Перейти до основного вмісту

На озері Качиному знову гаряче

Будь-якої миті забудовник може розпочати підготовчі роботи для будівництва висотки
10 лютого, 10:46
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Історія з озером Качиним була на слуху років п’ять тому. Озеро почали засипати піском, аби звести тут  висотку на 27 поверхів. Частину квартир мали отримати вкладники «Еліта-Центру». Аргумент був такий, що водойми як такої тут нема, адже озеро нібито має штучне походження. Однак місцевих мешканців такий стан справ не влаштував. Мітинги, чергування, сутички із представниками забудовника – усе це тривало упродовж двох років, доки перемогу не отримала громада. За цей час місцеві захисники створили громадську організацію «Озеро Качине», ініціювали низку експертиз, котрі довели, що озеро є! Так, Інститут водних проблем і меліорації НААН України у своєму дослідженні зазначав, що озеро існує понад сотню років. Водойма існувала навіть до початку забудови прилеглої місцевості (знаходиться у Дарницькому районі) і утворилося як стариця на затоплюваній заплаві Дніпра.

Аби вберегти озеро від імовірних загроз у майбутньому, активісти підготували ще у 2016 році проєкт екопарку «Озеро Качине». Наприкінці 2016 року у рамках «Громадського бюджету» ідея створення екопарку була подана до конкурсу. Проєкт став одним із переможців. Фінансування мало бути виділеним у 2017 році.  Вартість робіт оцінювалася у 939 тисяч гривень. Утім, досі мер не затвердив рішення про виділення коштів. Відповідно, ідея з екопарком зависла у повітрі.

Але зараз нависла нова загроза над озером. Як повідомляють у ГО «Озеро Качине», з’явився новий забудовник, який провів дивні громадські слухання та який співпрацює із ініціативною групою, що підтримує черговий проєкт будівництва на водоймі. Детальніше про ці ризики «Дню» розповів голова громадської організації «Озеро Качине» Сергій КУЦЕНКО.

ПОЗИЦІЯ ГРОМАДИ

«У нас є проєкт громадського бюджету за 2016 рік, проведені два громадські слухання, є маса експертиз, у тому числі у рамках кримінального провадження, котрі підтвердили, що це водне плесо. Було підготовлено розпорядження управлінням екології КМДА про створення екопарку, усі погодження воно пройшло, окрім того, що його не підписав мер, - розповідає пан Сергій. – При Київраді була робоча група, яка теж розглянула та підтвердила наявність водойми тут. Незважаючи на те, що протягом усіх цих років ми зверталися до мера Віталія Кличка та до всіх інстанцій, аби озеру та території надали офіційний статус парку, рішення нема. І замість того, щоб розірвати договір оренди із забудовником, Київрада його пролонгувала, хоча були всі підстави його розірвати. Ми також були на зв’язку із робочими групами щодо розробки генплану та детального плану території (ДПТ) нашого району, то в усіх проєктах озеро позначено як озеро. Наразі ДПТ не прийнятий, і я так розумію, що всім терміново треба до його прийняття розпочати тут забудову. А озеро існує до того часу, доки не знищено дзеркало водної поверхні. Тому так і поспішають. Та ж історія була з горіховим гаєм у Феофанії, його викорчували швидко, щоб знищити всі докази злочину».

ДИВНІ СЛУХАННЯ

«13 грудня я випадково дізнався, що до озера чомусь приїхав Богдан Назаренко з Громадської ради КМДА та Громради Дарницької РДА, голова ініціативної групи Володимир Степашко та Олександр Лисенко (у відкритих джерелах значиться як співзасновник ГО «Центр сприяння і розвитку громадських рад України»- ред.), - продовжує активіст. – Я запитав у них, що відбувається. Мене запевнили, що переймаються благоустроєм озера Качиного. У відповідь я запропонував об’єднувати зусилля, аби нарешті створити парк – і ніякої забудови. А вже 28 грудня у Дарницькій райдержадміністрації відбулася зустріч, про яку я теж дізнався випадково. Начебто планувалося засідання Громадської ради при Дарницькій РДА, питання щодо озера Качиному у порядку денному не було. Але уявіть – в актовій залі багато людей, серед них той же Назаренко, Степашко, Лисенко, і в розділі «Різне» голова Громради Дарницької РДА Геннадій Сінцов піднімає питання ініціативної групи щодо озера Качиного. Виявляється, вони стурбовані, що озеро у поганому стані, і мають ініціативу щодо його благоустрою. А благоустрій такий – забудова трьома висотками на 25 поверхів. Уже навіть знайшли інвестора, який погодився зберегти озеро та побудувати один будинок, але насправді це три висотки у вигляді літери «Ш», вони поєднані між собою. На цій зустрічі були представники забудовника, які представляли проєкт будівництва. Я теж узяв слово, зазначавши, що таким чином дається зелене світло черговому конфлікту. Але це питання розглянули, і цікаво, що наступного дня, що теж не було ніде оголошено, люди про це дізнавалися випадково, у Дарницькій РДА провели ще одні збори в актовій залі. Цього разу вхід був винятково за списком запрошених. Хоча дарничани змогли потрапити і виступити, що це ніякі не громадські слухання. Бо чому тоді про це нікого не попереджали? Ми навіть викликали поліцію, бо бачили, що у залі досить дивні особи. Склали заяву про злочин, що це не громадське слухання. Але ж знаєте, як у нас розглядають заяви…»

«ТРЕБА ОБ’ЄДНУВАТИ ЗУСИЛЛЯ»

«Мені здалося, що після такої нашої реакції все заспокоїться. Але ж ні. Позавчора, 8 лютого, до озера знову приїхали представники забудовника. Я розповів вкотре про наші ініціативи, попросив показати документи, але присутній представник не готовий був надати якісь коментарі та пояснення, а щодо документів пояснив, що треба звертатися з офіційним запитом до ініціативної групи. Якщо навіть так, то, виходить, ця група має документи, але їх не оприлюднює. Але покажіть їх, якщо нема чого ховати, - зазначає Сергій Куценко. – Коли я запитав представника забудовника, що саме тут планується, він відповів, що найближчим часом будуть встановлювати паркан. Я запитав коли – сьогодні чи завтра? Відповіді точної не отримав. Але я так розумію, що це може бути у будь-який час і знову-таки без попередження. Бо нібито все проговорили з ініціативною групою.

Думаю, що насправді рішення прийнято. Але про озеро Качине говорять скрізь, навіть на міжнародних конференціях, тобто цей кейс уже відомий не тільки в Києві та Україні. За нами слідкують міжнародні правові організації. Але дуже печально за цим спостерігати. Така ситуація зараз на Осокорках, Вирлиці, Нижньому Тельбіні.

З іншого боку, весь світ зараз зосереджений на тому, що надає нам дипломатичну допомогу, існує загроза можливого наступу, маємо серйозну фазу конфлікту. А замість того, щоб народ об’єднувати, зосереджувати зусилля на тому, що у нас із бомбосховищами, цивільною обороною тощо, вкотре провокують людей. Зараз політичні важелі знаходяться на стороні влади, і вона давно могла присвоїти статус парку, а громадськість би підключилась. Тобто треба зараз об’єднувати зусилля чиновників, депутатів, громади, щоб не допустити забудови та конфлікту».

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати