Перейти до основного вмісту

«Ми прагнемо невідворотності покарання»

Юрій САПРОНОВ — про запит на справедливість та створення громадянського об’єднання «Безпечний Харків»
09 грудня, 19:06

26 жовтня цього року в Харкові сталася ДТП, в якій загинула одна людина та потерпіло ще троє (нагадаємо, «День» писав про це https://day.kyiv.ua/uk/article/den-ukrayiny/femida-ne-zmozhe -prodatys-tilky-yakshcho-vse-bude-golosno-prozoro-ta-svitlo). Трагедію спричинили дії 16-річного водія, який їхав на заборонний сигнал світлофора. Ця подія не лише сколихнула інформаційний простір, а й спонукала відомого харківського бізнесмена Юрія САПРОНОВА та його однодумців до активних та конструктивних дій. До яких саме — далі у нашій розмові з паном Юрієм.


 

«САМООРГАНІЗАЦІЯ — ЦЕ НАШЕ МАЙБУТНЄ»

— Поділіться, будь ласка, що змусило вас та Гарика Корогодського, Олександра Давтяна, Ігоря Черняка, Масі Наєма, Ігоря Когута, Сергія Хорошайлова, Валерія Дему, Юрія Губанкова, Олексія Мочанова виступити з підтримкою потерпілих у ДТП з підлітком-мажором ? Звісно, це кричущий випадок, але, на жаль, не поодинокий у нашій країні та місті Харкові зокрема.

— Людьми керують емоції та гормони, хоч би хто що казав. 26 жовтня ввечері я повертався машиною з Києва до Харкова, побачив у стрічці новин страшне відео.

Це було потрясіння для мене, яке можна порівняти з атакою на вежі-близнюки 11 вересня 2001 року. Я погуглив цього хлопця, Миколу Харківського, побачив відео, де він «посилає» поліціянта, де він дарує пістолети таким самим бовдурам, як він сам, і хизується цим, де його відмазали після стрілянини з травматичного пістолета по жінці. І зрозумів, що відмажуть. Одразу написав адвокатові Ігорю Черняку прохання взяти цю справу собі, я за все заплачу.

А далі була снігова куля — упродовж доби мені написали відомі харківські бізнесмени Олександр Давтян, Володимир Шумілкін, Сергій Політучий, Володимир Скоробагач, Валерій Дема, Едуард Рубін, Тарас Ситенко, Сергій Хорошайлов, Всеволод Кожемяко, Ігор Когут, киянин Гарик Корогодський, одесит Юрій Губанков, киянин Масі Наєм.

З такими людьми можна розв’язувати будь-які завдання, не лише в Харкові, а й у країні.

Це для нас стало точкою неповернення.

І ми вирішили, що ніколи не допустимо, щоб цей виродок уникнув відповідальності, ба більше, домагатимемося, щоб відповіли його батько й мати, щоб вони теж дістали термін за «виховання» сина.

— Як вам спало на думку створити громадянське об’єднання «Безпечний Харків»? Яка ваша мета та як її можна досягти?

— Так і народився «Безпечний Харків». Завдання?

Ми знаємо, що є поліцейське свавілля та суддівське кривосуддя. Ми прагнемо невідворотності покарання. Закон один для всіх. Щоб багаті бізнесмени (такі, як ми), чиновники, судді, прокурори, депутати не порішали й не домовилися. Лише Закон. Відкрито та прозоро.

Ми хочемо сказати та показати громадянам, що чужого лиха не буває і за справедливість можна боротися. Самоорганізація — це наше майбутнє: скрізь, на подвір’ях, на вулиці, з будь-якої проблеми. Ми беремося за:

•  юридичний захист харків’ян, які потерпіли в аваріях від спроб сильних світу цього уникнути відповідальності, тобто порішати й відмазатися (наразі в нас поки що шість таких справ);

•  юридичний захист поліціянтів від булінгу та порушення їхніх прав під час виконання службових обов’язків;

•  навчання поліціянтів конфліктології та стресостійкості, зокрема за програмою NVC (non violent communication), що її читають поліції США та Ізраїлю (чекаємо на їхню згоду);

•  навчання комп’ютерної грамотності та нових IT-технологій (чекаємо на їхню згоду);

•  підвищення юридичної грамотності (чекаємо їхньої згоди);

•  підвищення їхньої кваліфікації та тренованості прийомів рукопашного бою та фізичного захисту (чекаємо на їхню згоду);

•  просування якнайшвидшого встановлення на дорогах міста та області систем відеоспостереження «Каскад» (допомагають народні депутати);

•  допомогу в об’єднанні в єдину мережу відеоспостереження всіх комерційних камер міста;

•  розміщення соціальних відеороликів та соціальної реклами безпеки руху на ТБ— екранах міста та харківських ТБ-каналах;

•  паралельне патрулювання з патрульною поліцією виконання ПДР водіями та пішоходами;

•  щотижневі програми на харківських ТВ-каналах з безпеки на дорогу

Завдання — зробити Харків безпечнішим, ніж він є зараз. Це НАШЕ місто.

«НАМ ТЕЛЕФОНУЮТЬ З ДНІПРА, ПОЛТАВИ Й ОДЕСИ»

— Хто зараз готовий стати учасником вашого об’єднання? Як загалом реагують харків’яни, можливо, жителі інших міст?

— Сьогодні у нас понад 150 волонтерів, 14 юридичних компаній безплатно ведуть та вестимуть резонансні справи. Продакшн студії знімають для нас безплатно соціальні ролики та власники ТВ-екранів міста безплатно крутять їх цілодобово на 133 екранах міста. Нам телефонують з Дніпра, Полтави та Одеси, ми ділимося всіма своїми ідеями та матеріалами. Можливо, це буде й в інших містах.

— Як у вас складається спілкування та координація з владою міста та області та місцевими представниками силових відомств у зв’язку з вашою ініціативою?

За ці 33 дні ми багато годин розмовляли:

•  із в.о. голови Харківської обласної державної адміністрації Олександром Скакуном;

•  головою Харківської обласної ради Тетяною Єгоровою-Луценко;

•  прокурором Харківської області Олександром Фільчаковим;

•  начальником ГУВС Харківської області Станіславом Перліним;

•  начальником патрульної поліції Харківської області Оленою Стрижак;

•  Комітетом ВРУ з правоохоронної діяльності;

•  25-ма народними депутатами України;

•  мером Харкова Ігорем Тереховим.

Усі говорять (поки що кажуть) і реагують дуже позитивно. Грошей ми не просимо. До громадських рад при будь-кому входити наміру не маємо, партійних проєктів не будуємо. Нам байдуже, якого забарвлення кішка, аби лишень вона ловила мишей. І ми розуміємо, що є завдання (міська дорожня інфраструктура насамперед) — не наші, це держава та місто.

«ПРОПОНУЄМО ДЛЯ ВСІХ ЧИСТИЙ АРКУШ»

— Один з ваших хештегів зараз #бізнесмени_проти_системи. Яку систему ви маєте на увазі?

— Корупційну систему «договорняків» та «рішалова». Яку ж іще. Адже ми живемо на землі, у реальному житті. Але пропонуємо всім чистий аркуш. Взаємну відповідальність та взаємну повагу.

— Зважаючи на те, що навколо вас об’єдналися люди з різних міст, небезпека на дорогах — риса не лише Харкова, це комплексна проблема всієї країни. У чому її складові? Як, на ваш погляд, можна її розв’язати — так само комплексно чи поетапно, по пунктах?

— Я не стежу за всіма містами. Ми знаємо, що в Харкові за 2020 рік 154 смерті на дорогах, за 10 місяців 2021 — вже 165. Зокрема 30 дітей. Знаємо, що 65% усіх смертей в області — це загиблі на дорогах харків’яни. Знаємо, що за 10 місяців цього року неповнолітні вчинили 245 порушень правил дорожнього руху, зокрема 114 з них було без прав (без посвідчень водія), тати й мами дали ж їм машини?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати