Перейти до основного вмісту

Міжнародні організації допомагатимуть зберегти історичну спадщину на Львівщині

Керівник Львівської ОВА прийняв делегатів ICCROM, ICOMOS та HERI
15 липня, 18:32

Зустріч Максима Козицького з представниками міжнародних організацій з охорони історичної спадщини відбулася сьогодні, 15 липня.

Керівник Львівської обласної військової адміністрації та директор департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОВА розмовляли з керівником програми з надання першої допомоги культурній спадщині у час кризи ICCROM Апарною Тандон, президентом ICOMOS Терезою Патрісіо та віцепрезидентом ICOMOS Зейнеп Гюль Унал.

Долучили до розмови й Василя Рожка – голову ЛОГО «Тустань», співзасновника «Штабу порятунку спадщини» (HERI), на запрошення якого, власне, в Україну приїхали представники щойно названих міжнародних організацій, які працюють над збереженням та охороною світової культурно-історичної спадщини.Мета зустрічі – налагодити співпрацю у сфері збереження культурної спадщини Львівщини у воєнний час. Про це повідомляє пресслужба ЛОВА.

«Від російських обстрілів вже постраждали сотні пам’яток України, – розповів гостям Максим Козицький. – І навіть на Львівщині маємо один випадок пошкодження сакральної споруди – йдеться про церкву Пресвятої Трійці, яка постраждала від ракетного удару 3 травня. Вибухова хвиля пошкодила три великі вітражі храму та десяток менших, вибила вхідні двері. Це вкотре доводить, що в Україні немає безпечних місць і всі наші пам’ятки – під перманентною загрозою. Тому ми дуже потребуємо допомоги як українських, так і закордонних фахівців, щоб зберегти та за потреби відновлювати нашу спадщину».

ICCROM-ICOMOS-HERI-1

ICCROM-ICOMOS-HERI-2

Директор департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОВА Олена Василько зазначила, що через війну роботи на багатьох об’єктах культурної спадщини області зупинилися: «Фінансування більшості державних програм припинилося. Але наші пам’ятки не можуть чекати до завершення війни і нашої перемоги, як би швидко це не сталося. Тому ми весь час шукаємо найрізноманітніші можливості за кордоном та налагоджуємо співпрацю з міжнародними колегами і профільними організаціями. Перемовини ведемо як щодо фінансової допомоги, так і щодо освітніх перспектив. Зараз до України прикуто дуже багато уваги, і це – великий шанс для наших фахівців поїхати на навчання, практики, майстер-класи, щоби перейняти світовий досвід, опанувати нові технології реставрації та консервації пам’яток».

Президент ICOMOS Тереза Патрісіо особливо наголосила на тому, що організації з охорони історичної спадщини готові працювати в Україні надалі, навіть попри війну, бо українська культурна спадщина є також спадщиною світовою, отож дбати про неї треба спільними зусиллями. «Ми готові надалі допомагати Україні у збереженні та відновленні культурних пам’яток, – сказала Тереза Патрісіо. – Для нас важливо, щоб цей процес тривав. І ми готові надавати наших фахівців для його пришвидшення. Також готові провести невеликі тренінги на локаціях пам’яток культури, під час яких наші спеціалісти розкажуть співробітникам цих закладів, як правильно боротися з вогнем, що є украй важливо у час війни». Під час зустрічі обговорювали перспективи навчання українських фахівців новітніх технологій реставрації та консервації, також – можливість проведення студентських реставраційних практик за кордоном. А ще йшлося про можливість отримання фінансової допомоги, аби продовжити та завершити реставрації, розпочаті перед повномасштабним вторгненням рф в Україну, та про перспективи отримання фінансової допомоги для реставрації об’єктів, які перебувають у критичному стані.

Довідково:

Міжнародний центр з дослідження, збереження та реставрації культурних цінностей (ICCROM) – міжурядовий орган, учасниками якого є держави – члени ЮНЕСКО. Серед іншого, центр вдається до експертної оцінки стану збереження об'єктів, включених до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, допомагає у підготовці спеціалістів із реставрації об’єктів культурної спадщини та консультує щодо захисту й відновлення об'єктів культури. У ЛОВА нагадують, що Україна є членом ICСROM з 2016 року. Міжнародна рада пам‘яток та видатних місць (ICOMOS) – асоціація професіоналів, мета якої – збереження та захист культурної спадщини в усьому світі. Час і місце заснування ICOMOS – 1965 рік, Варшава.

ICCROM-ICOMOS-HERI-3

ICCROM-ICOMOS-HERI-4

«Штаб порятунку спадщини» (HERI) – громадська ініціатива, що виникла як відповідь на воєнну загрозу культурній спадщині України. Члени організації консультують, сприяють у наданні пакувальних матеріалів, хмарних сховищ для цифрових матеріалів та гуманітарної допомоги музейним установам в 19-х регіонах України. Працівники штабу допомагають також евакуювати унікальні колекції з небезпечних місць (приміром, з-під обстрілів).

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»

Фото «Дню» надали у ЛОВА

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати