Школи поки на паузі
Якщо педагогів примушують ходити на роботу, можна скаржитися освітньому омбудсмену
Освітній омбудсмен Сергій Горбачов розповів на сторінці у Facebook про скарги, які надходять до нього останнім часом: «Ми отримуємо звернення про те, що деякі керівники закладів освіти не дуже добре зорієнтувалися у складній ситуації: примусово відправляють людей у відпустки; вимагають кожного дня ходити до школи під час канікул (щоби що?), наражаючися на небезпеку, замість організувати роботу у дистанційному форматі або створити спільну волонтерську команду. Ми працюємо, надсилаємо листи з вимогами скасувати незаконні накази. У час війни ми не маємо права забувати: Україна захищає своє право на свободу і дотримання прав КОЖНОГО українця! У тому числі права дітей та педагогів».
На це звернення відреагувало чимало освітян, описуючи, з якими труднощами зараз справді мають справу. Так, Ірина Башкова зазначила, що не знають, як діяти, якщо засновник школи не написав розпорядження «Про оголошення простою». «Надайте рекомендації щодо режиму роботи закладу освіти у воєнний час, дотримання законодавства у цій ситуації, - писала освітянка. – Вважаю, що в першу чергу потрібно думати про людей, про їхню безпеку та здоровий глузд. Але ж ми всі розуміємо, що потім, а воно обов'язково буде це «потім» (дасть Бог, скоро), потрібно буде нести відповідальність, зокрема, щодо оплати праці, як це не дивно в умовах, які склалися. Роз’яснення наразі відсутні, ніхто з нас не знав до цього жаху, що писати, чим керуватися. Дуже не хочеться залишити працівників без оплати праці».
У відповідь інші колеги зазначали, що у їхніх закладах освіти вчителі працюють – розливають коктейлі Молотова, готують їсти для територіальної оборони, плетуть сітки та компонують аптечки. Звісно, усе залежить від позиції директора школи, як зуміє організувати роботу колективу у незвичний для всіх воєнний стан та які пріоритети поставить першочерговими.
То як же має працювати школа, чи обов’язково вчителям ходити на роботу, якщо це небезпечно для їхнього життя та здоров’я? За словами Сергія Горбачова, після перемовин із Міністерством освіти та науки вирішено, що про усі факти порушень освітній омбудсмен інформуватиме відомство. У свою чергу педагоги можуть написати відповідне звернення через спеціальну форму на сайті освітнього омбудсмена (eo.gov.ua).
«Крім того, маю уточнити мою позицію, щоб не було непорозумінь: бути волонтером чи ні – то особистий вибір кожної людини. Власне, для мене особисто це взагалі не є питанням вибору: просто не бачу для себе іншого варіанту. Тому відправив жінок з Києва, а сам залишаюся тут, - зазначав Сергій Горбачов. – Але у кожної людини – своя ситуація, і кожен ухвалює рішення самостійно. У будь-якому разі відправляти у примусові відпустки або змушувати невідомо для чого кожного дня ходити до школи – то поза межами і закону, і здорового глузду».
Міністр освіти і науки Сергій Шкарлет нагадав, що Міносвіти забороняє керівникам органів управління освітою та/або керівникам навчальних закладів примушувати педагогічних та інших працівників до написання заяв про відпустку без збереження заробітної плати. Відповідний лист із проханням роз'яснити цю позицію керівникам навчальних закладів та педагогічним працівникам вже надіслано керівникам обласних управлінь (департаментів). Відпустка працівнику може бути надана лише за добровільним бажанням або він може бути звільнений відповідно до вимог трудового законодавства.
Додамо, що через напад Росії на Україну школам рекомендовано піти на двотижневі канікули.
Author
Інна ЛиховидРубрика
Суспільство