Проте ці норми вже вичерпали свій потенціал. Протягом 2017 року зниження куріння зупинилося, а станом на 2020 рік вперше за десять років в Україні зафіксовано зростання поширеності куріння серед молодих жінок та чоловіків (дані КМІС). Один із нових викликів — це агресивна реклама та поширення тютюнових виробів для нагрівання. За даними опитування КМІС, з 2019-го до 2020 року куріння ТВЕН серед молоді 18 — 30 років зросло втричі серед чоловіків і вчетверо серед жінок.
Експерти вважають, що поширеність куріння нагадує масштаби епідемії. Генеральний директор ВООЗ Тедрос Адхан ГЕБРЕЄСУС у зверненні до світової спільноти наголосив, що «якби тютюн був вірусом, його давно назвали би пандемією і світ використав би всі ресурси, щоб зупинити його».
Щороку внаслідок куріння помирає 85 тисяч громадян України, зокрема: 50 тисяч або 12% — від серцево-судинних захворювань, 23 тисячі або 25% — від онкологічних хвороб. Також це й економічні збитки для держави через передчасну втрату працездатного населення. Торік ця сума сягнула майже 5 млрд доларів — у ці втрати входить лікування хвороб, спричинених курінням, втрати економіки від ранньої втрати працездатності працівниками, соціальні виплати на час лікування курців або соціальне утримання внаслідок втрати працездатності від хвороб, які зумовлені курінням. У ЄС щорічна смертність внаслідок вживання тютюну становить майже 700 тисяч людей. А втрачені через куріння роки життя в ЄС обраховуються у 517 млрд євро щороку.
І що найгірше — залежними від тютюну стають діти. За дослідженнями ВООЗ, шість із десяти дітей, які зараз є курцями, пробували кинути курити впродовж останніх 12 місяців. Так само шість із десяти дітей намагаються кинути курити прямо зараз. Ухвалений парламентом закон № 4358 (доопрацьований) допоможе українським дітям та юнацтву кинути й ніколи не починати курити знову.
ОСНОВНІ НОВАЦІЇ
Мабуть, найбільш прогресивною нормою закону № 4358 «Про внесення змін до деяких законів України щодо охорони здоров’я населення від шкідливого впливу тютюну» його розробники вважають заборону продажу ТВЕН дітям, тобто особам до 18 років. Тепер ТВЕН вважатимуться тютюновими виробами, а не замінниками, псевдоцигарками абощо.
Також закон запроваджує комбіновані медичні попередження розміром 65% від розміру пачки (поєднання картинки і тексту); текстове медичне попередження розміром 30% від розміру пачки; текстове попередження 30% на упаковках електронних сигарет та рідин.
Закон забороняє рекламу, стимулювання продажу та спонсорство електронних сигарет, рідин, які в них використовуються, ТВЕН, пристроїв для споживання тютюнових виробів без їхнього згоряння, в тому числі пристрої IQOS, glo. Крім цього, забороняються сигарети й тютюн для самокруток та електронні сигарети з характерним смаком та ароматом. Зменшуються допустимі норми вмісту нікотину до 1 мг, смоли і монооксиду вуглецю — до 10 мг. Виробники тютюнових виробів тепер зобов’язані звітувати про склад своєї продукції. Закон запроваджує вимоги до вмісту і технічних характеристик електронних сигарет та рідин; забороняє тютюн для перорального застосування (за винятком вдихання чи жування). І що суттєво — забороняє куріння в усіх громадських приміщеннях (крім аеропортів), включно з пристроями для нагрівання тютюну, в тому числі IQOS, glо. Органи місцевого самоврядування отримують повноваження щодо визначення місць, вільних від куріння.
До речі, українці підтримують запропоновані антитютюнові зміни. За даними КМІС, 90% громадян підтримують розширення вільних від куріння зон, 92% громадян підтримують заборону продажу електронних сигарет дітям, також 87% підтримують заборону видимого розміщення тютюнових виробів і замінників у місцях продажу.
ВІДПОВІДНІСТЬ НОРМАМ ЄС
Тож ухвалений парламентом закон відповідає очікуванням більшості українців щодо посилення антитютюнових заходів. Також закон №4358 повністю відповідає і поглиблює виконання Рамкової конвенції ВООЗ щодо боротьби з тютюновою залежністю (ратифікована Україною 2006 р.); імплементує норми Директиви № 2014/40/ЄС щодо захисту здоров’я людей від шкоди тютюну та його замінників, яку Україна взяла зобов’язання запровадити відповідно до Угоди про асоціацію з Європейським Союзом ще до 2016 р.
Крім цього, завдяки підтриманому закону реалізується Указ Президента України № 722/2019 «Про цілі сталого розвитку на період до 2030 року». Пункт 3 Указу передбачає «забезпечення здорового способу життя та сприяння благополуччю для всіх у будь-якому віці».
Очікується, що завдяки нормам закону вдасться знизити поширеність куріння в Україні до рівня 15% 2025 року. Досвід ЄС також засвідчує, що реалізація Директиви ЄС № 40 суттєво знизила поширеність куріння за останні кілька років. Так, з 2014-го до 2020 рр. куріння серед дорослих знизилося на 13%, а серед підлітків — аж на 20%.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство