Міжнародні організації допомагатимуть зберегти історичну спадщину на Львівщині
Керівник Львівської ОВА прийняв делегатів ICCROM, ICOMOS та HERI
Зустріч Максима Козицького з представниками міжнародних організацій з охорони історичної спадщини відбулася сьогодні, 15 липня.
Керівник Львівської обласної військової адміністрації та директор департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОВА розмовляли з керівником програми з надання першої допомоги культурній спадщині у час кризи ICCROM Апарною Тандон, президентом ICOMOS Терезою Патрісіо та віцепрезидентом ICOMOS Зейнеп Гюль Унал.
Долучили до розмови й Василя Рожка – голову ЛОГО «Тустань», співзасновника «Штабу порятунку спадщини» (HERI), на запрошення якого, власне, в Україну приїхали представники щойно названих міжнародних організацій, які працюють над збереженням та охороною світової культурно-історичної спадщини.Мета зустрічі – налагодити співпрацю у сфері збереження культурної спадщини Львівщини у воєнний час. Про це повідомляє пресслужба ЛОВА.
«Від російських обстрілів вже постраждали сотні пам’яток України, – розповів гостям Максим Козицький. – І навіть на Львівщині маємо один випадок пошкодження сакральної споруди – йдеться про церкву Пресвятої Трійці, яка постраждала від ракетного удару 3 травня. Вибухова хвиля пошкодила три великі вітражі храму та десяток менших, вибила вхідні двері. Це вкотре доводить, що в Україні немає безпечних місць і всі наші пам’ятки – під перманентною загрозою. Тому ми дуже потребуємо допомоги як українських, так і закордонних фахівців, щоб зберегти та за потреби відновлювати нашу спадщину».


Директор департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОВА Олена Василько зазначила, що через війну роботи на багатьох об’єктах культурної спадщини області зупинилися: «Фінансування більшості державних програм припинилося. Але наші пам’ятки не можуть чекати до завершення війни і нашої перемоги, як би швидко це не сталося. Тому ми весь час шукаємо найрізноманітніші можливості за кордоном та налагоджуємо співпрацю з міжнародними колегами і профільними організаціями. Перемовини ведемо як щодо фінансової допомоги, так і щодо освітніх перспектив. Зараз до України прикуто дуже багато уваги, і це – великий шанс для наших фахівців поїхати на навчання, практики, майстер-класи, щоби перейняти світовий досвід, опанувати нові технології реставрації та консервації пам’яток».
Президент ICOMOS Тереза Патрісіо особливо наголосила на тому, що організації з охорони історичної спадщини готові працювати в Україні надалі, навіть попри війну, бо українська культурна спадщина є також спадщиною світовою, отож дбати про неї треба спільними зусиллями. «Ми готові надалі допомагати Україні у збереженні та відновленні культурних пам’яток, – сказала Тереза Патрісіо. – Для нас важливо, щоб цей процес тривав. І ми готові надавати наших фахівців для його пришвидшення. Також готові провести невеликі тренінги на локаціях пам’яток культури, під час яких наші спеціалісти розкажуть співробітникам цих закладів, як правильно боротися з вогнем, що є украй важливо у час війни». Під час зустрічі обговорювали перспективи навчання українських фахівців новітніх технологій реставрації та консервації, також – можливість проведення студентських реставраційних практик за кордоном. А ще йшлося про можливість отримання фінансової допомоги, аби продовжити та завершити реставрації, розпочаті перед повномасштабним вторгненням рф в Україну, та про перспективи отримання фінансової допомоги для реставрації об’єктів, які перебувають у критичному стані.
Довідково:
Міжнародний центр з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей (ICCROM) – міжурядовий орган, учасниками якого є держави – члени ЮНЕСКО. Серед іншого, центр вдається до експертної оцінки стану збереження об'єктів, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, допомагає у підготовці спеціалістів із реставрації об’єктів культурної спадщини та консультує щодо захисту й відновлення об'єктів культури. У ЛОВА нагадують, що Україна є членом ICСROM з 2016 року. Міжнародна рада пам‘яток та видатних місць (ICOMOS) – асоціація професіоналів, мета якої – збереження та захист культурної спадщини в усьому світі. Час і місце заснування ICOMOS – 1965 рік, Варшава.


«Штаб порятунку спадщини» (HERI) – громадська ініціатива, що виникла як відповідь на воєнну загрозу культурній спадщині України. Члени організації консультують, сприяють у наданні пакувальних матеріалів, хмарних сховищ для цифрових матеріалів та гуманітарної допомоги музейним установам в 19-х регіонах України. Працівники штабу допомагають також евакуювати унікальні колекції з небезпечних місць (приміром, з-під обстрілів).
Тетяна КОЗИРЄВА, «День»
Фото «Дню» надали у ЛОВА
Author
Тетяна КозирєваРубрика
Суспільство